031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

فولاد SPK
پنج شنبه 29 خرداد 1399 بازدید : 544

فولاد SPK یکی از انواع ابزارهای فولادی می باشد و جز فولادهای آلیاژی پرکربن شناخته می شود که دارای میزان سختی بسیار بالایی می باشد. این فولاد اغلب به روش ریخته گری یا نورد سرد تولید می شود که از مشخصه های بارز اینن فولاد می توان به سختی و مقاومت بالا در برابر سایش اشاره کرد که این مشخصه نیز به دلیل وجود مقادیر بالایی از کروم در آن می باشد. با ایجاد درصد اندکی از عناصر پایه ی این فولاد و اضافه کردن عناصری نظیر وانادیوم و تنگستن این فولاد تهیه می شود. لازم است قطعاتی از فولاد SPK که آهنگری  یا نورد شده اند قبل از ماشین کاری و سخت کاری در عملیات حرارتی آنیل قرار بگیرند.
به طور کلی بعد از آنیل، ریزساخت ها شامل کاربیدهای کروی در زمینه ی فریتی است که سختی پایین و ماشین کاری مناسبی دارد. تشکیل این ریزساختارها سبب می شود تا ریزساختارها کاهش یابند و دوام ابزارهای برشی افزایش یابد.


عملیات حرارتی سخت کاری فولاد SPK:


در عملیات حرارتی این فولاد پایداری مناسبی دارد و برای سرد کردن این فولاد از هوا یا روغن استفاده می شود. ابتدا این فولاد تا دمای 815 درجه ی سانتی گراد پیش گرم می شود و پیش گرم می شود به دلیل اینکه این فولاد در برابر حرارت دهی سریع و نامنظم حساسیت بالایی را دارا می باشد و در حضور شیب های حرارتی بالا به سادگی ترک بر می دارد. برای حرارت دهی فولاد SPK باید توجه نمود که با هدایت حرارتی پایین این عملیات را انجام داد تا گرما به آهستگی جذب شود. در مرحله ی بعد که آستنیته کردن می باشد باید آن را در دمای 960 تا 970 درجه در حمام نمک مذاب غلتانده شود. در مرحله ی بعد آن را با دمای 980 تا 990 درجه در کوره با اتمسفر کنترل شده قرار داد. بعد از مراحل انجام شده ی آستنیته کردن باید آن را در روغن کوئچ گذاشت تا سختی حاصل از این روغن با دمای آستنیته برابر شود، به طوری که سختی این فولاد در این عملیات به 980 درجه می رسد. سختی نهایی این فولاد نیز به دمای تمپر بستگی دارد.


کاربرد های فولاد SPK:


تیغه های فولادی برای برش محصولات پشمی
قالب های دوره زنی و سوراخ کاری
وسایل خان کشی
قالب های کله زنی سرد
قالب های ریختگی تحت فشار آلومنیوم
قالب های تولید لوله
قالب های خان کشی
ابزارهای چوب بری تحت تنش بالا و بدون نیاز به چقرمگی خیلی زیاد
ابزار پرس در صنایع سرامیک و داروسازی
پانچ ها، برقوها
نازل های سند بلاست
تیغه های برش صفحات
نوارهای فولادی تا ضخامت 3 میلیمتر

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0