031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

بازار آهن و فولاد در ترس
ﺳﻪ شنبه 11 آذر 1399 بازدید : 194

اجرای نامناسب شیوه نامه تنظیم بازار آهن و فولاد

 

مسئله ای که هست؛ این شیوه‌نامه علیرغم ماهیت نسبتا معقول و تا حدی پخته؛ در زمان نامناسب و با قیمتهای نامناسب تر نسبت به نرخهای پایین تر کنونی بازار داخلی عملیاتی شده است .

چنانچه اگر عرضه های امروز شمش مورد اقبال تقاضا واقع گردد؛ حداقل میبایست شاهد افزایش کیلویی ۱۰۰۰ تومان نرخ محصول نهایی در بازار آهن و فولاد باشیم حتی اگر تقاضایی برای محصول نهایی وجود نداشته باشد .

حتی خود بازارساز هم به این موضوع واقف است که این روزهای سرد سال، تقاضای داخلی از هر زمان دیگری کمتر است، به خصوص اینکه اخیرا با افزایش سرسام آور نرخ ملک و همه اقلام وابسته به ساخت و ساز و پیرو آن عقب گرد دلار و کاهش تورم انتظاری در بازار، تقریبا میتوان گفت که تقاضای مصرفی این روزها کاملا متوقف شده و تقاضایی هم اگر در بازار پدیدار گردد، قطع به یقین تقاضای هیجانی و سرمایه‌ای و به بیشتر به منظور نوسان‌گیری خواهد بود؛ اما حتی این نوع تقاضا هم این روزها از انگیزه لازم برخوردار نیست.

 خرید شمش کیلویی ۱۲۰۰ تومان

امروز خرید شمش کیلویی ۱۲۰۰ تومان بالاتر از نرخ شمش دیروز بازار، از بورس کالا؛ یکجور حرکت انتحاری برای حوزه نورد محسوب میشود، مگر اینکه برای محصول نهایی تولیدی خود در بازارهای صادراتی مشتری دست به نقد داشته باشد.

قدر مسلم همانطورکه عنوان شد؛ این موضوع به معنای نکوهش یا رد ماهیت شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار نیست؛ بلکه متاسفانه عملیاتی شدن این شیوه‌ نامه جدید در زمان نامناسب با قیمت های افسارگسیخته جهانی همسو گردیده است …

شرایط پیش‌رو بسیار مبهم و پیچیده دیده میشود؛ چراکه تقاضا در بازار داخلی مدتی است به یک انجماد کامل و خواب زمستانی فرو رفته، و سخت میشود این روزها خرید مازاد ۱۰۰۰ تومان بالای نرخ دیروز بازار را صرفا با تحمیل نرخ از سوی مکانیزم عملیاتی شده برای خریدار داخلی توجیه کرد؛ چراکه او اکنون انتظار کاهش قیمت داخلی را دارد نه افزایش .

البته گفته میشود که طبق شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار، اگر سه دوره متوالی تقاضا ورود نکند، یا تقاضا به ۵۰ درصد حجم عرضه نرسد، نرخ پایه ۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد؛ ولی این موضوع را میبایست درنظر گرفت که فولادسازان هیچگاه بیکار ننشسته‌اند و از تمام قدرت و نفوذ خود برای تغییر شرایط به نفع خود همواره استفاده کرده‌اند .

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0