30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

خرپا و انواع آن
یکشنبه 17 فروردین 1399 بازدید : 312

 

این نوع سازه ها در زیربناهای وسیع کاربرد دارند و به صورت سازه های مثلثی شکل به کار برده می شود. از جمله ویژگی هایی که می توان به آن اشاره کرد تحمل در برابر نیروهای فشاری و کششی است؛ باعث می شود تا خرپا با توجه به هندسی شکل بودنش، تغییر شکل چندانی نمی بیند. این سازه ها در صدر سازه های ساده ی باربر قرار می گیرد و از آن جایی که به شکل مفصلی به یکدیگر متصل اند نیروی گشتاور روی آن تاثیری ندارد.


انواع خرپاها:


خرپاهای دوبعدی:


این خرپا با توجه به اینکه از لحاظ هندسی اختلاف دو بعدی ندارد می توانند در یک صفحه قرار گیرد.


خرپاهای سه بعدی:


این خرپا از اجزا و اتصالات ساخته می شود و قابلیت تحمل بارهای سنگین قرار دارد و همچنین ویژگی سبب حجیم شدن سازه می شود.


خرپاهای وارن:


این خرپا به شکل مثلث متساوی الاضلاع است و استفاده از آن باعث می شود، فشارهای وارده بر سازه ها به تمامی نقاط پخش شود. این ویژگی نشان می دهد که این نوع خرپا فشارهای وارد شده بر سازه هایی که بر روی یک نقطه متمرکز می شود را بر همه ی نقاط پخش کند؛ بنابراین این سازه ها در ساختمان های بلند و سازه های ساده کاربرد دارد . توزیع مناسب بار در این سازه ها و پخش کردن نیروها به صورت برابر باعث شده تا از امتیاز ویژه ای نسبت به دیگر خرپا ها برخوردار باشد. از جمله معایبی که می توان  به آن اشاره کرد، پیچیدگی در ساخت و استفاده از مواد و مصالح بیشتر در ساخت این نوع سازه در ساختمان سازی می باشد.


خرپای پرات:


در ساخت پل ها و سازه های طاق مانند استفاده می شود. در این نوع سازه ها بیشترین فشار اعمالی در راستای عمودی صورت می گیرد. طراحی ساده، وزن کم خرپا، تسهیل در ساخت سازه، کاهش هزینه های ساخت  و مقرون به صرفه بودن بودن از مزایای این خرپا است.


مزایای استفاده از خرپا:


خرپاها بخش جداناپذیر از معماری های مدرن است به دلیل تحمل بالای وزن این امکان را برای سازندگان به وجود می آورد تا هزینه های ساخت خود را کاهش دهند؛ همچنین این سازه ها به جهت اینکه به طور مساوی فشار وارده بر ساختمان را منتقل می کنند، در مصرف مصالح صرفه جویی می کند و تعمیر و نگهداری این سازه ها به آسانی امکان پذیر می باشد. این مزایا باعث شده تا این سازه ها از محبوبیت خاصی برخوردار باشد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0