031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

صرفه جویی 2616 میلیارد تومانی فولاد مبارکه با بومی سازی قطعات
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 بازدید : 20

 

صرفه جویی 2616 میلیارد تومانی فولاد مبارکه با بومی سازی قطعات

 

رئیس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات شرکت فولاد مبارکه، با بیان اینکه اجرای فرایند بومی‌سازی در فولاد مبارکه باعث بی‌اثر کردن تحریم‌ها و جلوگیری از خروج ارز از کشور شده است، گفت: سال گذشته فرایند حاصل از ساخت قطعات داخل درفولاد مبارکه موجب صرفه جویی دو هزار و 616 میلیارد تومان شده است .

 

به گزارش خبرگذاری ها ، مهدی شهیدی در خصوص آخرین وضعیت بومی‌سازی در مجموعه بزرگ فولاد مبارکه، اظهار داشت: باید یادآور شویم که سابقه بومی‌سازی در فولاد مبارکه منحصر به دوران تحریم نیست و با راه‌اندازی نواحی مختلف تولیدی، تدبیر مدیران و کارکنان فولاد مبارکه بر این امر قرار گرفت که ساخت داخل قطعات فولاد مبارکه را به منظور برآورده ساختن نیازهای خطوط، انتقال تکنولوژی و پرورش سازندگان توانمند نهادینه کنند .

وی افزود: در این راستا قطعات با نقشه‌های موجود به شرکت‌های سازنده ارجاع شد و پس از ساخت در خطوط تولیدی استفاده می‌شد. 

رئیس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات فولاد مبارکه توضیح داد: با نتایج مطلوب و صرفه‌جویی اقتصادی که از این فرایند حاصل شد در سال 1380 مجموعه فولاد مبارکه اقدام به ایجاد واحدهای ساخت داخل شامل مهندسی معکوس، برنامه‌ریزی ساخت و کنترل کیفیت ساخت قطعات یدکی در مدیریت دفتر فنی تعمیرات کرد که ایجاد این ساختار باعث افزایش کمیت و  کیفیت قطعات ساخت داخل شد.

شهیدی تصریح کرد: ساخت داخل قطعات با فرایند جدید باعث ارتقای فنی و تکنولوژیک سازندگان مرتبط با فولاد مبارکه جدید شده و بسیاری از سازندگان در رابطه با مهندسی معکوس، بهینه‌سازی و طراحی قطعات و تجهیزات به بلوغ کافی رسیدند.

وی اضافه کرد: به منظور بهره‌گیری از این توانمندی ایجاد شده که حاصل کار تیمی مجموعه‌های مهندسی بهره برداری و بازرگانی فولاد مبارکه و شرکت‌های سازنده بود، علاوه بر فرایندهای موجود، در سال 1390 فولاد مبارکه اقدام به تشکیل واحد بومی‌سازی کرد.

 رئیس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات فولاد مبارکه با اشاره به اینکه تشکیل این واحد باعث هم‌افزایی تجربیات و دانش فنی این مجموعه‌ها شد، اظهار کرد: نتیجه آن تسریع بیش از پیش و کیفی شدن فرایند بومی‌سازی و ساخت داخل قطعات و تجهیزات مورد نیاز شد و در ادامه این کار نیازهای استراتژیک فراوانی از فولاد مبارکه مرتفع شد.

شهیدی بیان کرد: عملکرد موفق این فرایند باعث الگوبرداری از این فرایند توسط شرکت‌های فولادساز دیگر شد و فولاد مبارکه به عنوان پیشرو در این عرصه اقدام به انتقال تجربیات به دست آمده به منظور نشر دانش بومی‌سازی کرد.

وی با اشاره به آثار و نتایج این حرکت بزرگ و آینده‌نگری مجموعه فولاد مبارکه علاوه بر بی‌اثر کردن تحریم‌ها و جلوگیری از خروج ارز از کشور، عنوان کرد: در سال 1399 نسبت تعداد قطعات و تجهیزات تهیه شده از داخل به کل قطعات خریداری شده توسط فولاد مبارکه 91 درصد بود، همچنین سال گذشته تعداد یک هزار و 589 قطعه و تجهیز برای نخستین بار از طریق این فرایند، بومی‌سازی شد.

بر اساس گزارشی از ایسنا، رئیس بومی‌سازی مواد، قطعات و تجهیزات فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی حاصل از ساخت قطعات داخل در سال 1399 برابر با دو هزار و 616 میلیارد تومان بود، خاطرنشان کرد: مجموعه فولاد مبارکه در تلاش برای بهبود مستمر و توسعه کمی و کیفی فرایند بومی‌سازی در مجموعه خود است.

    Bayat ghazal

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      1