031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

تشخیص اندازه ی میلگرد
ﺳﻪ شنبه 21 آبان 1398 بازدید : 678

معمولا تشخیص سایز و اندازه میلگردها کار دشواری نیست، اما اگر چندین سایز نزدیک به هم در کارگاه وجود داشته باشد، هم احتمال اشتباه آرماتوربند وجود دارد، هم کنترل سایز توسط مهندس ناظر ممکن است با خطا همراه باشد.

 

روش های تشخیص سایز میلگرد

 

 

-    کنترل چشمی

 

معمول ترین روش برای تشخیص سایز میلگرد، کنترل چشمی است که بسیاری از مهندسان ناظر با توجه به تجربه کاری، با یک نگاه متوجه سایز میلگرد می شوند. وقتی چندین سایز مشابه وجود داشته باشد حتی با وجود تجربه کاری احتمال خطا و اشتباه در کنترل چشمی وجود دارد.

 

 

-    وزن کردن میلگرد

 

با وزن کردن یک متر طول میلگرد ( در صورت استاندارد بودن آن ) میتوان قطر میلگرد را از رابطه زیر  به دست آورد :

* (۳٫۱۴* d^2 ) /4 یک متر*۷۸۵۰(وزن مخصوص)=وزن یک متر میلگرد

این روش دقیق تر است اما وقتی آرماتورها بسته شده اند چندان کارایی نخواهد داشت.

البته پیدا کردن ترازو در یک پروژه و وزن کردن یک متر میلگرد با آن هم درد سرهای خاص خودش را دارد !

 

 

-    استفاده از کولیس

 

 یکی از روش های دقیق اندازه گیری سایز میلگرد استفاده از کولیس است. در میلگردهای آجدار بسته به نوع آج، سه قطر وجود دارد:

•    قطر اسمی
•    قطر زمینه (بدون احتساب آج)
•    قطر خارجی (با احتساب آج)

 

 

-    استفاده از شابلون

 

 گروهی از مهندسان برای سهولت کار از شابلون های آماده ای استفاده می کنندد که سایز انواع میلگرد در آنها تعبیه شده است. این شابلون ها را بعضی از مهندسان با فیلم رادیولوژی، ورق های نازک کانال کولر و حتی روبان درست می کنند.

 

 

-    استفاده از انگشتان دست

 

 بعضی از مهندسان، بندهای انگشتان خود را اندازه می زنند و با قرار دادن انگشت روی میلگرد به راحتی سایز میلگرد را مشخص می کنند. این روش بهترین روش برای کنترل میلگردهاست بدون آنکه آرماتوربند یا پیمانکار متوجه شود.

 

 

-    استفاده از ریسمان

 

 ریسمان بنایی، ابزاری است که در پروژه ها وجود دارد و با پیچیدن یک تکه ریسمان دور میلگرد و اندازه گیری آن، محیط میلگرد را به دست می آورند و بعد قطر میلگرد و سایز آن را حساب می کنند.

 

 

-    آچار فرانسه

 

 براساس تجربه استفاده از یک آچار فرانسه مدرج برای کنترل سایزهاست. در صورتیکه از قبل آماده و علامت گذاری شود، می تواند روش راحت و مناسبی باشد.

افراد مجرب توصیه می کنند ابزاری مانند کولیس دیجیتالی برای اندازه گیری دقیق گزینه مناسبی است برای اینکه هم کار به صورت منظم پیش می رود هم اینکه باری کارگر و کارفرما وضعیت مشخص شود.
 

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله با روش‌های مختلف اندازه‌گیری سایز یا به صورت خاص‌تر، قطر میلگرد آشنا شدیم و به این نتیجه رسیدیم که در ساخت‌و‌ساز مهندس محاسب باید در نظر داشته باشد که از میلگردهایی با سایزهای متوالی استفاده نکند زیرا با وجود تجربه‌ی کاری و ابزارهایی مانند ابزارهایی که در مقاله مطرح گردیده باز هم امکان خطا و اشتباه وجود دارد.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0