031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

نوسانات قیمت در بازار فولاد
پنج شنبه 4 اردیبهشت 1399 بازدید : 6764

 

با بازگشایی صنف آهن آلات و مصنوعات فولاد از اردیبهشت ماه این بخش با افزایش تقاضا روبرو شده، اگر چه جرقه هایی از رشد قیمت ها را به صورت پراکنده ای مشاهده کردیم؛ اما همچنان بازار فولاد سردرگمی خود را دنبال می کند. رفتار اهالی بازار فولاد نیز باعث شده تا بازار فولاد ناخودآگاه روند ثابت بودن خود را از دست دهد. در ماه های اولیه ی سال بازار روند آرام خود را در پیش گرفت اما بعد از آن بازار فولاد شاهد سردرگمی هایی در ثبات نرخ محصولات فولادی بود. همچنین این عوامل باعث شد تا معاملات در بازار های داخلی روند التهابی را در پیش گیرد. تکانه های افزایش قیمت در مدت کم شروع کار بازار فولاد ناشی از کنترل و مدیریت ناظر بر رصد قیمت هاست تا میزانی که قیمت این محصولات را ثابت نگه داشته، اما عدم عرضه ی کافی سبب شده تا بهای فولاد بالا رود و ما شاهد افزایش قیمت شمش و میلگرد نیز باشیم.
با توجه به شرایط پیش آمده و وجود ویروس کرونا پروژه های صنعتی و شهری هم به شکل نیمه تعطیل در آمده و فعالیت چندانی ندارد، بنابراین انتظار بر این است که قسمت عظیم این تقاضاهای شکل گرفته در بازار در رابطه با مصرف کنندگان نهایی نباشد، این عوامل نیز نشان دهنده ی موقتی بودن افزایش قیمت هاست. از سردرگمی های دیگر بازار فولاد ورود سفته بازان به این بازار است که با تبدیل شدن به کالا سعی می کند ارزش پول خود را حفظ کند. عرضه ی اوراق بهادار و سهام بخشی از پول های سرازیر شده به بازار فولاد را کنترل می کند و به مرور زمان از بازار فولاد خارج شده تا تداوم روند قیمت را در پیش گیرد. بازار فولاد در ماه های گذشته و مخصوصا نیمه ی دوم سال به یک عمل برای جذب سرمایه های سرگردان تبدیل شده بود، اما روند کنترل و مهار بیماری تا نیمه ی ماه جاری امکان تعیین تکلیف بازار را فراهم می کند. در هفته های پایانی سال گذشته نیز شاهد ورود تقاضای فصلی و سنتی بودیم که باعث شده نقدینگی ها به بازار انتقال پیدا کند و همچنین اعمال سیاست های قیمتی به شیوه های خاص در بورس کالا باعث کاهش واسطه ها شد. با توجه به شروع ماه مبارک رمضان و ترس های ایجاد شده بر بازار فولاد احتمالا روند کاهش تولید و عوامل رکود سنتی را در پیش خواهیم داشت که روند افزایش تقاضا را با اختلال هایی مواجه خواهد کرد. شرایط به وجود آمده و شیوع این ویروس با هم نیز باعث می شود تا از بازار فولاد همچنان سردرگمی خود را داشته باشد.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0