031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

فولاد ریزی چیست؟
شنبه 10 اسفند 1398 بازدید : 501

برای ساخت بعضی قطعات فولادی که شکل پیچیده یا تیراژ کمی دارند ریخته گری به صورت دیگری انجام می شود که به آن فولاد ریزی گفته می شود.

 

روش های ذوب فولاد:


در ساخت فولاد جداره ی داخلی کوره ای که برای تولید فولاد به کار می رود توسط آجرهایی که از ماده ی ذوب ساخته شده اند می پوشانند و در این پوشش مقداری از اکسید هایی که باید خارج شوند فولاد به خود جذب می کند.
در ادامه برای جدا کردن ناخالصی ها از روش های مختلفی استفاده می شود که یکی از از آن ها روش کوره بلند است. این کوره یک ظرف بشقاب مانند دارد و در آن 100 تا 200 تن آهن مذاب جای می گیرد و بالای ظرف یک سقف مقعر قرار دارد که گرما را روی سطح فلز مذاب ریخته و جریان شدیدی از اکسیژن را از آن عبور می دهد تا ناخالصی های موجود در آن بسوزد.


در روش دیگر ذوب فولاد، آهن خام مذابی که در طی فرآیند کوره بلند به دست آمده در کنورتور ریخته می شود تا با استفاده از دمش گاز اکسیژن، اکسیژن کربن اضافی سوزانده شود و این گونه کربن فولاد به میزان دلخواه رسید و همچنین با اضافه کردن عناصر آلیاژی می توان استحکام فولاد را افزایش داد.
در روش هایی که برای تولید فولاد از کوره های قوس الکتریکی استفاده می شود نخست آهن اسفنجی در فرآیند احیای مسقیم درون کوره ریخته می شود که ذوب شود و همچنین دمای این کوره ها به حدی است که در ذوب اولیه اش فولاد با درصد کربن پایین تر تولید می شود. بعد از آن فولاد تولید شده از این کوره ها در کوره ی پاتیلی ریخته شده تا عملیات آلیاژ سازی انجام شود که این آلیاژ سازی شامل تنظیم کردن میزان کربن و اضافه کردن عناصر آلیاژی در طی یک دست سازی ترکیب فولاد استفاده می شود.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

1