30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

قالب بندی و اجرای فونداسیون در ساختمان سازی
یکشنبه 24 فروردین 1399 بازدید : 313

 

فونداسيون يا همان پي ريزي ساختمان از مهم ترين مسائل طبيعي در طي ساخت مي باشد و به عبارتي اين عمليات فشار ناشي از ستون ها انتقال نيرو به زمين وارد مي شود با توجه به نوع و سازه اي در محل احداث بنا مي شود شرايط متفاوتي را براي استحکام و مقاومت سازه تامين مي کند. قالب بندي ساختماني در نوع هاي مختلفي از جمله قالب هاي چوبي، فلزي و آجري استفاده مي شود که هر کدام در سيستم قالب بندي براي نواحي مختلفي به کار مي رود. در طي عمليات قالب بندي نيز نکاتي را بايد رعايت نمود:
قالب ها بايد به صورتي محکم و فيکس شوند تا از استحکام خوبي برخوردار باشند.طراحي و ساخت قالب ها بايد به گونه اي باشد که به سرعت بتوان آن ها را نصب کرد تا بتوان در وقت و هزينه نيز صرفه جويي کرد. همچنين به منظور هدر نرفتن بتن و مواد و مصالح مصرفي درز بندي بايد درست انجام شود. قالب ها نيز بايد به گونه اي انتخاب شوند که بتوان آن ها را با امکانات در دسترس حمل و جابه جا کرد.


قالب هاي فلزي:


اين قالب برخلاف قالب هاي چوبي و آجري از استحکام بالاتري برخوردار است و امروزه جز قالب هاي رايج در ساختمان سازي به کار مي رود و مزاياي آن عبارت اند از:
دوام، استحکام بسيار بالا، سهولت اتصال، سرعت بالاي اجرا و همچنين قابليت استفاده ي مجدد و بهره وري بالاست. اين قالب در پروژه هايي که تنوع ابعادي کمتري دارند و حجم کار در ساختمان ها بالاست بهترين گزينه محسوب مي شود.


قالب هاي آجري:


اين نوع قالب ها در اطراف پي پي استفاده مي شوند و بعد از اينکه بتن گرايش مناسب را به خود گرفت در محل نصب مي شود و به عنوان قالب هاي دائمي به کار برده مي شود همچنين براي جلوگيري از مکيده شدن آب توسط قالب يک لايه ورق نايلوني قبل از بتن ريزي بر روي ديوار نصب مي شود تا آب کشي توسط آجرها انجام شود و در آخر هنگام آب پاشي بايد توجه داشت تا آب درون قالب ها جمع نشود.


قالب هاي چوبي:


اين قالب همانند اسمش از جنس چوب است. براي مصارفي ساخته مي شوند که بتوان آن را به محلي منتقل نمود. مرحله ي بتن ريزي در اين قالب ها به دقت کافي نياز دارد تا آسيبي به لبه ي آن ها وارد نشود. اين قالب در برابر قالب هاي فلزي سبک تر بوده اما در برابر رطوبت مقاومت چنداني ندارد. سهولت در اجرا و اتصالات نيز باعث شده تا اين قالب محبوبيت خود را داشته باشد، همچنين ضريب حرارتي پايين و وزن سبک آن از ديگر مزايا است.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0