031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

اخلال در بازار میلگرد تحت الشعاع چندگانگی نرخ گذاری
پنج شنبه 2 مرداد 1399 بازدید : 306

 

حمیدرضا رستگار ؛ رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران با اشاره به سخنان کمیسیون عمران مجلس در رابطه با افزایش 400 درصدی قیمت میلگرد واکنش نشان داد و بیان کرد: افزایش 400 درصدی میلگرد صورت نگرفته ولی اکنون در بازار امروز شاهد چندگانگی در نرخ گذاری محصولات فولادی هستیم.
وی در خصوص دلایل رشد 400 درصدی قیمت میلگرد اظهار داشت: در شرایط کنونی واسطه مازاد مصرف فولاد پتانسیل صادرات حداقل 10 میلیون تنی در سال وجود دارد و صنایع پایین دستی از وضعیت مناسبی برخوردارند.
وی درجواب به این سوال که افزایش قیمت میلگرد چه تاثیراتی در بازار خواهد داشت گفت: باید با برنامه ریزی صحیح، اهداف صنعت فولاد را پی گیری کرده و با هدفگذاری های از پیش تعیین شده مانع افزایش بی رویه قیمت و رانت در بازار شویم.
 به گفته رستگار، در درجه اول باید منابع داخلی را تامین کرده سپس صادرات را در الویت قرار دهیم ولی اکنون شاهد چندگانگی در نرخ گذاری صنعت فولاد در بازار هستیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران ضمن تکذیب افزایش  ۴۰۰ درصدی قیمت میلگرد با بیان این که افزایش نرخ میلگرد یا سایر محصولات به علت مصرف بیش از اندازه این محصولات نیست ادامه داد: افزایش نرخ میلگرد یا سایر محصولات به علت، مصرف بیش از اندازه یا تقاضای بالا نیست بلکه به دلایلی همچون مشکلات ارزی و مهمتر از آن بی برنامگی مسئولان می توان اشاره کرد.
وی با تاکید بر این که به افزایش ۴۰۰ درصدی میلگرد اعتقادی ندارد به دیگر عوامل تاثیر گذار در رشد قیمت ها  اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین عوامل بهم ریختگی بازارهای داخلی چسبندگی قیمت محصولات تولیدی به ارز خارجی است و متاسفانه در برخی موارد قاچاق هدفمند مواد اولیه صنعت فولاد منجر به ایجاد چالش های داخلی، افزایش قیمت و کمبود مواد اولیه برای مصرف کنندگان شده است. 
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران، از دیگر دلایل افزایش قیمتهای صنایع فولادی را عرضه و توزیع قطره چکانی محصولات فولادی در بازار دانست و ادامه داد: این اقدام منجر به افزایش قیمتها و تداوم آن در بازار شده است.
رستگار در بخش دیگری از سخنانش به راهکارهایی برای کاهش مشکلات بازارهای داخلی و قیمت های غیرواقعی اشاره کرد و وافزود: ناظران باید بر بازار محصولات فولادی و همچنین صادرات و عرضه های بورسی نظارت داشته باشند.
وی ضمن ابراز تاسف از این ابطال معاملات برخی از محصولات فولادی در بورس کالا بیان کرد: قیمت گذاری های بورس کالا غیرشفاف است و به جز خسارت و تبعات برای مصرف کننده و توزیع کنندگان و مشکلاتی که حاصل از آن است هییچ خروجی ندارد گرچه بارها هم اعلام شده اما بنظر می رسد دولت تمایلی برای جوابگویی ندارد.
رستگار به نبود سازکار مشخص در روند قیمت گذاری محصولات فولادی از طرف  واحدهای فعال در این حوزه اشاره کرد و افزود: از مهم ترین مشکلات اخلال در بازار ضابطه مند نبودن توزیع کنندگان آهن و فولاد است و تمامی کارخانه های کشور باید ضمن اخذ مجوز از اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران تحت نظارت این تشکل صنفی قرار گیرند تا جوابگویی از سوی اتحادیه امکان پذیر شود.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0