031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

نقش فولاد در اقتصاد ایران
یکشنبه 28 بهمن 1397 بازدید : 1477


صنعت فولاد در تولید، اقتصاد و صنعتی شدن کشور نقش مهم و کلیدی دارد. فولاد کشور از مرحله ی استخراج معدن تا تولید و مصرف، مشاغل متعددی ایجاد می کند. این مشاغل شامل بهره برداری از معدن تولید فولاد، سیستم ، حمل و نقل آموزش بایگانی، فراهم نمودن ماشین آلات و تجهیزات، مشاوره و به روزرسانی خدمات پرسنلی و ... است.
یکی از مهم ترین مزایا و منافع مهم در صنعت فولاد، ایجاد بازارهای صادرات فولاد، توسعه و رونق اقتصاد کشور، فروش تکنولوژی  و خطوط تولید و پشتیبانی های فنی و مهندسی است.

البته رونق گسترش صادرات فولاد به تولید محصولات متنوع و استاندارد بستگی دارد. با توجه به اهمیت این صنعت در اقتصاد کشور و بازار جهانی، آموزش نیروهای متخصص و کارآزموده،از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
افزون براین رونق صنعت کشتی سازی، خودروسازی، صنایع بسته بندی، سیستم حمل و نقل، صنایع مربوط به تولید و انتقال انرژی، ماشین آلات سخت، معدن و لوله و پروفیل ساختمانی در رشد و توسعه ی صنعتی و اقتصادی فولاد کشور بسیار تاثیرگذار است.
با توجه به این که تولید آهن و فولاد معیار مهمی جهت صنعتی بودن هر کشور محسوب می شود، صنعت فولاد در هر کشور اهمیت زیادی دارد. البته ناگفته نماند بحرانهای متعدد و شرایط فعلی این موضوع را تحت شعاع قرار داده است.
یکی از چالش هایی که دولت برای تثبیت و حفظ داشته های اقتصادی با آن روبروست، قیمت فولاد است. مهم ترین عامل موثر در تعیین قیمت فولاد، بهای ارز است. همچنین نوسان قیمت مواد اولیه، نسوز و مواد آلیاژی وارداتی نیز به نوسانات بهای ارز وابسته است.

در عرصه ی بین المللی، ارز و بازار عرضه و تقاضا موجب افزایش قیمت فولاد و نوسان شدید آن شده است.
در حقیقت دولت برای مهار و کنترل تورم ناشی از تولید صنعتی و انباشت محصولات هیچ طرح و ایده ای ندارد و با توجه به عدم وجود برنامه ها و زیرساخت های مناسب برای بسیاری از واحدهای صنعتی مشکلات زیادی را ایجاد کرده و این موضوع منجر به خروج تک بعدی محصولات در بسیاری از کارخانجات بزرگ و عدم فعالیت واحدهای تولیدی شده است.
تنوع و گستردگی محصولات فولادی و سیاست آزمون و خطای آن در بازارهای داخلی و خارجی، منجر به تمایز صنعت فولاد از سایر قطب های صنعتی کشور شده است. با توجه به عدم موفقیت در طرح ها و برنامه های اقتصادی شایسته است.
تیم اقتصادی دولت باید از یک گروه کارشناسی مجرب و کارآزموده برای شناسایی استفاده کند و پتانسیل های بالا را به کار بگیرد با یک برنامه ریزی صحیح و اصولی ، بازار فولاد و اقتصاد را رونق ببخشد .

 

چالش های صنعت فولاد

1-    سرمایه انسانی متخصص و مجرب.
2-    طرح نوسازی خطوط تولید.
3-    نیاز به آموزش های پرهزینه و دائمی.
4-    خطرات انسانی و تجهیزات.
5-    تولیدات بی رویه کشور چین بدون توجه به استانداردها و لطمه زدن به قیمت جهانی آن 
6-    ساکنان مناطق اطراف کارخانجات فولاد و مدافعان محیط زیست مشکلاتی را برای فولادسازان ایجاد کرده اند که به همین منظور دولت قوانین جدی برای این صنعت در نظر گرفته است که بسیار پرهزینه است.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0