031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

درآمد‌های عملیاتی
یکشنبه 9 آذر 1399 بازدید : 118

صورت سود و زیان یکی از پر کاربردترین صورت‌های مالی در تحلیل بنیادی است. هدف صورت سود و زیان، همان‌طور که از نامش پیداست، بررسی سودآوری شرکت است. به‌طور خلاصه، در صورت سود و زیان مجموع همه هزینه‌ها از مجموع همه درآمدها کم می‌شود تا سود خالصی که برای شرکت باقی مانده است، مشخص شود. مهم‌ترین آیتم صورت سود و زیان، درآمد عملیاتی است‌. درآمد عملیاتی هر شرکت، قلب تپنده هر شرکت است. زیرا که اصلی‌ترین جریان درآمدی شرکت از محل درآمدهای عملیاتی است. در این آیتم به بررسی مهم‌ترین منبع درآمدی شرکت پرداخته می‌شود.

برای مثال شرکت فولاد مبارکه اصفهان از محل فروش ورق گرمو ورق سرد، که محصولات اصلی این شرکت هستند، درآمد عملیاتی دارد. درآمد عملیاتی مربوط به اصلی‌ترین فعالیت شرکت است. ممکن است شرکت فولاد مبارکه اصفهان از محل فروش ساختمان نیز درآمد شناسایی کند. اما چون فروش ساختمان موضوع اصلی فعالیت فولاد مبارکه اصفهان نیست، این درآمد ماهیتا درآمد عملیاتی محسوب نمی‌شود و در تحلیل بنیادی این نوع درآمدها، محلی از اعراب ندارند. نه به این معنا که در سودآوری شرکت اثر نداشته باشند، بلکه به این معنا که قابل تکرار در آینده نیستند و نمی‌توان به‌عنوان یک درآمد همیشگی روی آن حساب کرد و حتی ممکن است در تمام طول عمر شرکت، یک‌بار رخ دهد. درآمدهای عملیاتی شرکت‌ها، در اساسنامه آنها تعریف شده است. هر آنچه که به‌عنوان درآمد عملیاتی در اساسنامه قید شده باشد، در صورت تحقق می‌تواند در آیتم درآمدهای عملیاتی قرار بگیرد. بررسی روند درآمدهای عملیاتی شرکت‌ها می‌تواند راهنمای خوبی برای تصمیم‌گیری معاملاتی باشد.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0