031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

رکورد تولید در گروه ملی صنعتی فولاد ایران شکسته شد
یکشنبه 7 دی 1399 بازدید : 122

نادر جعفر یوسفی با اشاره به اینکه شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران در سال 1342 به عنوان نخستین کارخانه نورد فولاد کشور به منظور تولید انواع میلگرد آجدار و نبشی در شهر اهواز تأسیس و در سال 46 راه اندازی شده است، اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1363 این مجموعه صنعتی به نام گروه ملی صنعتی فولاد ایران نام گذاری شد و از ابتدای سال 75 براساس صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده فولاد خوزستان و تصویب مجامع عمومی فوق العاده شرکتهای ادغام شونده، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران، مجمع فولاد اهواز و شرکت نورد کاویان تحت عنوان فولاد خوزستان متمرکز و تحت نظر مدیریت واحد تا پایان سال 79 اداره شدند.

وی افزود: از ابتدای سال 1380 این شرکت از فولاد خوزستان منفک شد و به فعالیت های تولیدی و بازرگانی خود به صورت مستقل ادامه داده است. براساس آمار در آبان 88 مادل 95.2 درصد از سهام شرکت ملی صنعتی فولاد ایران از طریق مزایده به شرکت توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا واگذار و در اردیبهشت ماه 96 حدود 68.09 درصد از شرکت امیرمنصور آریا به بانک ملی ایران واگذار شده است.

یوسفی با بیان اینکه این مجموعه در سال گذشته 220 هزار تن تولید داشته است، افزود: در 4ماهه امسال با وجود تعدادی از مشکلات 160 هزار تن تولید داشته ایم که این رقم نشان از آن دارد سرعت این واحد تولیدی افزایش یافته است و به راحتی به اهداف میزان تولید خود دست پیدا خواهیم کرد. در سال آینده هم می خواهیم طی سه سال به ظرفیت 119 هزار تن برسیم.

 

*رکورد تولید در گروه ملی صنعتی فولاد ایران شکسته شد

یوسفی تصریح کرد: ثبت رکورد تولید 48120 محصول در اردیبهشت ماه امسال که از آذرماه 95 تاکنون بی سابقه است، ثبت رکورد تولید 55110 تن محصول در خرداد ماه 99 از مهرماه 94 تاکنون ، تولید میلگرد دوشاخ برای اولین بار در شرکت، تولید میلگرد 8 و 10 بعد از شاخ شدن کلاف در کارخانه صنایع فلزی بعد از چهار سال از زمان توقف، تدوین سند برنامه ریزی استراتژیک شرکت برای اولین بار در شرکت، اخذ مصوبه هیئت مدیره بانک ملی ایران جهت افزایش سرمایه شرکت از دو هزار میلیارد ریال به 68 هزار میلیارد ریال به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت و خروج از ماده 141 قانون تجارت، احیای اعتبار و اعتماد نزد تامین کنندگان مواد اولیه و قطعات شرکت و امکان خرید اعتباری پس از سالها و مختومه نمودن تعداد 9 فقره از مهمترین پرونده های قضایی به نفع شرکت از طریق مصالحه به صورت اقساط در چند مرحله و اخذ تخفیف به مبلغ بیش از 16 میلیارد ریال مختومه گردیده از جمله دستاوردهای اخیر این واحد صنعتی به شمار می آید.

وی در رابطه با صادارت محصولات این واحد تولیدی گفت: شرکت ما یک شرکت خاص است چراکه به خاطر مشکلاتی که گریبان شرکت بود و دلایل متعدد دیگر کارت بازرگانی نداریم مثلاً یک بدهی مالیاتی داشتیم باید آن را تعیین تکلیف می کردیم، بدهی سازمان تامین اجتماعی هم داشتیم که باید آن را هم تعیین تکلیف می کردیم و یک بدهی به گمرک داشتیم که خوشبختانه در سال گذشته موفق شدیم با اداره دارایی و سازمان امور مالیاتی به جمع بندی رسیده و بدهی هایمان را به صورت بدهی های گذشته با جرایم نزدیک 500 میلیارد تومان بود را براساس تمهیداتی که وزارت اقتصاد داشت و همکاری ای که سازمان امور مالیاتی استان انجام داد اصل بدهی مان را تقریباً به صورت 5 ساله تقسیط کردیم. همچنین با سازمان تامین اجتماعی هم توافقی داشتیم که کل بدهی های گذشته بالغ بر 200 میلیارد تومان بود را به صورت 5 ساله تقسیط کنند.

وی در خصوص بدهی های معوق این واحد تولیدی گفت: بدهی های معوق به همراه بدهی ها به بانک ها بالغ بر 2500 میلیارد تومان بود. یک بخشی از این بدهی به بانک ملی است که فکر می کنم بالغ بر 1350 میلیارد است، یک بخشی از آن برای بانک مسکن و صادرات است. اینها در قالب تسهیلاتی بودند که آن زمان سرمایه گذاری امیرمنصور آریا دریافت کرده بود که کماکان جزء بدهی های مجموعه است. البته 1300 میلیارد تومان اصل طلب در قالب سهام انتقال پیدا کرد.

*با افزایش سرمایه در شورای پول و اعتبار و سرمایه در گردش شرایط شرکت بهتر خواهد شد

وی اضافه کرد: از 2 میلیارد و 500 هزار تومان، شاید حدود 1700، 1800 میلیارد آن بدهی های بانکی است که در صددیم از محل مطالبات بانک ملی و از محل تجدید ارزیابی تقریباً از 200 میلیارد تومان به 6 هزار 800 میلیارد تومان افزایش سرمایه دهیم. البته این موضوع با سه هدف انجام می شود نخست تعیین تکلیف مطالبات بانک ملی است. دوم ما برای اینکه بتوانیم از ظرفیت 60 هزار تن شمش مان استفاده کنیم و علاوه بر آن مواد اولیه برای واحد فولادسازی خریداری کنیم نیاز به سرمایه در گردش داریم که در همین راستا با نگاه بخش خصوصی یک طرح تهیه کردیم. اگر موفق شویم هم افزایش سرمایه در شورای پول و اعتبار بانک مرکزی و هم سرمایه در گردش را کسب کنیم شرایط شرکت بهتر خواهد شد و برای تامین مواد اولیه دیگر دچار مشکل مالی نخواهیم بود و از رکوردهای 55 هزار تنی به سمت 80 هزار تن به بالا می رسیم چراکه ظرفیت تولید این مجموعه تقریباً 120 ، 119 هزار تن به صورت ماهیانه است.

وی با بیان اینکه در بخش فولادسازی ماده اولیه ما آهن اسفنجی است، افزود: البته در بخش هایی از قراضه هم استفاده می کنیم. در فرآیند تولید تقریباً با ضریب 15 به 85 ضایعات به اضافه آهن اسفنجی در کوره قوس الکتریکی ذوب شده و بعد ریخته گری می شود. یک کار خوب دیگری که انجام داده ایم این است که وزارتخانه ماهیانه 20 هزار تن سهمیه آهن اسفنجی اختصاص داده که آن را از گلگهر می گیریم بر همین اساس گلگهر تامین کنندۀ آهن اسفنجی ما است.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0