30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

دیسک گندله سازی

دیسک گندله سازی

ﺳﻪ شنبه 23 مهر 1398 بازدید : 586

دیسک گندله سازی یکی از روشهای شایع گندله سازی است. گندله همان گلوله های تولید شده از نرمه سنگ آهن و سایر مواد افزودنی که ابتدا خام و سپس پخته شده و سخت می شود. سنگ آهن مهم ترین ماده ی اولیه در روش های گندله سازی است.
گندله سازی
کنسانتره محصول کارخانه کانه آرایی است و به شکل کانه های آهن دانه ریزی است و به حالت فیزیکی غیرقابل استفاده هستند. این نرمه ها می تواند عملکرد کوره بلند را مختل کند و در کارخانه احیا مستقیم مشکلاتی ایجاد کند، بنابراین نرمه های آهن را به صورت گندله در می آورند که به عنوان فرآورده میانی از معدن تا کوره های تولید آهن و فولاد در نظر گرفته می شود. با توجه با این که گندله ماده اولیه محسوب می شود، بنابراین بایستی در کوره ی احیا ویژگی مکانیکی، شیمیایی و حرارتی مطلوبی داشته باشد.
 

 

مواد اولیه گندله سازی:

-    سنگ های آهن: در روش گندله سازی، سنگ آهن مهمترین ماده اولیه است که به صورت کنسانتره حاصل از پر عیار کردن یا حذف مواد سنگی کانه های آهن در کارگاه های کانه آرایی است. کنسانتره ها با توجه به نوع عملیات کانه آرایی مورد خردایش قرار گرفته و نرم می شود. در صورتی که عمل خردایش به منظور گندله سازی نباشد مجدد کنسانتره ها نرم تر می شوند و به ذرات ریزتر در می آیند. کنسانتره ها اکثرا مرطوب بوده، برای کاهش رطوبت آن، نرمه های سنگ آهن خشک را با آن مخلوط می کنند.
مواد افزودنی در گندله سازی: انواع مواد آلی، کلسیم، سیمان، شیرآهک، دولومیت، آهک، بنتونیت و هیدرولیک در عملیات گندله سازی به سنگ آهن افزوده می شود.
 

 

ویژگی های گندله: 

-    مقاومت به سایش
-    توزیع یکنواخت ابعاد
-    قابلیت چسبندگی کم
-    تخلخل زیاد و یکنواخت
-    استحکام مکانیکی کافی در برابر تنش گرمایی در محیط احیا کننده
-    استحکام مکانیکی زیاد و یکنواخت
-    ترکیب کانی شناختی یکنواخت به شکل هماتیت
 

 

دیسک های گندله سازی:

یکی از روشهای رایج گندله سازی به وسیله ی دیسک گندله سازی انجام می شود. در این روش مواد خام اولیه روی سطح دیسک دوار پخته می شود و همزمان با حفظ رطوبت دستگاه عمل گندله سازی انجام می شود.

 

خواص دیسک های گندله سازی: 
 

-    اندازه ی یکسان گندله ها
-    تغییر و تنظیم خواص مکانیکی گندله ها
-    سرعت دوران (حدود 300 تا 1500 دور در ساعت)
-    زاویه انحراف نسبت به افق و سیکل حرکتی گندله های در حال شکل گیری

 

عملیات گندله سازی در دیسک:

برای تولید گندله خام، نرمه سنگ آهن که شامل مواد افزودنی است با آب برای دستیابی به شکل کروی دستگاه های گندله ساز به چرخش در می آیند تا گندله خام تولید شود. به منظور افزایش سطح کیفی و ویژگی های متالوژیکی مکانیکی گندله، ممکن است طی عملیات گندله سازی، مواد افزودنی مانند هیدروکسید کلسیم اضافه شود، در این مرحله گندله با ابعاد مطلوب و استحکام مکانیکی کافی تولید می گردد. در مرحله دوم گندله های خام، به منظور سخت شدن تا زیر دمای نرم شدن سنگ آهن در دستگاهی حرارت می بینند تا خشک و پخته شوند، به گونه ای که درجه تخلخل آنها کاهش نیابد. در این مرحله ابتدا مواد با یکدگر مبادله شده و ترکیبات خنثی یا بازی بین دانه های اکسید های آهن تشکیل می شود. در پایان مرحله پخت، گندله های داغ باید سرد شوند تا در آنها ترک ایجاد نشود.
 

 

عوامل موثر در عملیات گندله سازی:

در عملیات گندله سازی برای هر نوع مواد معدنی سرعت دوران دیسک و زاویه آن باید تنظیم شود تا از حداکثر سطح دیسک استفاده شود و شرایط مناسب گندله شدن حاصل شود. قطر دیسک و سرعت دوران آن باید در مورد هر بار تنظیم گردد به گونه ای که نیروی گریز از مرکز وارد شده بر ذرات باعث پرتاب آنها از سطح دیسک نشود. با افزایش سرعت دورانی در حد مجاز ظرفیت دستگاه کاهش می یابد به همین دلیل باید بین این دو مورد تعادل ایجاد شود.
عمل موثر دیگر در عملیات گندله سازی در دیسک زاویه دیسک با افق است. هر قدر زاویه دیسک با افق کوچکتر باشد زمان غلتیدن ذرات از بالا به پایین روی دیسک طولانی تر شده و گندله تراکم بیشتری پیدا می کند و مقاوم تر می شود. در عملیات گندله سازی یک قاعده کلی وجود دارد و آن این است در هر نوع ماده معدنی با توجه به مشخصات فیزیکی آن ماده، اندازه ذرات و ابعاد گندله، سرعت دوران و زاویه شیب صفحه دیسک باید به صورت درست تنظیم شود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0