031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

امکان عرضه همه ی محصولات فولادی در بورس وجود ندارد.
شنبه 6 دی 1399 بازدید : 169

رضا شهرستانی در مورد آخرین وضعیت اجرای شیوه نامه جدید فولاد، اظهار داشت: طبق اعلام وزیر صمت قرار شد کمیته‌ای متشکل از انجمن فولاد، وزارت صمت و انجمن نوردکاران با برگزاری جلساتی، مشکلات شیوه نامه را بررسی کنند.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: البته این کمیته هنوز تشکیل جلسه نداده است اما قرار است از همین هفته جلسات آن آغاز شود و امیدواریم به نتیجه مطلوبی برسیم.

وی ادامه داد: شیوه نامه آبان ماه از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری به وزرای صمت و اقتصاد ابلاغ شد، از این رو قرار است در حین اجرا، ایرادات مرتفع شود.

شهرستانی گفت: این شیوه نامه باید تغییرات کلی کند، از این رو به نظر می‌رسد رفع تمام ایرادات به عمر این دولت قد ندهد.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: مهم‌ترین مشکلی که این شیوه نامه دارد، الزام به عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد به بورس است؛ این موضوع هرگز عملی نبوده و عمل هم نخواهد شد و تاکنون هم کسی این کار را نکرده است؛ به عنوان مثال عرضه سنگ در بورس به دلیل اینکه انواع مختلفی دارد و گاهاً شکل تخصصی پیدا می‌کند، امکانپذیر نیست.

وی افزود: همچنین نحوه قیمت گذاری در این شیوه نامه اشکال دارد و به این صورت که ۲۰ درصد زیر نرخ CIS و به شکل هفتگی باشد، درست نیست.

شهرستانی گفت: می‌خواهند نرخ فولاد و میلگرد را زیر ۱۰ هزار تومان بیاورند در حالی که قیمت ورق بر اساس CIS، ۶۰۰ دلار است که اگر این عدد ضرب در دلار ۲۶ هزار تومانی شود و ۲۰ درصد هم از مجموع این رقم کم شود، باز هم بالاتر از ۱۰ هزار تومان خواهد بود.

وی یادآور شد: به نظرم با این شیوه نامه می‌خواستند به صورت کلی قیمت‌های داخلی را پایین نگه دارند و به صادرات هم کاری نداشته باشند که این امر عملی نیست.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0