031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

تقاضای سفته بازی در بازار فولاد کاهش یافت
ﺳﻪ شنبه 21 مرداد 1399 بازدید : 552

 

سیدرضا شهرستانی؛ عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، افت قیمت فولاد در روزهای اخیر را یکی از نتایج مثبت تصمیمات اخیر وزارت صمت در مدیریت تقاضای فولاد دانست و بیان کرد: با تصمیماتی که وزارت صمت در یکی دو ماه اخیر و بعد از روی کار آمدن  دکتر مدرس خیابانی به عنوان سرپرست این وزاتخانه گرفته شده، خوشبختانه تقاضای سفته بازی و سوداگری از بازار فولاد در حال خارج شدن است که نتیجه آن کاهش قیمت فولاد هم در بورس کالا و هم در کف بازار است. 
وی اضافه کرد: در اردیبهشت ماه که معاونت معدنی وزارت صمت معاملات را یکی پس از دیگری باطل می کرد، تقاضای شمش فولادی در بورس کالا به بیش از 680 هزار تن رسید اما با تدابیری که دکتر مدرس خیابانی و معاونین ایشان در مدیریت تقاضا اتخاذ کرده اند، شاهد هستیم که این رقم در تیرماه بیش از 35 درصد افت داشته و به حدود 450 هزار تن رسیده است. این در حالی است که میزان تقاضا برای شمش تا 20 مرداد ماه، به 124 هزار تن افت داشته که با توجه به عرضه های باقیمانده تا پایان مردادماه، احتمالا این عدد حداکثر به 350 هزار تن خواهد رسید. در واقع با تصمیمات صحیحی که اتخاذ شده، میزان تقاضای شمش فولادی ظرف کمتر از 2 ماه به نصف رسیده است و این به معنی کاهش تقاضای سفته بازی و دلالی برای این محصول در بورس کالا است.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطر نشان کرد: علاوه بر مدیریت تقاضا، مدیریت عرضه نیز در وزارت صمت در حال انجام است که طبق آن کل عرضه ورق و بخش عمده ای از عرضه شمش و میلگرد در بورس کالا انجام می شود که سبب شفافیت بیشتر و کوتاه شدن دست واسطه ها از بازار فولاد می گردد.

شهرستانی همچنین تصریح کرد: برای تکمیلی این اقدامات مثبت، یک کار دیگر هم لازم و آن اجرایی شدن برنامه تخصیص آهن اسفنجی به واحدهای ذوب القایی می باشد زیرا این واحدها تقریبا هیچ سهمیه ای در سه ماهه دوم امسال دریافت نکرده اند و واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی هم زیر بار بخشنامه معاونت معدنی وزارتخانه نرفته اند. بنابراین اگر این سهمیه ها با قیمت تصویب شده در اختیار واحدهای ذوب القایی قرار گیرد، این شرکتها که بیش از 4.5 میلیون تن در سال تولید دارند، می توانند باعث افزایش عرضه شمش در بورس کالا شوند.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   1