031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

تاتیر آب شور بر روی آهن و فولاد
شنبه 8 آذر 1399 بازدید : 684

تاثیر آب شور بر روی آهن و فولاد

 

وقتی که آهن و اکسیژن در رطوبت هوا با یکدیگر واکننش نشان دهند باعث می شودآهن زنگ بزند ، این فرآیند اکسید آهن یا زنگ زدگی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است .

واکنش دیگر نیز وجود دارد که آهن و کلرید در زیر آب واکنش نشان می دهد و زنگ زدگی ایجاد می شود عواملی مثل شور بودن آب باعث بالا رفتن سرعت زنگ زدگی می شود یعنی شور بودن آب زنگ زدگی را ایجاد نمی کند فقط سرعت زنگ زدگی را زیاد تر می کند و می توان گفت الکترون ها راحت تر از آب های معلمولی در آب نمک حرکت می کنند.

فلزات هیچ وقت خورده نمی شوند یا زنگ نمی زنند مثل آلومینیوم زیرا آلومینیوم لایه ای محافظ از جنس اکسید آلومینیوم دارد و در تماس رطوبت و آب زنگ نمی زنند ؛ اما آهن سریع زنگ می زند و از خود اکسید آهن تشکیل می دهد ، لازم به ذکر است هیچ وقت زنگ زدگی بدون اکسیژن ، آب و رطوبت رخ نمی دهد.

در مرحله اول زنگ زدگی آهن الکترون های خود را از دست می دهد و اکسیژن ها را جذب خود می کند یون های آهن با آب واکنش نشان می دهند و هیدروکسید آهن و هیدروژن تشکیل می شود .

تیر آهن های فولادی ضد زنگ بسیار بهتر از تیر آهن های فولاد و کربن و آلومینیوم است .

 

 

سرعت زنگ زدگی بر اثر آب شور بیشتر است یا آب شیرین ؟

 

 آب دریا اگر شور باشد بیشتر جریان دارد تا آب شیرین . چون الکترون ها در آب شور بیشتر حرکت می کنند و تفاوت آب شور با آب معمولی همین است . این ویژگی در زنگ زدن آهن هم همینطور است زیرا همیشه آهن در آب شور زودتر زنگ می زند چون الکترونها سریع تر حرکت می کنند .

 

تاثیر آب نمک روی آهن یا فلز واکنش زیادی دارد مثلا آب نمک  پنج برابر سریع تر از آب شیرین باعث خوردگی می شود .

 

فولاد ضد زنگ در محیط دریایی و عملکرد آن

 

مقاوم ترین آلیاژ ها در برابر خوردگی ، فولاد ضد زنگ است . امروزه اضافه کردن کروم ، منگنز ، نیکل ، کربن و مولیبدن به فولاد باعث می شود فولاد زنگ نزد .

استفاده از پوشش ضد زنگ در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند و نیز باعث می شود تیرآهن های فولادی در تماس با آب مقاوم باشند .

از بهترین آلیاژ های ضد زنگ می توان به نوع 304 اشاره کرد . در طبیعت از این آلیاژ به طور غیر مغناطیسی به کار برده می شود . این آلیاژ با استفاده و داشتن 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل ساخته می شود و در دمای 727 درجه سانتی گراد تشکیل و ساخته می شود .

این فولاد ضد زنگ بسیار کار خود را به خوبی انجام می دهد و خیلی مقاوم در برابر خوردگی است .

فولاد ضد زنگ 304 نمی تواند در برابر آب دریا به خوبی عمل کند اما استفاده از فولاد ضد زنگ 316 مقاوم تر است و در دریا عملکرد بهتری دارد این فولاد باعث می شود نگرانی های خوردگی آهن در برابر آب حل شود .

بیشترین خوردگی در مواقع زیاد بر اثر آب شور است ، خوردگی دریایی یک فرآیند الکتروشیمیایی می باشد .

انواع مختلفی از خوردگی وجود دارد که یکی از آنها خوردگی دریایی است ؛ در ادامه با خوردگی های دیگر آشنا می شویم .

در نتیجه  زنگ زدگی آهن  و فولاد به شور بودن یا نبودن آب ربطی ندارد ؛ این اتفاق در صورت وجود آب یا رطوبت و اکسیژن می‌افتد ، اما وجود نمک در آب ها سبب تسریع این روند می‌شود .

 

 

آب شور و فولاد - آهن پویا

 

انواع خوردگی بر روی تیر آهن های فولادی

 

-   خوردگی خراش                                                  

-   خوردگی لکه

-   خوردگی گالوانیزه

-   خوردگی عمومی

 

 

خوردگی خراش

 

فولاد ضد زنگ در هنگام عرضه اکسیژن به لایه‌ای در سطح خود برای جلوگیری از انجام واکنش خواهد داشت .

هنگام ساختار های فولاد ، آن ها آسیب پذیر هستند و با ورود اکسیژن واکنش نشان می دهند و دچار خوردگی می شوند .

 

 

خوردگی لکه

 

لایه ای غیر فعال از فولاد ، می تواند توسط مواد شیمیایی مورد حمله قرار بگیرد .

به همین دلیل ضروری است فولاد ضد زنگ در معرض تماس طولانی مدت با این مواد قرار نگیرد .

 

 

خوردگی گالوانیزه

 

اگر دو فلز با یکدیگر در تماس باشند ، به صورتی که در معرض یک الکترولیت مثل آب و یا هر محلول دیگری قرار داشته باشند یک سلول گالوانیک ایجاد می شود .

 

خوردگی عمومی

 

فولاد ضد زنگ مثل فولاد کربن و یا آلیاژ فولاد به خوردگی مبتلا نمی شوند ؛ ولی امکان دارد با حمله ور شدن مواد اسیدی یا مواد شیمیایی دیگر ، آن ها باعث خوردگی شوند .

 

 

ویژگی فولاد های ضد زنگ

 

1. مقاومت در برابر اکسیداسیون و سولفید شدن 

2. مقاومت در برابر سایش، خراش و فرسایش  

3.  پرداخت سطحی و ویژگی های باز تابندگی نهایی

4. مناسب برای روش های تمیز کاری مورد نظر 

5. استحکام و شکل پذیری در دمای سرویس دهی 

6. خواص فیزیکی مانند خواص مغناطیسی ، هدایت حرارتی ، مقاومت الکتریکی 

7. ثبات خواص مورد نظر در حین سرویس 

8. مهمترین ویژگی فولاد های ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی است ، این ویژگی دشوارترین عامل جهت ارزیابی برای یک کاربرد خاص نیز است ؛ زیرا محاسبه مقاومت به خوردگی در برابر حلال های شیمیایی خالص نسبتا آسان است اما محیط واقعی معمولا پیچیده تر عمل میکند 

 

 

انواع فولاد های ضد زنگ

 

1.  فولاد های ضد زنگ آستنیتی

2. فولادهای ضد زنگ آهنی

3. فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی

4. فولادهای ضد زنگ دوپلکس

5. فولاد های ضد زنگ رسوب سخت شوند

 


 آهن آلیاژی چیست ؟

 

آهن های آلیاژی ، آلیاژهایی هستند که فلز پایه در آن ها آهن است و با توجه به میزان کربن به کار رفته در آن به دو دسته ی فولاد و چدن تقسیم می شود . در واقع فولاد نیز نوعی آهن آلیاژی محسوب می شود .

 

 با توجه به کاربرد های متنوعی که از آهن آلیاژی دارد عناصر مختلفی با درصد ها  و ترکیب های متنوعی به آهن اضافه می شود که خاصیت و ویژگی های خاصی را به آن می بخشد . از برخی عناصردیگری که در آلیاژ آهن استفاده می شود می توانیم به کروم ، منگنز و نیکل اشاره کنیم .

 

 

 

 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0