031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

قدم های اصلی تا توازن فولاد ایران
دوشنبه 5 آبان 1399 بازدید : 105

حلقه های زنجیره فولاد شامل کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش و مقاطع فولادی است. در بخش مقاطع طولی نظیر میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی، ظرفیت ایجاد شده بسیار بالاتر از مقدار هدف گذاری شده است که بیانگر اشباع بودن این حلقه از زنجیره تولید است. در همین راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری تشکل های مرتبط طرح توازن فولاد کشور را با هدف ایجاد ظرفیت تولید55میلیون تن فولاد خام در افق 1404 تدوین کرده و وضعیت پروژه های زنجیره فولاد را به صورت مستمر مورد پایش و ارزیابی قرار می‌دهد.

 

در بخش شمش فولادی نیز ظرفیت سازی لازم برای تحقق هدف تولید 55میلیون تن فولاد خام محقق شده و باتوجه به نیاز داخلی در این بخش، امکان صادرات 14میلیون تن پیش بینی شده است.

 

اما در بخش آهن اسفنجی، تسریع در تکمیل و عملیات اجرای طرح‌های در دست اجرا ضروری است و باید اقدامات اساسی در این زمینه صورت داد.

 

گزارش منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که ظرفیت سازی لازم در بخش فراوری کنسانتره و تولید گندله آهن، به درستی انجام شده است؛ هدف فراوری کنسانتره در طرح توازن فولاد کشور، 80 میلیون تن و تولید گندله آهن 76 میلیون تن است.

 

با توجه به کمبود سنگ آهن، اکتشاف معادن جدید در دست اقدام است. طبق سیاست‌های کلی وزارتخانه، احداث واحدهای فرآوری (کنسانتره و گندله آهن) در جوار معادن و استقرار حلقه‌های آب بر زنجیره (آهن اسفنجی، شمش و مقاطع فولادی) در جوار سواحل جنوبی کشور پیش بینی شده است. استقرار واحدهای احیاء، ذوب و نورد در مجاورت یکدیگر نقش مؤثری در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت. ضمناً باتوجه به نیاز داخلی به ورق فولادی و قطعات آلیاژی، تغییر بخشی از ظرفیت طرح های تولید بیلت فولادی متداول ساختمانی، به اسلب و متعاقباً تولید ورق‌های فولادی و نیز تولید آلیاژهای خاص با ارزش افزوده بالا، دارای اولویت سرمایه گذاری است.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

1