30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

روش های مقاوم سازی ساختمان ها
پنج شنبه 18 اردیبهشت 1399 بازدید : 223

 

گسترش شهر ها و افزایش جمعیت سبب شده تا ساخت و ساز افزایش پیدا کند، این در حالی است که با افزایش ساخت و ساز مهندسان در پی یافتن راه هایی برای افزایش مقاومت در ساختمان ها هستند. هدف اصلی مهندسان ساختمان سازی با توجه به پیشرفت تکنولوژی جدید افزایش عمر مفید سازه ها و حفاظت جانی و مالی در برابر حوادث مختلف است. از آن جایی که مقاوم ساختن سازه ها مختص به ساختمان های قدیمی می باشد، اما ساختمان های در دست احداث نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند تا از طریق روش های مقاوم سازی عملکرد بهتری را داشته باشند. همچنین عملیات مقاوم سازی در ساختمان ها باعث شده تا بازسازی در ساختمان ها قابلیت اصلاح ضعف های موجود را داشته باشند. با توجه به اینکه روش های مقاوم سازی می توانند با تغییر کاربری بار وارده بر ساختمان ها را افزایش دهند. قوانین و آیین نامه های ساختمان بسیار ضروری است. افزایش هزینه های ساخت و ساز باعث شده تا به جای تخریب و نوسازی مجدد از فرآیند مقاوم سازی ساختمان بتوانند کمبود سازه ها را جبران کنند. برای مقاوم سازی ساختمان روش های گوناگونی وجود دارد از جمله مقاوم سازی با راکت های بتنی، مقاوم سازی با ژاکت های فولادی، مقاوم سازی با الیاف پلیمری FRP، مقاوم سازی ساختمان با جداگرهای لرزه ای.
روش های گفته شده در بالا هرکدام از پرکاربرد ترین و جدیدترین روش های مقاوم سازی است. مقاوم سازی FRP از روش های نوین دیگری است که به تازگی وارد صنعت ساختمان شده و از ماتریس و فیبر تشکیل می شوند. ماده ی FRP با توجه به اینکه به یکدیگر به راحتی متصل می شوند می توانند با رزین های اپوکسی قابلیت اتصال به سطوح مختلف را جهت مقاوم سازی ایجاد کنند.
از مزایایی که این روش دارد می توان به عدم ایجاد اختلال در معماری سازه و قابلیت بهره برداری از ساختمان در حین مقاوم سازی اشاره کرد. الیاف FRP با توجه به اینکه وزن بسیار ناچیزی دارند در برابر زنگ زدگی مقاوم می باشد و به همین دلیل جایگزین مناسبی برای فولاد می باشند.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0