031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

تیر مرکب چیست ؟
ﺳﻪ شنبه 10 تیر 1399 بازدید : 650

 

تیرهای مرکب از فولاد و بتن تشکیل می شود، به صورتی که یک تیر فولادی بر روی بلوک بتنی قرار می گیرد و سپس اتصالات برشی نصب می شود. تیرهای مرکب در برابر خوردگی و آتش سوزی مقاوم می باشند، که در نتیجه ی استفاده از بتن به همراه فولاد مقاومت پذیری آن بالاتر می رود. در ساخت و سازهای سنتی در طی سال های زیاد فرآیند ساخت و ساز تیرهای مرکب بدون اینکه به جایی اتصال محکمی داشته باشد نصب می شد و تیرآهن فولادی روی بتن به صورت ساده ای نصب می شد. در این ساخت و سازهای سنتی بین بلوک های بتنی و تیر فولادی هیچ اتصال حمایتی وجود نداشت. از آن جایی که در ساخت و سازهای امروزه اتصال میان بلوک بتنی و تیرفولادی و اتصالات برشی رعایت می شود، امکان لغزش میان دو عضو اتصال یافته کمتر می شود و تیر مرکب به صورت یکپارچه عمل می کند. در سال های اخیر با توجه به حوادث به وجود آمده استفاده از تیرهای مرکب که در آن ها تیرآهن و دال بتنی با امکانات و تجهیزات مناسب به یکدیگر وصل می شود و به طور معمول در ساختمان ها استفاده می شود.


مزایای تیرهای مرکب:


به کارگیری بتن و فولاد در تیرهای مرکب به دلیل مقاومتی که فولاد و بتن از خود نشان داده اند از جمله مزایای تیر مرکب می باشد.
از آن جایی که فولاد تا حد زیادی توسط بتن پوشانده می شود، مقاومت بیشتری را در مقابل آتش سوزی و خوردگی از خود نشان می دهد.
تیرهای مرکب به دلیل اینکه از فولاد نورد شده و قطعات پیش ساخته در ساختمان استفاده می شوند، سرعت بالاتری در هنگام اجرا و نصب را دارند.
تیر های مرکب مساحت بیشتری را نسبت به ستون های واسط پوشش می دهند.
چقرمگی تیرهای مرکب سبب شده تا تیرهای مرکب کمتر دچار تغییر شکل شوند.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0