031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

نکات مهم در طراحی تیرها
پنج شنبه 18 مهر 1398 بازدید : 570

در ساخت و طراحی تیرها نکات مهمی را باید در نظر داشت از جمله:

 


تنش های خمشی
تغییر شکل
تنش های پرشی
تسلیم موضعی بین جان و بال
تنش های برشی ناشی از پیچش
کمانش جانبی تحت فشار

 

 

اتصالات تیرها:


یکی از مهم ترین بخش های اسکلت فلزی ، اتصال تیرهاست. چون نقش یکدست نمودن سازه ها فلزی را ایفا می کنند.مهم ترین بخش اتصالات نیز اتصال تیرها به ستون هاست. گاهی تیرها به ستون ها متصل نمی شوند بلکه یک تیر به صورت عمودی به تیرهای دیگر متصل می شود.

 


این اتصالات دو حالت دارد:

 


1-اتصال تیر به تیر با هدف انتقال بار از یک تیر به تیر دیگر:
در این حالت دو تیر عمود بر هم هستند که اتصال تیر به تیر یا تیر به شاه تیر نیز می گویند.
2-اتصال تیر به تیر با هدف افزایش طول تیر
3-اتصال تیرهای پوشش به تیر اصلی

 

 

زبانه کردن تیر در اجرای اسکلت فلزی:

 


زبان کردن به منظور برداشتن بخشی از تیرآهن در اتصال تیرها ، به منظور افزایش سطح تماس دو تیر است. محل اتصال دو تیر در اسکلت فلزی ، تحت تاثیر نیروهای برشی ، کششی و یا فشاری قرار می گیرند. به همین دلیل باید سطح تماس آن ها را افزایش داد. 

 


اتصال تیرهای پوشش به تیر اصلی:


در این اتصال در صورتی که اختلاف ارتفاع دونیم رخ زیاد باشد نیازی به زبانه کردن نیست.تیرچه به کمک نبشی به جان تیر اصلی جوش می خورد که به آن «اتصال تودلی» می گویند.

 


خط تولید تیرآهن:

 


پس از ورود شمش ها در ردیف های مشخصی و از طریق جک هیدرولی مخصوصی به کوره ، دمای آن را تا 1100 درجه سانتی گراد بالا می برند سپس شمش ها با استفاده از جریان های گردابی و چرخشی در همان دما آماده نورد می شوند.شمش های پخته شده روی ریل ها قرار می گیرند و برای رافینگ برده می شوند در این مرحله قطر شمش ها کم می شود و در مرحله پایانی به طول مورد نظر برش داده می شوند.
مهم ترین پارامتر برای تعیین قیمت تیرآهن ، وزن است ، البته به جز مشخصات فنی و ابعاد مکانیکی و ظاهری تیرآهن ، کشور و کارخانه سازنده در ارائه کیفیت تیرآهن موثر است.
این موضوع به این معناست که دو تیرآهن با مشخصات مشابه ظاهری ، می توانند وزن های مختلف داشته باشند. تیرآهن های سنگین معمولا مقاومت بالایی دارند و البته قیمت بیشتری دارند. تیرآهن های تولیدی ایران از استاندارد های اروپا IPE پیروی می کنند. ذوب آهن اصفهان به عنوان بزرگ ترین و معتبرترین تولید کننده ی آهن کشور است و تولیداتش در بازار با قیمت بالاتری به فروش می رسد.
تیرآهن های روسی و کره ای ، تیرآهن های وارداتی هستند که در کشور وجود دارد از کیفیت مناسبی برخوردارند و قیمتی نزدیک به قیمت تیرآهن ذوب آهن دارند.

 


نکات مهم در زمان خرید تیرآهن:

 


کارخانه تولیدکننده تیرآهن
مطابقت حدود وزن معمول با وزن ارسالی
تطبیق برند تیرآهن خریداری شده با محصول ارسالی
شمارش دقیق تیرآهن ارسال شده
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0