30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

سر دنده جوشی فولادی
چهارشنبه 9 مرداد 1398 بازدید : 626

سردنده جوشی فولادی نوعی اتصال است که یک سر آن دارای دنده ی رزوه ای سر دیگرش بدون دنده بوده و با جوش به انشعاب وصل می شود. کاربرد اصلی آن برای اتصال خطوط لوله به شیر مخازن است از مزایای کاربرد این محصول، اتصال سریع، تعمیر و دستکاری آسان و قابلیت مصرف مجدد آن است. اتصالات مقاومت حرارتی در سر دنده ها به دلیل آنکه برای اتصال در مخازن مورد استفاده قرار میگیرند بسیار مهم بوده و بین 25 درجه سانتی گراد تا 180+ درجه سانتی گراد دارای مقاومت حرارتی است.

 

انواع دنده ها برای تولید سر دنده جوشی فولادی:

برای اتصال جوشی به اتصال رزوه ای از سردنده جوشی استفاده می شود. مطابق استاندارد های داخلی باید از نوع موازی و دنده های خارجی روی لوله بایستی از نوع مخروطی باشند تا عمل آب بندی روی لوله به خوبی انجام شود.
 

1- دنده متریک    

2- دنده انگلیس      

3- دنده لوله فولادی

 

دنده متریک: زاویه بین دو دنده متریک 20 درجه است و سردنده تخت و ته دنده گرد است. گام دنده در واقع فاصله ی هر نقطه از یک دنده تا است.

 

دنده انگلیسی: در این نوع دنده زاویه بین دو دنده 55 درجه بوده و سر دنده مانند ته دنده گرد است و واحد تقسیم بندی دنده ها در دنده انگلیسی بر اساس واحد اینچ است که دنده ها را به سه نوع ریز، متوسط و درشت دسته بندی می کند.

 

دنده ی فولادی: در حدیده کاری لوله های فولادی برق دنده های داخلی خارجی استوانه ای شکل هستند. برای حدیده کردن لوله های انتقال آب دنده داخلی به صورت استوانه ای و دنده ی خارجی به شکل مخروطی هستند.

 

 

فرآیند حدیده کردن لوله و ایجاد سر دنده ی جوشی: 

 

سر د نده ی جوشی 1: برای حدیده کردن لوله های فولادی ابتدا بایستی پارچه های حدیده را هماهنگ با قطر لوله انتخاب کرده و آنها را بر روی سر حدیده قرار داده و فاصله ی آنها را با توجه به خط روی بدنه و روی پارچه حدیده تنظیم نمود سپس پیچ مهار کننده و پیچ تنظیم کننده ی فاصله و نگهدار پارچه را محکم کرده تا خط روی پارچه و روی بدنه همگی دریک راستا قرار بگیرند.

 

سردنده ی جوشی 2: برای حدیده کردن لوله باید ان را درگیره ی لوله محکم کرد سپس حدیده را به صورت هم مرکز روی لوله قرار داده و آن را محکم کرد. در مرحله ی بعد ان را باید به گونه ای در بین جغجغه قرار داد که حرکت دسته ی حدیده در جهت عقربه های ساعت باشد.

 

سردنده ی جوشی 3: با وارد کردن فشار با کف چپ بر روی حدیده و همزمان حرکت دادن دسته به سمت پایین با دست راست، پارچه های حدیده با لوله درگیر می شود.
 

 

سر دنده ی جوشی4 : در هنگام حدیده کردن، دسته ی جدی باید در مرحله ی قوس زیادی را طی کند و نباید به دسته ی حدیده ضربه ای وارد شود زیرا موجب شکسته شدن دنده ها می شود. در زمان تماس پارچه حدیده با دنده ها، تماس باید مرتب روغن کاری شود.

 

سر دنده ی جوشی 5: بعد از دو دور چرخاندن حدیده بر روی لوله با تغییر حالت بین جغجغه، حدیده را به اندازه ی 4/1 دور در جهت عکس بر روی لوله باید چرخاند تا براده های ایجاد شده از سطح دنده ها جدا شده تا باعث شکسته شدن دنده ها نشود. عمل حدیده کاری تا جایی باید ادامه یابد که طول دنه به اندازه ی مناسب برسد.

 

سر دنده  جوشی 6: با اتمام حدیده کاری جغجغه را تغییر وضعیت داده و سپس سه نظام را باز کرده و حدیده را در جهت باز کردن بر روی دنده ها حرکت داده تا حدیده از روی لوله جدا شود.

 

سردنده جوشی 7: در پایان به وسیله ی یک وصاله دنده ی ایجاد شده بر روی لوله را می توان آزمایش کرد. این وصاله باید به کمک دست بتواند به راحتی روی 4/3 طول دنده بسته شود. بعد از آن می توان لوله ای را که سر آن را دنده کرده ایم به طول 5 سانتی متر برش دهیم.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0