031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

فولاد و صنعت خودرو سازی
شنبه 18 خرداد 1398 بازدید : 2329

 

فولاد در صنعت خودروسازی

 

فولاد مدت هاست که در انتخاب خودروسازان در جهان است . استفاده از فولاد به تولید کنندگان خودرو اجازه می دهد تا با هزینه نسبتا کم به استاندارد ایمنی وسایل نقلیه خود برسند . بی شک بدلیل قدرت بالای فولاد ، ماده اولیه که بیشترین استفاده در ساخت خودرو را دارد فولاد است . در صنعت خودرو سازی از مواد متعددی برای ساخت خودرو استفاده می شود .  مثل : آهن ، آلومینیوم ، پلاستیک ، لاستیک ، استیل ، چرم ، شیشه ، مس ، مواد نفتی ، فولاد

فولاد قطعا بیشترین ماده ی اولیه ای است که در ساخت خودرو استفاده می شود .

فولاد از استحکام و قدرت بالایی برخوردار است و موجب سنگین شدن خودرو می شود و تقریبا در تمامی خودروهای حاضر در بازار مورد استفاده قرار می گیرد .
در خودروهای لوکس و مدرن از فولاد بیشتری استفاده می شود . مثلا در خودروهای شاسی بلند حدود 1360 کیلوگرم فولاد به کار می رود که علاوه بر آن در ساخت شاسی زیرن که اسکلت اصلی خودرو را تشکیل می دهد نیز از این ماده استفاده می شود .

در مجموع فولاد به عنوان ارزانترین فلزی است که در ساخت خودرو و قطعات مختلف آن به کار می رود و تعمیر آن هزینه ی چندانی ندارد .

 

 

 

 

کاربرد های فولاد در خودرو

 

انواع فولاد در بخش های مختلف خودرو سازی به کار می رود از قبیل :

 

1.ورق گالوانیزهساخت بدنه خودرو ، سقف خودرو

 

 

 

 

2.ورق روغنی :  ساخت مقاطع چهار گوش شاسی خودرو

 

3.لوله فولادی بدون درز : سیستم اگزوز ، لوله تهویه و سنسور لوله ، لوله خنک کننده  و لوله آب سرد کن

 

4.فولاد ضدزنگ آلیاژی : ساخت قطعاتی مانند تسمه ، فویل ، ورق های فولادی سیم و لوله

 

5.فولاد در شاسی ، چرخ ها ، ترمز ها ، موتور ، صفحات بدنه خودرو ها کاربرد دارد .

 

همچنین از فولاد درساخت بولدوزر ، گریدر ، بیل مکانیکی ، ناخنک لودر ، بیل ، بیلچه های لودر ، کفشک های بولدوزر استفاده می شود .

 

 

فولاد و صنعت خودرو سازی

 

 

دلیل استفاده از فولاد در صنعت خودرو

 

1- دوام و مزیت هزینه

 

کنترل کردن هزینه های تولید در هر صنعتی بسیار مهم است همچنین استحکاک پایین و دوام بالای محصول نیز بسیار اهمیت دارد . فولاد هزینه کمتری دارد و مقرون به صرفه است و دوام آن از سایر مواد در صنعت خودرو بالاتر است .

 

 

2- مزیت محیطی

 

مزیت مهم فولاد این است که قابل بازیافت است و با هربار بازیافت فولاد دچار کاهش کیفیت نمی شود این امر باعث شده استفاده از فولاد سبب نگرانی های محیط زیستی نشود .

 

3- محافظت بالا و ایمنی

 

فولاد از مزیت هایی مثل محکم بودن ، سخت بودن ، ایمنی بالا برخوردار است . از فولاد در محفظه باتری ، ساختمان تاسیسات ، حمل و نقل استفاده می شود . قدرت و مقاومت بالای آن در برابر شرایط مثل : برف ، باران ، آفتاب و گرما اهمیت دارد .

 

 

4- انعطاف پذیری و تناوب وزنی

 

سبک و سنگینی خودرو بسیار مهم است . باید وزن خودرو به صورتی باشد که باعث افزایش مصرف سوخت نشود همچنین استحکام و قدرت کافی خودرو فراهم باشد . فولاد از نظر وزن مناسب می تواند بهترین گزینه باشد .

 

 

5- فولاد های برقی و مصرف آن در خودرو سازی

 

فولاد های برقی ماده اصلی در ساختار ژانراتورها و موتور های مخصوص وسایل نقلیه برقی هستند . خودرو های برقی آینده فولاد ، همچنان بهترین رسانایی را دارند و می تواند از کاربرد بالایی برخوردار باشد .

 

 

مقاومت فولاد و استفاده از آن در صنعت خودرو

 

 

برای طراحی چارچوب ماشین از فولاد استفاده می شود . آنها در برابر فشار شدید از خودرو محافظت می کنند . نوع فولاد باید بسیار قوی و بهترین کیفیت را داشته باشد همچنین فولاد در ساخت دوچرخه نیز استفاده می شود استفاده از فولاد در دوچرخه باعث افزایش استحکام و ایمنی می شود . صنعت حمل و نقل خصوصی و عمومی به میزان زیادی به عرضه فولاد بستگی دارد . بدنه های اتوبوس اغلب از فولاد با کیفیت بالا ساخته می شوند زیرا باعث افزایش وزن و ایمنی بالاتر می شود .

 

 

مزایای فولاد در خودرو سازی

 

-   فولاد قابلیت بازیافت دارد و این قابلیت به طور نامحدود است .

 

-   فولاد امکان مقاوم ساختن بدنه خودرو در برابر تصادف را امکان پذیر می کند .

 

 تعمیرات قطعات فولادی با تکنیک ها و تجهیزات آسان و مقرون به صرفه است .

 

 

فولاد و صنعت خودرو سازی

 

 

علت استفاده از فولاد در خودرو سازی

 

1. شکل پذیری بالا

2. ایمنی بالا

3. دوام بالا

4. قابلیت تعمیر

5. قابلیت بازیافت

 

 


فولاد های ضد زنگ در صنعت خودروسازی 

 


در صنعت خودروسازی ، فولاد ضدزنگ به اشکال متعددی تولید می شود و هر کدام کاربردهای گوناگونی دارد مثل :

 

-     ورق نازک  ( Sheet )
-     فویل  ( کاغذ فلزی )  ( Foil )
    صفحه  ( Plate )
-     
تسمه  (Strip )
   
میلگرد  ( Bar )

 

 

 

 

تولید فولاد در ایران

 

تولید فولاد در ایران از سال 2017 با رشد 4/21 درصدی نسبت به سال 2016 از 9/17 میلیون تن در سال رسیده است . ایران در جایگاه 14 از لحاظ ، تولید کننده فولاد قرار دارد .

 

 

پلاستیک در خودروسازی

 

پلاستیک یکی از موادی است که در ساخت خودرو از آن استفاده می شود و در مقایسه با فلز کم ارزش و بی کیفیت است . البته با توجه به وزن کم ، قیمت پایین و سرعت تولید بالای آن از پلاستیک در ساخت اجزای بدنه مانند سپرهای عقب و جلو ، رکاب ها ، قسمت های داخلی و کابین خودرو ها استفاده  می شود . از مزایای آن می توان به وزن پایین ، سهولت در تعمیر، رنگ آمیزی و مقاومت آن اشاره نمود .

 

 

 

 

آلومینیوم در خودروسازی

 

این فلز با فولاد رقابت می کند و نسبت به آن سبک تر و مقاوم تر است و دچار زنگ زدگی نمی شود ، البته قیمت آن از فولاد بیشتر است و استفاده ی آن پرهزینه است و در خودروهای لوکس و اسپرت استفاده می شود . به عنوان نمونه کمپانی های "Aadi , Jaguar" بیشترین مصرف مواد را از این فلز در ساخت خودروهای خود دارند.

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0