031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

بازار سنگ آهن
پنج شنبه 1 اسفند 1398 بازدید : 340

قیمت سنگ آهن در چین روز گذشته به بالاترین حد خود طی یک دوره یکه ماهه رسید به این صورت که قیمت هر تن سنگ آهن در بازار دالیان به 91 دلار و 38 سنت رسید، در حالیکه اکثرا  پیش بینی می کردند که قیمت سنگ آهن به دلایلی مثل شیوع کرونا و کاهش تولید فولاد مسائلی مربوط به حمل و نقل و .. کاهشی باشد ولی حالا قیمت این کالا در بازار جهانی روند صعودی در پیش گرفته که نشان دهنده ی این است که بازار به ثبات بیشتری رسیده است.
برخی نیز معتقدند این رشد قیمت نه به‌دلیل ثبات بازار بلکه به‌دلیل قیمت‌های کفی بوده که بازار تجربه کرده و معمولا بعد از یک دوره افت قیمت که بازار به کف می‌رسد شاهد بازگشت قیمت‌ها در نتیجه بهبود خریدها خواهیم بود. در این بین فورتسکیو باوجود مشکلاتی که در غرب استرالیا به‌دلیل مشکلات زیرساختی وجود دارد پیش‌بینی کرده میزان صادرات خود را در سال‌جاری افزایش دهد که این خبر می‌تواند از جهش قیمت‌ها جلوگیری کند و بازار را در وضعیت باثباتی نگه دارد. این شرکت اعلام کرده صادرات به چین نیز به‌رغم همه نگرانی‌هایی که وجود دارد ادامه می‌یابد. البته در مقابل ریوتینتو اعلام کرده ممکن است صادرات خود را در سال‌جاری کاهش دهد و واله نیز پیش‌بینی کرد در سه ماه اول به دلایلی مانند بارندگی شدید میزان عرضه خود را کاهش خواهد داد. همه این موضوعات نشان می‌دهند به سادگی نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از وضعیت بازار در سال ۲۰۲۰ لااقل تا پایان ماه مارس داشت.
با این حال «استیل هوم» اعلام کرده قیمت‌های سنگ‌آهن وابسته به چین به بالاترین سطوح یک ماهه خود رسیده است و همچنین استراتژیست‌های این بازار معتقدند اکنون باید بیش از آنکه نگران تقاضا باشیم به فکر طرف عرضه باشیم زیرا تناقض‌هایی بین معادن مختلف وجود دارد که جمع‌بندی را برای این بازار سخت کرده است.  به عنوان یک نمونه دیگر میزان تولید سه ماه چهارم واله در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 22.4 درصد و در مقایسه به سه ماه قبل 9.6 درصد کاهش یافته، با این وجود، واله در نظر دارد ارقام تجدید نظر شده در سال 2020 را بین 340 میلیون و 355 تن کمی پایین تر از مقادر سال 2018 اعلام کند که این نشان دهنده ی این است پیش بینی این شرکت بازگشت به بازار بعد از یک سال و نیم مشکلات است. یا همین طور آمارها نشان می دهد حداقل 76 کشتی با رقمی حدود 10.41 میلیون تن سنگ آهن در 9 تا 15 فوریه به بنادر مهم چین رسیده اند که 16 هزار تن از هفته منتهی به 8 فوریه افزایش یافته است. میزان تحویل سنگ آهن که از بنادر استرالیا خارج شده در هفته منتهی به 15 فوریه با 420 هزار تن افزایش به 10.17 میلیون تن رسیده است.
البته مسائل طرف تقاضا هم کم‌اهمیت نیستند. حاشیه سود فولادسازان چینی طی ماه‌های اخیر کاهش یافته است. این کاهش باعث شده تولید محدود شود و تقاضا نیز برای فولاد افت کند که نتیجه این موضوعات عدم تعادل در بازار است که با موضوع رشد قیمت سنگ‌آهن تناقض دارد و این نشان می‌دهد رشد قیمت سنگ‌آهن بیشتر از اینکه دلایل بازاری داشته باشد دلایل روانی دارد و می‌تواند به‌دلیل رسیدن قیمت به کف باشد. در این بین اما هنوز ویروس کرونا قربانی می‌گیرد و این موضوع روی بازارهای اصلی مثل فولاد اثرگذار است. گروه بی اچ پی بیلیتون در این باره نوشته اگر کرونا ویروس تا ماه مارس به همین روند خود ادامه دهد این موضوع تولید فولاد و در نتیجه تقاضا برای سنگ‌آهن را بیش از همیشه محدود می‌کند که نتیجه آن نیز افت قیمت‌ها در این بازار خواهد بود. اکنون نیز قیمت فولاد در بازار شانگهای در معاملات آتی نیم درصد به‌طور میانگین در عرضه‌های دیروز ریخت که نشان می‌دهد اوضاع به هم‌ریخته‌ای بر بازارهای کالایی فولاد و سنگ‌آهن حاکم است.
در این بین اما نکته دیگر رشد اقتصادی در چین است. برخی کارشناسان معتقدند؛ تلاش دولت پکن برای مهار ویروس کرونا، برنامه‌های مربوط به چشم‌انداز اقتصادی در این کشور هنوز مثبت است. به عقیده آنها چین با رشد اقتصادی مثبت روبه‌رو خواهد بود زیرا زمان آن است که سرمایه‌گذاری‌هایی که در زیرساخت‌ها در خلال سال‌های اخیر صورت داده به‌ثمر بنشیند بنابراین محرک‌ها را نیز برای این موضوع تزریق خواهد کرد. چین همچنان برترین تولید‌کننده فولاد جهان و مهم‌ترین وارد‌کننده مواد اولیه ساخت‌وساز این محصول است و باید گفت شکست چنین قدرت بزرگی به این آسانی نخواهد بود. درست است که اکنون حاشیه سود تولید فولاد کاهش یافته یا جذب سرمایه‌ها با تهدید روبه‌رو شده و سایر چالش‌ها را نیز شاهد هستیم اما نمی‌توان با قطعیت از سقوط اقتصادی در این بخش یا بخش‌های مربوطه در زنجیره تولید سخن گفت. البته باید منتظر وقایع در فصل بعدی باشیم. اگر مشکلات مربوط به کرونا تا بهار برطرف نشود احتمالا باید منتظر کاهش تقاضا باشیم اما گفته می‌شود این ویروس به تدریج با گرم شدن هوا توانایی خود را از دست می‌دهد و مهار آن آسان‌تر خواهد بود که در این صورت بازگشت شرایط به حالت عادی را می‌توان انتظار داشت که در بازار فولاد و سنگ‌آهن به‌صورت رشد تقاضا و قیمت ظاهر خواهد شد. در این بین آمارها نشان می‌دهند واردات سنگ‌آهن چین در ماه فوریه کاهش یافته و بسیار پایین‌تر از ماه‌های گذشته و فوریه ۲۰۱۹ است و این مساله قیمت را در داخل برای تولیدکنندگان فولاد افزایش داده است. کارشناسان معتقدند بازارهای سهام و کالاها وضعیت باثبات‌تری را در مقایسه با دوره شروع بیماری از خود نشان می‌دهند.
به طور کل باید به این صورت جمع بندی کرد که هم اکنون بازار سنگ آهن با دو سناریو روبرو می باشد، اول آنکه اگر تا پایان ماه مارس آمار مبتلایان و کشته های ویروس کرونا کم شود و در این مسیر بهبودی ایجاد شود باید منتظر رشد تولید فولاد در چین و به تبع آن رشد قیمت ها در بازار سنگ آهن باشیم که این موضوع به علت همزمانی با بهبود عرضه سنگ آهن احتمال جهش شدید ندارد اما پیش بینی می شود قیمت ها از مرز 90 دلار در هر تن عبور کند.
سناریوی دوم استمرار وضعیت فعلی در کنار رشد عرضه سنگ آهن در بازارهای جهانی است که این امر منجر به کاهش قیمت تا 80 دلار و حتی کمتر می شود. نکته ای که در این رابطه باید به آن اشاره کرد این است که رشد قیمت های فعلی پایدار نمی باشد و چندان نمی توان به آن مطمئن بود.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0