031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

تیرچه کرومیت
شنبه 19 مرداد 1398 بازدید : 1765

تیرچه کرومیت نوعی تیرچه پیش ساخته فلزی مانند تیرچه سفالی و بتنی است با این تفاوت که در بال تحتانی تیرچه کرومیت به جای استفاده از 2 عدد میلگرد و بتن از ورق فولادی و در بال فوقانی تیرچه کرومیت به جای میلگرد از نبشی استفاده می شود.

 

مزایای تیرچه کرومیت:

ارزان تمام شدن سقف کرومیت نسبت به تیرچه پاشنه بتنی.
درست است که تیرچه کرومیت گران تر از پاشنه بتنی است اما فاصله و تعداد آن کمتر است و تفاوت اصلی در زمان بتن ریزی مشخص می شود. مهم ترین مزیت تیرچه کرومیت هزینه کمتر و وزن سازه است.

 

علل اصلی هزینه کمتر تیرچه کرومیت:

درست است که هر عدد تیرچه کرومیت گران تر از تیرچه پاشنه بتنی است اما با توجه به اینکه فاصله بین تیرچه های کرومیت 70 سانتی متر است در صورتی که در پاشنه بتنی این فاصله به 50 سانتی متر کاهش یابد این امر موجب کمتر شدن تعداد تیرچه ها در هر دهانه سقف کرده که حدود 30 درصد هزینه تیرچه کاهش پیدا می کند.
به دلیل همین فاصله و کمتر شدن ریل های بتنی خود به علت فولاد بیشتر هر متر مکعب بتن در سقف کرومیت با ارتفاع 5 سانتی متر از روی یونولیت حدود 10 متر مربع را می پوشاند اما این امر برای سقف تیرچه بتنی هر متر مکعب بتن تقریبا 7 متر سقف را می پوشاند در اینجا هم 30 درصد کاهش مصرف بتن خواهیم داشت.
در سقف های کرومیت همزمان چند سقف بتن ریزی می شود که هزینه حمل و کسر پمپ برای بتن ریزی را از بین می برد. در کل با محاسبه این سه عامل هزینه سقف کرومیت کمتر از پاشنه بتنی خواهد بود.

 

عدم نیاز به جک و شمع بندی در زیر سقف:

به دلیل خیز منفی که در زمان تولید تیرچه کرومیت به آن داده می شود این تیرچه ها در حالت خود ایستا بوده و به شمع بندی در زیر سقف تیرچه کرومیت نیازی نیست در حالی که در سقف های تیرچه بلوک سنتی در زمان بتن ریزی سقف، نیروی زیادی به سقف وارد می شود بنابراین به وسیله شمع ها به سقف پایین منتقل می شود و موجب تنش در بتن سقف پایین می شود.

 

امکان بتن چند سقف ساختمان:

به دلیل خودایستا بودن تیرچه های کرومیت و عدم نیاز به شمع بندی می توان در یک مرحله چند سقف را بتن ریزی کرد.

 

سرعت بالای اجرای سقف ها:

تیرچه کرومیت و امکان قیر ریزی تمام در یک مرحله در صورت استفاده از بلوک یونولیت سقفی به جای بلوک سیمانی یا سفالی سرعت کار افزایش می یابد.

 

سهولت اجرای داکت ها(بازشوها):

فاصله آکس به آکس حدود 70 سانتی متری تیرچه کرومیت باعث راحتی اجرای داکت ها برای عبور لوله های تاسیساتی و کانال ها، نصب توالت ایرانی و عدم نیاز به قطع تیرچه است.

 

کاهش مصرف بتن:

به دلیل فاصله بیشتر تیرچه کرومیت که حدود 70 سانتی متر است مصرف بتن حدود 25 تا 30 درصد کاهش می یابد.
برای خرید تیرچه های کرومیت باید در نظر داشت که ورق و نبشی های مورد استفاده تولید کارخانه فولاد مبارکه باشد. وزن تیرچه کرومیت با بارگذاری مسکونی با تیرچه های 5 الی 6 متر بدون استفاده از تیرچه مضاعف نباید از 10 کیلوگرم بیشتر شود.
در شرکت مذکور از جوش co2 با گاز محافظ برای جوشکاری تیرچه ها استفاده می شود. در این حالت با توجه به نازک بودن نازل جوش و کیفیت بهتر جنس سیم مصرفی و محافظ قطعه جوشکاری شده با گاز، کیفیت و مقاومت بهتری نسبت به جوش معمولی وجود دارد.
بر اساس تجارب موجود در صورتی که از ورود گازهای موجود در هوا یعنی اکسیژن و نیتروژن به منطقه جوش جلوگیری کنیم جوش co2 از خواص شیمیایی و فیزیکی بهتری برخوردار خواهد بود.
جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ بسیار مفید است. این روش برای جوشکاری فلزات سخت و غیر سخت در تمامی ضخامت ها مورد استفاده قرار می گیرد و یک روش بسیار مناسب برای جوشکاری صفحات فلزی نازک و مقاطع ضخیم فلزات غیر سخت است.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0