031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

ساختمان های پیش ساخته و ماژولار
شنبه 2 فروردین 1399 بازدید : 718

 

آیا تفاوتی بین ساختمان های پیش ساخته و ماژولار وجود دارد؟ کدام یک از این طراحی ها برای ساختمان ها مناسب تراند؟
به طور کلی ساختمان های پیش ساخته، طراحی هایی هستند که در آن فرآیند ساخت ساز شامل قرارگیری عناصر ساختمان در محلی خارج از ساخت و ساز است و بعد از اتمام برای نصب به محل اصلی انتقال داده می شود. در این روش سعی بر این است که در هزینه ها صرفه جویی شود. برای ساخت این ساختمان ها تکنیک های مختلفی وجود دارد که این تکنیک ها زیرشاخه هایی دارند و زیرشاخه های آن پانل سازی و روش ماژولار است.


پانل سازی:


یک روش ساخت و ساز است و در آن اجزای سازه ای مانند دیوارها، سقف ها، سیستم کف در خارج سایت و داخل کارخانه ها ساخته شده و سپس به سایت تحویل داده می شود تا در نهایت در ساختمان نصب شود. در این روش به دلیل اینکه وسایل لوله کشی، زیرساخت های برقی و ... از قبل نصب نمی شوند بنابراین در محل اصلی ساختمان سازی زمان بیشتری را لازم دارد. این ساختمان بیشتر برای فضاهای باز و گسترده که سقف بلند دارند توصیه می شوند.


روش ماژولار:


این روش برخلاف روش  پانل سازی تمام زیرساخت های ساختمان مثل لوله کشی و یا حتی زیرساخت های برقی نیز در کارخانه نصب می شود. در واقع ساختمان های ماژولار، ساختمان هایی پیش ساخته ی کامل تر و متنوع تری هستند؛ برای ساخت هتل ها، آپارتمان ها و خانه های دانشجویی کاربرد دارند.
همه ی ساختمان های پیش ساخته نمی توانند قابلیت های ساختمان ماژولار را داشته باشند. بنابراین در تعریفی کلی از این دو روش می توان گفت:
در ساختمان های پیش ساخته، قطعات آن در خارج از محیط ساختمانی و در ابعاد قابل حمل ساخته شده و در محل نصب می شود. ساختمان های ماژولار همان ساختمان های پیش ساخته هستند با این تفاوت که در این ساختمان ها قطعات بیشتری مانند لوله کشی زیرساخت های برقی در کارخانه سرهم بندی شده و به محل برده می شود تا نصب شود.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

1