30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

فولاد چیست؟
شنبه 1 تیر 1398 بازدید : 569

آهن به عنوان یک ماده پرکاربرد در جهان مورد استفاده قرار میگرد. آهن فلزی خاکستری رنگ است و به صورت ترکیبی با عناصر دیگر در پوسته ی زمین وجود دارد. آهن خالص به تنهایی در صنعت کاربرد ندارد بنابراین از آلیاژهای مختلف آن استفاده می شود. یکی از مهمترین آلیاژهای آهن، فولاد است که در صنایع گوناگون از آن استفاده می شود.
فولاد از ترکیب آهن و کربن ایجاد می شود و نسبت به آهن مقاومت بیشتری دارد. و به دلیل کربنی که به آهن اضافه می شود دوام و استحکام آن بیشتر شده و شکنندگی و انعطاف پذیری آن کاهش می یابد. البته برای افزایش کیفیت فولاد از عناصر دیگری مانند: کروم، نیکل، منگنز و تنگستن نیز استفاده می شود. به عنوان مثال نیکل مانع از خوردگی فولاد می شود، منگنز سختی فولاد را افزایش می دهد، نیکل و کروم، فولاد را ضدزنگ می کنند و تنگستن استحکام فولاد را بالا می برد.
در حقیقت ترکیب اصلی فولاد حدود 95 درصد آهن، 2 درصد کربن و 3 درصد از آلیاژهای مانند: منگنز و کروم و ... است. از میان این عناصر، منگنز تاثیر مفیدی بر فولاد دارد ولی فسفر و گوگرد، دوام، پایداری و قدرت آن را کاهش می دهد.
از فولاد متوسط با میزان 2 تا 6 درصد کربن برای ساخت قطعات ساختمانی، ریل و دیگ بخار استفاده می شود. از فولاد سخت (6 - 5.1) درصد کربن برای تهیه ابزارآلات، فنر و وسایل آشپزخانه مثل کارد و چنگال استفاده می شود.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0