031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

لوله سبک یا لوله مبلی
شنبه 23 آذر 1398 بازدید : 971

 

لوله ی مبلی یا لوله ی سبک، به دلیل نیاز صنعت و ساختمان به مقاطع سبک و در عین حال دارای مقاومت بالا، تولید می گردد.لوله های سبک به دلیل اینکه از ورق های نازک و دارای ضخامت کم و با روش نورد سرد و یا با جوشکاری مقاومت الکتریکی با فرکانس بالا تولید می شوند. ورق های پایه در لوله های سبک، ورق های روغنی هستند به همین دلیل به لوله های سبک، لوله روغنی نیز می گویند.

 


انواع لوله سبک:


1-بدون درز


2-دارای یک درز جوشش ممتد در طول


لوله های بدون درز معمولا سبک وزن تر بوده و دیواره های نازک تری دارند.
لوله های درز دار سنگین تر بوده و خشک ترند.ثبات بهتری دارند و معمولا راست تر هستند.
لوله مبلی با توجه به وزن کم و مقاومت بالایی که دارد در مهندسی مکانیک و ساختمان کاربرد دارد.این محصول در صنایع ظریف نیز با توجه به دقتی که در تولید و ضخامت ابعاد آن انجام می شود، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 


ویژگی لوله های مبلی:


1-قابلیت کشش سرد    

            
2-دقت ابعادی بالا در قطر و ضخامت


3-قابلیت جوش پذیری          

    
4-قابلیت آبکاری


5-کیفیت بالای سطحی          

    
6-قابلیت انعطاف و فرم پذیری در خم کاری و کشش


7-قابلیت ضد خوردگی، پوسیدگی به دلیل فرآیند آبکاری


8-مقاومت بالا به دمای بالا و مواد شیمیایی مانند اسید ها

 

 

کاربرد لوله مبلی:


لوله های مبلی به دلیل مقاومت بالا به صورت گسترده در صنایع به ویژه صنایع مبل سازی، ساخت کانکس و کانتینر، تولید لوازم برقی خانگی، ساخت دوچرخه، صنایع نظامی، در و پنجره، ساخت قطعات صنعتی، ناودان، ساخت ماشین آلات و خودرو به کار می رود.

 


فرآیند تولید لوله مبلی:


یکی از مهم ترین روش های تولید لوله های مبلی، کشش سرد است.در این روش، مقاطع لوله را با عبور از قالب هایی خاص تغییر می دهند. به این قالب ها دوزه کشش می گویند.
در این روش ابتدایی ، قالبی به نام دوزه ساخته می شود که سوراخ داخلی آن به شکل مقطع درخواستی است سپس لوله سرکوبی شده و به وسیله ی دستگاه کشش از قالب عبور داده می شود و این باعث تغییر مقطع لوله یا پروفیل می شود. با توجه به اینکه عملیات کشش جز فرآیند های سردکاری محسوب می شود در نتیجه مقاومت خمشی لوله مبلی یا پروفیل را بالا می برد.

 


ویژگی های صنعت کشش سرد:

 


دقت ابعادی مطلوب                              کاهش هزینه های تولید
گوشه های دقیق                                  تولید سریع تر در زمان کمتر
کیفیت سطح عالی                                مصرف انرژی کمتر

 

 

روش های متداول دیگر در تولید لوله های بدون درز:


روش نورد پیلگر
روش نورد فشاری
روش نورد بر روی کلاهک
روش نورد پیوسته با مندرل
روش نورد سرد با مندرل

 

 

روش پیلگر:


رایج ترین روش کاهش ضخامت لوله ها ، ایجاد فشار بر روی لوله است .

روش پیلگر یکی از این روش هاست.روش پیلگر در دو دما انجام می شود.یکی حالت سرد که دمای فرآیند با استفاده از سیستم خنک کاری مناسب پایین تر از دمای متبلور مجدد فلز باقی می ماند و برای شکل دهی به تمامی فلزات به ویژه فلزات گرانبها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هدر رفت ساده در آن حداقل است. دیگری دمای گرم که فرآیند بیش از دمای تبلور مجدد فلز است.
نورد سرد به دو صورت دو غلتکه و سه غلتکه انجام می شود. در هر کدام فشار بر لوله ها، بهبود ساختار ریزدانه و سرعت در کاهش قطر داخلی و خارجی لوله اولیه است.

 


وزن لوله مبلی:


وزن لوله مبلی یکی از امتیازات این نوع لوله است زیرا یک لوله مبلی با قطر معین دارای بیش از 10 ضخامت و به دنبال آن 10 وزن متفاوت است بنابراین مشتریان برحسب نیاز محصول موردنظر را انتخاب می کنند. قیمت لوله سبک در واحد وزن مشخص می گردد و این امر نشان دهنده ی تاثیر مستقیم وزن و ضخامت در قیمت لوله است.

 


عوامل موثر در قیمت لوله روغنی:


قیمت دلار 
کیفیت و برند
کشور تولید کننده
هزینه ی آبکاری
قیمت ورق سرد روغنی
هزینه ی تولید و انرژی کارخانه ها


اگر چه قیمت لوله سبک(مبلی) در واحد وزن از لوله سنگین بالاتر است ولی به همین ضخامت و وزن پایین تر، هزینه ی واحد طول آن ها از لوله های دیگر کمتر است بنابراین در صنایعی که ضخامت های پایین تر لوله مورد نظر است، از لوله سبک استفاده می شود.
لوله ی آبکاری شده (لوله آبکاری سرد)، لوله ای است که از ورق روغنی ساخته شده و آبکاری نیکل-کروم روی آن صورت می گیرد.قیمت این محصول تابع قیمت نیکل است.از این لوله برای تولید لوازم آشپزخانه و و لوازم دکوری مانند لوستر و آباژور استفاده می شود.
کارخانجات تولید کننده لوله سبک این محصول را با رعایت استاندارد های بین المللی، کیفیت عالی و قابلیت خمکاری تولید می کنند.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0