031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

انواع فلنج
یکشنبه 23 تیر 1398 بازدید : 706

فلنج و انواع آن:

ابزار و حلقه هایی دایره ای شکل هستند که اطرافشان سوراخ هایی وجود دارد. فلنج ها یکی از انواع اتصال دهنده ی لوله ها،شیر آلات و دستگاه ها به یکدیگرند.
کاربرد اصلی فلنج بستن لوله ها به یکدیگر واتصال قطعات دیگر است. همچنین تغییر مسیر و تغییر قطر لوله ها نیز از دیگر کاربرد های فلنج است.
جنس فلنج از فولاد و آلیاژ های آن و یا از چدن و استیل است.

اتصال فلنج دار شامل سه قسمت مجزاست:

فلنج

گسکت: یک درزگیر مکانیکی است و طراحی آن به گونه ای است که در فضای خالی بین دو شئ (اتصالات فلنجی) قرار میگیرد.

پیچ های فلنج هایی که به صورت قطعه دیسکی شکل هستند همیشه به صورت جفت به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می سازد.

 

انواع فلنج از نظر کاربرد:

 

فلنج با سطح ساده(Flat face):

سطح این نوع فلنج که باید در مقابل سطح فلنج دیگر قرا گیرد صاف است. معمولا فلنج های چدنی یا فولادی که در فشارهای کم کاربرد دارند از این نوع ساخته می شوند.
از این فلنج برای اتصال شیر ها و اتصالات چدنی، فلنج های غیر فولادی پمپ ها، و  
(cooling water cwr-cws) خطوط فشار پایین مانند که نشتی زیاد مهم نباشد، استفاده می گردد.
به منظور آب بندی اتصالات نیز از واشرهایی استفاده میشود که قطر خارجی آنها برابر قطر خارجی فلنج است.

 

فلنج با سطح برجسته (Raised face):

این نوع سطح فلنج در مقابل فلنج دیگر قرار گرفته و بر روی آن لایی قرار داده میشود نسبت به سطح کلی برجسته تر ساخته میشود.
در قسمت برجستگی ممکن است سطح کاملا صیقلی (smooth finish)یا دارای شیار (serrated finish)باشد و این شیار ها یا به صورت هم مرکز و یا حلزونی است.

 

فلنج نر و ماده (male female):

صفحه این نوع فلنج به صورت جفت وجود دارد یکی دارای برآمذگی و دیگری داری تورفتگی.

 

فلنج با صفحه ی داراری زبانه و شیاردار (tongue and groove facing):

این نوع فلنج نیز به صورت جفت وجود دارد و مانند فلنج نر و ماده بوده، با این تفاوت که  قطر داخلی زبانه و شیار تا سوراخ فلنج (مسیر جریان) ادامه ندارد و لایی را روی قطر داخلی و خارجی خود نگه می دارد و از خوردگی و فرسودگی  لایی جلوگیری میکند.

 

انواع فلنج پلی اتیلن در خطوط لوله با جوش لب به لب:

 

فلنج گلودار جوشی (Weld neck flange):

این نوع فلنج دارای یک گردن مخروطی است که شعاع این گردن در انتها با قطر لوله برابر و به آن جوش می شود. این نوع برای تحمل فشار های بالا و دماهای زیر صفر و بارهای نوسانی و ارتعاشی مناسب است.

 

فلنج روکار (Slip on flange):

ازا ین نوع  فلنج در سرویس های معمولی استفاده می شود. نصب آن ساده و راحت است و مقاومت آن در برابر فشار داخلی دو سوم و در برابر خستگی یک سوم فلنج های گردندار و هزینه های نصب آن نیز بالاتر است.

 

فلنج لبه دار(Lap joint flange):

این فلنج مانند فلنج معمولی است که لایه ی پایینی ندارد و انتهای آن پخ دارد و لوله در سر دیگر جوش لب به لب میشود هزینه ی آن از نوع گردندار یک سوم بیشتر است.

 

فلنج کور (Blind flange):

این فلنج شامل یک صفحه ی گرد بسته است که در پایان مسیر لوله کشی و مسیر های دارای فشار استفاده می شود و نسبت به سایر فلنج ها فشار بیشتری تحمل میکند که حداکثر فشار در مرکز آن وارد می شود.

 

فلنج با جوش محفظه ای (Socket weld flange):

این نوع فلنج محفظه ای دارد که لوله درون آن قرار میگیرد.

 

فلنج رزوه ای(Screw flange):

درون این فلنج رزوه قرار گرفته است و لوله درون آن پیچ می شود. این نوع فلنج به جوشکاری نیاز ندارد و در صورت لزوم و فشارهای بالا می توان در آن از جوش استفاده کرد. این نوع فلنج در فشار های بالا کارایی دارد.

 

فلنج اریفیس(Orifice flange):

این فلنج در واقع همان نوع گلودار و در برخی موارد روکار است که در راستای شعاع دارای سوراخ است. این نوع سوراخ ها به منظور اندازه گیری جریان سیال مایع یا گاز استفاده میشود.

 

فلنج حلقه مشترک:

در داخل این نوع فلنج سطح برجسته ای با حلقه های ماشینی شیاردار وجود دارد. حلقه ی مشترک معمولا در فشارهای بالا و دمای بالاتر از 800 درجه فارنهایت کاربرد دارد. درا ین نوع بار اضافی فراتر از تنش پیچ را نمیتواند محتمل شود و در غیر این صورت ممکن است باعث در هم شکستن واشر میشود.

 

پیچ های مورد استفاده در بستن فلنج ها:

اگر پیچ از یکی طرف رزوه شده باشد به آن بیلت میگویند. دراین حالت طرف دیگر آن دارای سر 6 گوش و یا 4 گوش مخصوص آچار است و به یک مهره نات نیاز است یا ممکن است به طور کامل رزوه شده باشد. در این صورت به دو مهره نیاز دارد.

 

اندازه و نوع دنده پیچ:

پیچ ها با توجه به قطر خارجی آن یا بر حسب میلی متری یا اینچی اندازه گیری میشوند. پیچ و مهره ها بر اساس متریک، اندازه گام پیچ با توجه به قطر خارجی پیچ، تعداد دنده در اینچ نیز مشخص می شود.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0