031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

انواع فولاد براساس ساختار بلوری (ریز ساختار)
شنبه 1 تیر 1398 بازدید : 1337


1.    فولاد آستنیتی: این نوع فولاد غیرمغناطیسی و غیرآهن ربایی بوده و به طور کلی حاوی 18% کروم،  8%نیکل و کمتر از 8% کربن می باشد. بزرگ ترین بخش بازار جهانی فولاد ضد زنگ را از این فولاد شامل می شود. و در صنایع مواد غذایی، ظروف آشپزخانه و لوله کشی آب و موارد خورنده کاربرد دارد.

 

2.    فولاد فرینی:این فولاد شامل مقادیر نیکل، کروم و کربن کمتر از 0.1% و عناصر آلیاژی مانند مولیبدن، آلومینیوم و تیتانیوم است.

 

3.    فولاد مارتسیست:فولاد مارنزیتی حاوی مقادیر کروم، نیکل و کربن است. این فولادهای مغناطیسی یا آهن ربایی در صنایعی مانند چاقوها، تجهیزات دندانپزشکی و جراحی، ابزار برش مورد استفاده قرار می گیرند.
 

 

 

انواع فولاد از نظر کاربرد:

 

1.    فولاد ضد مغناطیس: این نوع فولاد در ساختار خود مقدار زیادی منگنز دارد و در ساخت قطب نما، قاب، ظروف دکوراتیو و ظروف غذاخوری کاربرد دارد.

 

2.    فولاد ضد زنگ: این نوع فولاد در شرایط جوی مرطوب و در برابر مواد اسیدی، مواد بازی و عوامل خورنده استحکام زیادی دارد. آنچه که مانع از خوردگی این فولاد در محیط های خورنده می شود وجود عناصری مانند مولیبدن، نیکل و کروم است. به برخی از فولاد های ضد زنگ فولادهای نسوز نیز گفته می شود زیرا وجود کروم باعث می شود مقاومت و خواص مکانیکی آنها در دمای بالا حفظ شود. از این نوع فولاد در ساخت بویلرها و کوره های حرارتی استفاده می شود.

 

3.    فولاد ساختمانی: این فولاد ها در گروه فولادهای معمولی با درجه کیفیت 1و2و3 هستند ک در صنعت ساخت و ساز، ساخت سازه های فولادی، جرثقیل ها، نرده ها و توری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

4.    فولاد فنر: در برابر سایش و ارتعاش مقاومت زیادی دارد و به دلیل وجود سیلیسیم بالا دارای خاصیت الاستیسیته است. از این فولاد در ساخت انواع فنرهای استوانه ای، تخت و مخروطی استفاده می شود.

 

5.    فولاد نیتروژنه (از ته شده): عناصر تشکیل دهنده ساختار آن از این عناصر استفاده می شود. میزان جذب ازت در آن بالاست. و سطح آن با جذب ازت سخت تر می شود. این فولاد در ساخت قطعات توربین و سوپاپ خودروسواری کاربرد دارد.

 

6.    فولاد جوشکاری:این فولاد با قابلیت خوبی که برای جوشکاری دارد و در تولید اگزوز، شاسی خودرو و تاسیسات نقاله استفاده می شود.

 

7.    فولاد بهسازی شونده: از این فولاد در ساخت قطعاتی که در برابر ضربه قرار می گیرند مانند میل گاردان و میل لنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

8.    فولاد کربوریزه: در ساخت قطعاتی همچون چرخ دنده ها، مفصل ها، پین ها، وسایل اندازه گیری و ... که مغزی نرم  سطحی سخت دارند، از این فولاد استفاده می شود.

 

9.    فولاد ورق سازی: یکی از پرکاربردترین نوع فولاد در صنایع مختلف است و در چهار نوع ورق های فولادی ظریف، متوسط، خشن و ورقهای دیگ سازی تولید می شوند.
این ورق ها (ظریف، متوسط، خشن) در ساخت تسمه ها و ورق های دیگ سازی در ساخت تاسیسات دیگ بخار و مخازن تحت فشار کاربرد دارند.

 

10.    فولاد ابزار: در ساخت این فولاد از عناصری مانند کروم، نیکل، وانادیوم، مولیبدن و تنگستن استفاده می شود. از مهمترین ویژگی های آن، قابلیت برش و سختی است و در ساخت ابزارهایی مانند قیچی، چکش، متر، سنبه و ماتریس از این فولاد استفاده می شود.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0