031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

عوامل تاثیر گذار بر سقوط نرخ میلگرد
شنبه 15 آذر 1399 بازدید : 1050

 

عوامل بسیاری تا کنون توانسته بر قیمت میلگرد اثر بگذارد، از جمله عاملی که تاثیر زیادی بر نوسانات قیمتی میلگرد خواهد گذاشت قیمت ارز می باشد. با توجه به بالا و پایین رفتن نرخ ارز می توانیم شاهد این باشیم که قیمت میلگرد تا چه حد کاهشی و افزایشی بوده است. 

 

تغییر لحظه ای قیمت میلگرد


از جمله استاندارد هایی که به صورت لحظه ای حتی قابل تغییر می باشد قیمت میلگرد A3 و قیمت میلگرد A2 می باشد. عامل مهم دیگری که توانسته تغییر زیادی بر قیمت میلگرد ایجاد کند، میزان عرضه و تقاضا می باشد. میزان عرضه و تقاضا نیز عاملی است که با قیمت دلار رابطه ی تنگاتنگی برقرار کرده است و می تواند این عامل را با نموداری صعودی و نزولی مواجه کند. پس عامل قیمتی دلار بر میزان تقاضا اثری ویژه خواهد گذاشت و به این دلیل است که قیمت ها با بالا رفتن میزان ریسک خرید را به حدی بالا می برند که خریداران با این نوسان قیمتی حاضر به خرید نمی باشند.

 

تاثیر میزان تقاضا بر قیمت میلگرد

 

هنگامی که میزان تقاضا کم می شود به طبع خرید هم کمتر اتفاق می افتد. میزان پایین آمدن خرید نمی تواند به صورت صد درصدی خود را با پایین رفتن قیمت ها هماهنگ کند پس در این صورت ما با عرضه ی چند درصدی محصولات فولادی روبرو خواهیم شد که هیچ گونه تقاضایی برای خرید نخواهد داشت. این گونه است که عرضه کنندگان با مشکل فروش مواجه می شوند و ممکن است این فروش به ضرر تولید کننده تمام شود اما ما می توانیم با مشاوره دادن به شما مشتری عزیز این نوسان قیمتی را تا حدودی برای شما کمتر کنیم، هر چند که دولت با کنترل میزان عرضه در بازار از طریق صادرات می تواند این تغییر قیمتی را جبران کند و همچنین ضرر را از سمت عرضه کننده پایین بیاورد اما باز هم سو استفاده گران در بازار با انجام فعالیت های غیرقابل پیش بینی این کار را سخت تر کرده اند.

 

کنترل قیمت توسط دولت از طریق بورس

 

بعد از آن دولت با وارد کردن قیمت محصولات فولادی از طریق بورس توانست دست سواستفاده گران را کوتاه کند ولی تورم جهانی باز این عوامل را تحت تاثیر قرار داد. تورم جهانی نیز به دلیل شرایط خاصی صورت خواهد پذیرفت و آن هم به دلیل شرایطی از جمله شیوع ویروس کرونا در چند مدت اخیر است که توانست این میزان را با دگرگونی مواجه کند. این دگرگونی مختص به کشوری خاص نمی باشد و ما شاهد این هستیم که تمام کشور ها با این تورم در جهان روبرو شده اند؛ ناگفته نماند که برقرار ماندن این تورم به عهده ی خود کشورهایی می باشد، یعنی دولت ها باید با چاره اندیشی در مورد مسائل پیش آمده این بی ثباتی را کنترل کنند. کشور ایران با کنترل قیمت میلگرد از طریق راه های گفته شده توانسته تعادلی را برای قیمت میلگرد ایجاد کند.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0