031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

راهکار جبران کسری کنسانتره و گندله ، حذف دلالان از چرخه مواد اولیه
چهارشنبه 5 شهریور 1399 بازدید : 220

مدیر خرید مواد اولیه و انرژی فولاد مبارکه  در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی فولاد ، ریخته گری ، متالورژی ، ماشین‌آلات و صنایع وابسته ، اعلام کرد: برخلاف تمام مشکلات در تامین مواد اولیه، در سال جدید به معنای واقعی شاهد جهش تولید در فولاد مبارکه هستیم.

رضا حیدری با اشاره به سال جهش تولید گفت: فولاد مبارکه در سال 99 به معنای واقعی سال «جهش تولید» را با جهش تولید آغاز کرد و علیرغم تمام مشکلاتی که ما در تامین مواد اولیه خودمان داشتیم و کسری کنسانتره و گندله که گریبانگییر فولاد مبارکه بود اما ما خوشبختانه از ابتدای سال تاکنون رکوردهای خوبی در تولید داشته ­ایم و امیدواریم که در ادامه سال 99 هم بتوانیم به برنامه های تولید خودمان برسیم؛ البته همچنان بحث کسری مواد اولیه شامل کنسانتره و گندله پابرجاست.

همچنین به رویکرد شرکت های معدنی در سال های اخیر و سرمایه گذاری آنها در حوزه پایین دستی اشاره کرد و افزود: متاسفانه با توجه به اینکه در سال های اخیر شرکت های معدنی به‌جای اکتشاف بیشتر و توسعۀ معادن خود به سرمایه گذاری در حوزه های پایین دستی روی آوردند، فولاد مبارکه ناچار شد از سال گذشته به حوزه معدن ورود پیدا کند و در حال حاضر همکاران ما در معاونت معدنی فولاد مبارکه، در حال بررسی پهنه های موجود در کشور هستند تا بتوانند با شناسایی و اکتشاف معادن سنگ آهن بخشی از کسری مواد اولیه فولاد مبارکه را تامین کنند. 

رضا حیدری اضافه کرد :ما برای مدیریت کسری مواد اولیه شرکت های فولاد ساز، پیشنهاد شفافی داریم: خوشبختانه وزارت صمت برای سال 99 یک جدول توزیع مواد، هم به فولاد سازان و هم به معادن ابلاغ کرد. پیشنهاد ما این است که تولید همه واحدهای معدنی توسط وزرات سمت به صورت ماهیانه استخراج شود و از طرفی خریداران واحدهای معدنی هم به صورت شفاف معرفی شوند. رخ دادن این اتفاق باعث می شود تولیدکنندگان کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی فقط محصولات خودشان را به فولادسازها بفروشند و دست دلال ها و واسطه ها از این بازار کوتاه می شود و با این اتفاق قطعاً کسری مواد در داخل کشور جبران خواهد شد و از طرف دیگر کنترل قیمت ها توسط وزارت سمت میسر خواهد شد.

وی در خاتمه به بحث قیمت­گذاری کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در سال جاری اشاره کرد و افزود: از ابتدای امسال در رابطه با بحث قیمت­گذاری، اختلافی بین کارشناسان وجود داشت و شرکت های معدنی انتظار داشتند که امسال ضرایب مصوب وزارت سمت برای کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی افزایش پیدا کند. از طرفی فولاد سازان اداعا میکردند که با توجه به اینکه این ضرایب بر اساس تحلیل ها و نظرات کارشناسی استخراج شده و در سال جاری قیمت شمش افزایش قابل توجهی داشته است؛ نیازی به افزایش ضرایب وجود ندارد. خوشبختانه با توجه به فرصتی که وزارت سمت برای کارشناسان محیا کرد فعلاً بحث افزایش ضرایب از دستور کار وزارت صمت خارج شده است.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0