031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

سنگ های مصرفی در ساختمان سازی
یکشنبه 18 خرداد 1399 بازدید : 338

                       

سنگ های مصرفی در ساختمان سازی

 

سنگ ها از رنگ ، مواد ، جنس های گوناگون تشکیل شده اند و از دوران قدیم مورد استفاده قرار می گرفتند سنگ ها به جز مقاومت ، زیبایی خاصی را به ساختمان می بخشند .

انتخاب سنگ ها در ساختمان سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سنگ های ساختمان سازی از معادن مختلف کشور تهیه می شود که بهترین آنها تراورتن است.

از آن جایی که زیبایی ظاهری ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، بنابراین باید به آن توجه داشت  سنگ های تراورتن بهترین انتخاب برای نماهای لوکس ساختمانی می باشد و در بخش های مختلف ساختمان استفاده می شود .

این سنگ ها همچنین ابعاد متفاوتی دارد و از نظر طول ، ارتفاع و عرض به انواع مختلفی دسته بندی می شود . سنگ هایی که ارتفاع بیشتری دارد طبیعتا از مقاومت بالاتری در برابر هرگونه فشار برخوردارند . این سنگ ها در ساخت راه پله ها هم کاربرد ویژه ای دارد . باید توجه داشت که برش سنگ هم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد ، زیرا برش مناسب سبب می شود تا کیفیت ظاهری و کیفیت سنگ را بالاتر نشان داده شود.

 

 


کاربرد سنگ های ساختمانی

 

سنگ ها برای پوشش دیوار داخلی ساختمان ، کف ، پیاده روها ، زیر سازی جاده ها ، نماکاری و... کاربرد دارند .
این سنگ ها در موارد مختلفی از جمله آب نماهای سنگی ، روشویی ها و همچنین در نماهای ساختمانی برای افزایش زیبایی به کار برده می شود .

نوع طرح ظاهری آب نماها در مدل های دایره ای ، بیضی ، مربع ، مستطیل و... سبب تمایز از دیگر محصولات به کار برده برای تزیین ساختمان باشد . بهترین نوع آب نماها را می توان نمونه ی سنگی آب نماها دانست ، به همین دلیل هم این آب نماها از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد .

 آب نماها در بخش های مختلفی از خانه مورد استفاده قرار می گیرد که می توان آن ها را در فضاهای داخلی یا فضای حیاط و فصای بیرونی خانه جا داد . نکته ی قابل ذکر دیگری که می توان به آن اشاره کرد نوع سنگ به کار رفته در آب نما ها می باشد ؛ به دلیل اینکه هر نوع سنگی مناسب برای ساخت نماهای آبی نمی باشد .

برای ساخت روشویی ها نیز از سنگ های مخصوصی استفاده می شود زیرا سنگ ها باید مقاومت بلایی در برابر هر گونه طرح پذیری داشته باشند و از آن جایی که سنگ های روشویی در ساختمان سازی انواع مختلفی دارد امکان ست کردن روشویی با بخش های دیگر بیشتر فراهم می باشد.

 

 

 

ویژگی سنگ های ساختمان

 

 • دوام و مقاومت بسیار بالا

 

 • قابل شست و شو

 

 • مقاوم و پایدار در برابر فشار

 

 • رنگ ثابت

 

 • مقاوم در برابر حرارت و رطوبت

 

 

 

انواع سنگ های مصرفی در ساختمان سازی

 

 

 • سنگ گرانیت

 

 • سنگ مرمر

 

 • ماسه سنگ

 

 • سنگ تراورتن

 

 • سنگ آنتیک

 

 • سنگ اسلب

 

 • سنگ کوارتزیت

 

 • سنگ گابرو

 

 • سنگ دیوریت

 

 • سنگ گیوتین ( قیچی )

 

 • سنگ آزاره ( تیشه )

 

 • سنگ بادبر ( مالون )

 

 • سنگ توف

 

 • سنگ شیست

 

 

سنگ گرانیت

استخراج ، برش و صیقل دادن این سنگ ها هزینه بردار است به این دلیل قیمت بالایی دارد . این سنگ برای نماکاری ، زیرسازی ، زیربنای تاسیسات ، استفاده می شود . این سنگ ها نفوذ پذیراند و در برابر آب مقاومت بالایی دارند .

 

 

سنگ مرمر

جنس این سنگ آهکی است با مقایسه با سنگ گرانیت این سنگ مقاومت کمتری دارد ولی صیقل پذیری آنها بسیار بالا است . سطح این نوع سنگ ها آینه ای است . این سنگ برای دکوراسیون داخلی ، پله ، کف استفاده می شود و از رنگ های قرمز ، ارغوانی ، سبز ، خاکستری ، زرد ، سفید تشکیل می شوند .

 

ماسه سنگ

ته نشین ماسه ها در رودخانه ها ، ماسه سنگ را تشکیل می دهد و جز رنگ های رسوبی است . رنگ این سنگ ها : سفید ، زرد ، خاکستری ، قهوه ای است . ماسه سنگ ها برای داخل و خارج ساختمان استفاده می شوند مثل : بالکن ، استخر ، دیوارپوش ، پوشش سقف ، پاسیو 

 

 

سنگ تراورتن

جنس این سنگ ها رسوبی است و این سنگ ها به رنگ کرم ، خاکستری ، سفید دیده می شود . کاربر این سنگ در نمای ساختمان و کلاسیک است .

 

سنگ آنتیک

از خرده سنگ های تراورتن این سنگ ها به وجود می آید و جز سنگ های تزئینی است که برای نماکاری مورد استفاده است مثل : باغ ها ، ویلاها ، کفپوش ها ، اماکن تفریحی

 

 

سنگ اسلب

سنگ اسلب محصولی کاملا طبیعی است . این سنگ از در محوطه آشپزخانه استفاده می شود این سنگ طیف رنگی متفاوتی  برخوردار می باشد که برای کف پوش و دیوار های ساختمان است .  

 

سنگ کوارتزیت

این سنگ بسیار سخت و مقاوم است که از ماسه سنگ در اثر فشار و گرما زیاد درلایه های زمین به وجود آمده است .

 

 

سنگ گابرو

این سنگ ها برای کابینت ، کاشی ، سنگ تزئینی ، سنگ نما کاربرد دارد .

این سنگ ها در برابر هوازدگی بالا هستند .

 

سنگ دیوریت

از دیگر سنگ ها که برای نماکاری ساختمان ، کف و پله استفاده می شوند ، سنگ دیوریت است . نوع این سنگ ها آذین درشت دانه است .

 

 

سنگ گیوتین ( قیچی )

نام دیگر سنگ گیوتین ، سنگ قیچی است که از انواع سنگ های دکوراتیو می باشد .

این سنگ ها برای نمای ساختمان مورد استفاده است .

 

 

سنگ آزاره

نام دیگر سنگ آزاره ، سنگ تیشه است است . استفاده از این سنگ در ساختمان سازی برای جلوگیری از نفوذ آب در دیوار ها صورت می گیرد .

 

 

سنگ بادبر ( مالون )

نام دیگر این سنگ مالون است . این سنگ برای طراحی نمای خارجی ساختمان ، تونل سازی ، پل سازی استفاده می شود .

 

 

سنگ توف

این سنگ ها از آتشفشان ها به وجود می آید . که در دیوارکاری و پارک سازی استفاده می شود .

 

 

سنگ شیست

این سنگ لایه لایه سیاه است و جز سنگ های دگرگونی است و برای فرش کردن کف ، پیاده رو ، باغ ، خیابان مورد استفاده است .

 

 

 

 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0