031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

مفتول آرماتور بندی
یکشنبه 2 تیر 1398 بازدید : 1183

مفتول آرماتور بندی:

 

مفتول آرماتور بندی متشکل از سیم فولادی کربنی می باشد که برای اتصالات و ارتباطات فلزی به کار می رود. نام دیگر مفتول آرماتوربندی سیم سیاه نیز میباشد.این سیم با استفاده از تابکاری حرارتی به دست می آید. این محصول فراورده ای فلزی و فاقد روکش است .به دلیل استحکام و مقاومت بالایش در بسیاری از صنایع سبک و سنگین و در کارخانجات ها و مراکز کوچک مورد استفاده قرار میگیرد .همچنین از این سیم هم در بخش عمرانی قسمت ساخت و ساز و هم در بخش کشاورزی برای مرتبط ساختن ادوات در طول فعالیت و همچنین صنایع خاص مورد استفاده قرار می گیرد.شیوه ی تابکاری و پیچش این سیم به گونه ای است که این سیم عریان می باشد پس آن را می توانیم در کوره های ضد زنگ یا در کوره های خطی تولید کنیم.

 

مزیت های استفاده از مفتول آرماتور بندی:

 

1.هنگامی که از این سیم ها استفاده می کنیم بتن استحکام زیادی پیدا میکند که این استحکام در مقایسه با وقتی که از سازه های مشابه استفاده میکنیم بسیار بیشتر است.

2.هنگامی که از سیم آرماتور استفاده می کنیم قابلیت بتن برای تحمل نیروی کششی افزایش می یابد زیرا این سیم نیروی کششی را درون خود تعدیل میکند و اجازه ی انتقال تمام و کمال نیرو را به بتن نمی دهد.

3.زمانی که از سیم آرماتور استفاده می کنیم سازه هایی که در پایین آن قرار گرفته اند در برابر آتش سوزی همواره مقاومت  بیشتری نسبت به سازه های بالایی خود دارند.

4.مفتول آرماتور به دلیل جنس ضد زنگی که دارد مقاومت سازه ها را نیز در مقابل رطوبت افزایش می دهد.در نتیجه از این محصول در شرایط آب و هوایی خاص استفاده میکنیم.

5.سیم سیاه یا همان مفتول آرماتور باعث می شود تا بتن به هر شکلی بتواند در بیاید .صنعتگران با استفاده از سیم آرماتور بتن مورد نظر خود را به شکل های متفاوت و متنوع در می آورند.

6.استفاده از سیم آرماتور از کج شدن ساختمان ها جلوگیری می کند.

 

کاربرد های عمده ی سیم آرماتور کدامند؟

 

1.بستن میلگردها : در بناهایی که استحکام زیادی دارند از میلگرد و سیم آرماتور استفاده می کنند.نقش سیم در اینجا این است که میلگرد ها را به یکدیگر می بندد و موجب نگه داشته شدن آن ها در ستون ها و شناژها می شود.از آن جایی که بهم بستن میلگرد ها نیازمند محاسبات فنی مهندسی یا تجربی میباشد پس معمولا در این نوع موارد از سیم 1.5 میلیمتر استفاده می شود.

 

2.بسته بندی : از سیم آرماتور بندی نیز برای بسته بندی پلاستیک ها ،کارتن ها و ... استفاده می شود.

 

 

دسته بندی سیم آرماتور ها از نظر ضخامت:

 

مفتول آرماتور از ضخامت 1.5 میلیمتر تا حدود ضخامت 4.5 میلیمتر دارد .آرماتور کار ها با توجه به نوع پروژه ها و نیاز خود انواعی از سیم آرماتور را استفاده می کنند.اما مرسوم ترین سیم آرماتور مورد استفاده سیم آرماتور 1.5 میلیمتر میباشد.

 

آیا ضخامت سیم آرماتور بر قیمت آن نیز تاثیر میگذارد؟

 

بله،هرچه سیم از ضخامت بیشتری برخوردار باشد قیمت آن نیز افزایش می یابد . یکی از دلایلی که سیم 1.5 میلیمتر رایج است نیز نرم بودن و قیمت کمتر و مناسب این سیم است.

 

 

 

دسته بندی سیم آرماتور ها از نظر ابعاد:

 

سیم آرماتور با ضخامت 1.5 میلیمتر در کلاف هایی به وزن 30 کیلوگرم دسته بندی شده است و بیشترین کاربرد را دارد. به این سایز از سیم (1.5 میلی متر) آرماتور بندی سیم قالب بندی نیز گفته می شود.سیم با ضخامت 2.5 میلی متر نیز در قالب بندی مورد استفاده قرار می گیرد اما قیمت بیشتری نسبت به 1.5 دارد و نرمی کمتری دارد ولی این سیم نسبت به سیم 1.5 خیلی پر کاربرد نیست.

 

کدام ضخامت ها در سیم های آرماتور بندی کمترین ضخامت را دارند؟

 

سیم آرماتور بندی 3 و 4.

از سیم آرماتور بندی با سایز 3 در کارهایی از قبیل نجاری استفاده می شود که وزن کلاف ان 50کیلوگرم می باشد.

هم چنین از سیم آرماتور بندی 4 در بسته بندی های حجیم استفاده می کنیم.

 

دسته بندی آرماتور ها از نظر نوع تولید سیم آرماتوربندی:

 

سیم آرماتور از نظر نوع ساخت به دو گروه تقسیم می شوند که عبارتند از :

 

1.مفتول آرماتور بندی فابریک:

سیم آرماتور بندی فابریک به طور کلی در مقایسه با سایر سیم ها از کیفیت بهتر و بالاتری برخوردار است.

این نوع سیم ها را در یک سری دستگاه هایی تحت عملیات کشش و حرارت قرار می دهند.این مدل از آرماتور بندی را در دستگاه ها می توان به انواع ریزتری تبدیل کنیم.

 

از سیم آرماتور بندی فابریک کجاها می توان استفاده کرد؟

 

 سیم آرماتور بندی فابریک در صنایعی که شرایط ویژه ای دارند قابل استفاده هستند.

 

2.مفتول آرماتور بندی تسمه:

مفتول آرماتور بندی تسمه متشکل از ضایعات ورق های فلزی و آهنی می باشد . مفتول آرماتور بندی تسمه طی فرایند نورد و تعداد زیادی عملیات حرارت دهی و کششی ایجاد می شود.سیم آرماتور بندی تسمه از مقاومت بالایی برخوردار نیست اما در دسترس تر و ارزان تر نسبت به سایر سیم ها است و به کرات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

گره بندی به چه معنا می باشد؟

به اصطلاح به بستن میلگرد ها به یکدیگر با استفاده از سیم آرماتور گره بندی می گوییم.

 

انواع گره بندی سیم آرماتور یا سیم سیاه عبارتند از :

 

1.گره ساده یا لغزنده: در این نوع گره میلگرد های ستون و سقف به صورت ساده به یکدیگر وصل می شوند. این نوع گره بسیار رایج و متداول است.

2.گره صلیبی : این نوع گره برای میلگرد ها یا مفتول هایی با ضخامت زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

3.گره بندی پشت گردنی: از این نوع گره در کنج ها و بیشتر برای بستن میلگرد ها به خاموت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

4.گره بندی اصطحکاکی : از این نوع گره برای جلوگیری از لغزش بین صفحات عمودی و شبکه ها استفاده می شود.

 

نکته :هنگامی که در هر یک از گره بندی های فوق از دو سیم استفاده کنیم ،واژه ی دبل را به هر یک از گره ها اضافه می کنیم.

 

نمونه ای از استفاده سیم آرماتور در صنعت:

 

سیم سیاه (سیم آرماتور) در مجسمه سازی: مجسمه در چارچوبی از آرماتور ساخته می شود.سیم سیاه یک چارچوب ساختاری محکم و با استحکام را ایجاد می کند مخصوصا برای زمانی که یک ماده ی پلاستیکی،روزنامه ای یا رس به عنوان وسیله ی اصلی در مجسمه استفاده می شود. اغلب آرماتور مجسمه از سیم آلومینیومی سنگین و سیاه ساخته شده است که بسیار محکم و سفت است، اما می تواند خم شود و به راحتی و بدون هیچ مشکلی شکل بگیرد.

 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0