031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

نسبت توسعه ی کشور با صنعت فولاد
شنبه 5 بهمن 1398 بازدید : 569

صنعت فولاد کشور از همان ابتدا در مسیر صنعتی شدن پیشرفت داشته مخصوصا در زمینه ی اقتصادی تاکنون به دلیل نقش همه جانبه ی درآمد های نفتی بالغ بر یک سال و نیم است که صنعت فولاد توانسته خود را به مانند نفت بالا بکشد به طوری که میتوان گفت صنعت فولاد می تواند جایگزین مطمئنی برای درآمد های نفتی کشور باشد.
اگر دشمنان فروش نفت را تحریم کنند و حتی به صفر برسانند فولادی ها با قدرت وارد عرصه ی عمل می شوند و محصولات خود را به بازار های خارجی می برند و این برای ارز رسانی کشور مطلوب خواهد بود. به همین دلیل است که صنعت فولاد در لیست تحریم ها قرار گرفته است.
از دهه ی 40 تا کنون فولاد کشور رشد اقتصادی داشته که در حال حاضر هدف این است به بزرگ ترین تولید کننده ی فولاد جهان تبدیل شویم. صنعت فولاد ایران در تقسیم بندی جهانی در رتبه ی دهم تولید کننده ی فولاد جای دارد که در سال 2019 حدود 25 میلیون تن تولید داشته و در سال 1404 این هدف را دارد که تولید خود را به 55 میلیون تن برساند. پس اگر این هدف به نتیجه برسد ایران هفتمین تولید کننده ی فولاد در جهان خواهد شد.
در حال حاضر سرمایه گذاری صنعت فولاد در سال های گذشته سبب شده ظرفیت تولید فولاد حدودا سه برابر شود و همچنان این ظرفیت سازی ادامه دارد تاجایی که در سال آینده ظرفیت تولید فولاد از مرز 40 میلیون تن عبور می کند و به دنبال آهن اسفنجی، گندله، کنسانتره افزایش تولید پیدا کرده و ما شاهد رشد تولید صادرات خواهیم بود طبق آمار ها اکنون 19.1 طرح توسعه در صنعت فولاد صورت گرفته که طی امسال و سال آینده وارد چرخه ی تولید می شود. در حالی که ظرفیت فولاد در یک سال جاری 33.9 میلیون تن بوده که تا 2 ماه دیگر به 39.1 میلیون تن می رسد، در سال آینده 43.6 میلیون تن ظرفیت می رسد.

ظرفیت تولید آهن اسفنجی در سال های گذشته به 32.6 میلیون تن رسیده بود که امسال به 36.4 میلیون تن افزایش می یابد و در سال آینده از مرز 37.2 میلیون تن عبور خواهد کرد. در حال حاضر حدود 11 طرح کنسانتره سازی بزرگ و 10 طرح گندله سازی در درست اجرا داریم، ظرفیت کنسانتره سازی اکنون از 52.4 میلیون تن به 59 میلیون تن در پایان سال می رسد و در سال آینده به 68.5 میلیون تن خواهد رسید و ظرفیت گندله سازی همچنین 47.45 تن بوده که امسال به 53.3 میلیون تن خواهد رسید.
به هر حال برنامه ریزی های انجام شده ما را به هدف 55 میلیون تنی نزدیک می کند به طوری که در سال آینده بیش از 43 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد خواهیم داشت.
حال صنعت فولاد به جایی رسیده که حدودا دو برابر نیاز های داخلی را تولید می کند و ما می توانیم صادرات خود را همچنان ادامه دهیم.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0