031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

برآورد ۳۸۰۰ میلیارد تومانی از رانت فولادی در۴ماه
چهارشنبه 15 مرداد 1399 بازدید : 413

قیمت میلگرد در بازار آزاد گرچه پس از یک جهش تا 12 هزار تومام رام شده ولی بازار فولاد شامل ورق و مقاطع و اسلب هنوز آرام نیست و سیاست دولت هم برای مدیریت این وضعیت، تناقض آمیز و غیرشفاف است.
پس از دو هفته رفت و آمدها و جلسات ادامه دارد و معاون قضایی دادستان با حضور در تلویزیون ضمن انتقاد از بی تدبیری در این خصوص تصریح کرد که فولاد برای سفره مدرم ضروری است و اگر سقف قیمتی حذف و رقابت ایجاد شود تلاطم کاهش پیدا می کند.
با این وجود باز هم دولت با ارسال نامه هایی تحکم آمیز از شرکت های خواست در هیمن شرایط غیرشفاف و رانت آلود عرضه را افزایش دهند. مشکل مهم بازار محصولات آهن و فولاد قیمت گذاری دستوری و تعیی سهمیه غیرشفاف است.
به این ترتیب که شرکت های تولید کننده مجبورند محصول را به قیمت های تکلیفی در بورس کالا عرضه نمایند که خیلی از قیمت بازار پایین تر است. پایگاه اقتصادانلاین با اشاره به قیمت ۵۴۰۰ تومانی فروش اسلب توسط دو شرکت فولاد هرمزگان و خوزستان در ۴ ماهه اول امسال و اختلاف فاحش با قیمت ۱۲ هزار تومانی محصولات حاصله (ورق) میزان رانت توزیع شده را حدود ۳۸۰۰ میلیارد تومان محاسبه کرده است.

این رقم تنها برای 4 ماهه نخست امسال و تنها برای اسلب تولیدی این دو شرکت می باشد. درخصوص سایر محصولات نیز شرایط مشابه است. در این شرایط کسانی که بتوانند از بورس کالا سهمیه خرید را کسب کنند، صاحب یک رانت عظیم خواهند شد.
طبیعتا باید افراد و شرکت های مصرف کننده واقعی براساس پروانه های بهره بردای این سهمیه را دریافت نمایند. ولی عمرانی نماینده قضایی دادستان اعلام کرد که: حدود 500 مشتری فولاد را در بورس می شناسیم و می دانم کسانی هستند که حرفه ی آنها اصلا فولاد نیست و افرادی معروف و سرشناس هستند.

وی با اشاره به اینکه فولاد مهم تر از سکه است و بر سفره مردم بسیار تاثیر گذار است به افزایش قیمت بسته بندی محصولا ت غذایی مانند رب، لوازم خانگی، خودرو، مسکن و ... در اثر تلاطم بازار فولاد اشاره کرد و اضافه کرد: با اینکه همه تمرکزمان روی سکه است ولی اکنون فولاد به جای استفاده در تولید نقش کالای سرمایه ای را بازی می کند.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

    0