031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

ورق آلومینیومی_انواع ورق آلومینیومی
ﺳﻪ شنبه 7 اردیبهشت 1400 بازدید : 65

 

ورق آلومینیومی یکی از ورق های غیرآهنی بسیارپرکاربرد است و به ‌نوعی از آلومینیوم اطلاق می‎شود که با استفاده از روش های نورد بصورت برگه های نازک در میاید و ضخامت آن از 0.5 میلیمتر به بالا در بازار به فروش میرسد . 

 

 

 

معرفی ورق آلومینیوم و توضیحاتی درباره آن 

 

آلومینیومدومین عنصر فراوان درروی زمین است که از قرن 19 میلادی به صورت گسترده ای مورد توجه قرار گرفت و دارای صرفه اقتصادی زیادی است .

 

ورق آلومینیومی ( Aluminium foil  ) یکی از ورق های غیرآهنی بسیارپرکاربرد است و به ‌نوعی از آلومینیوم اطلاق می‎شود که با استفاده از روش های نوردبصورت برگه های نازک در میاید و ضخامت ان از 0.5 میلیمتر به بالا در بازار به فروش میرسد .

اما نوع متداول آن از 1 الی 6 میلیمتری آن میباشد. خرید ورق آلومینیوم به صورت کیلوگرم موجود میباشد و قیمت هر ورق  بسته به ضخامت و خلوص و برند تولیدکننده بستگی دارد. ورق آلومینیوم دارای ظاهری زیبا ، وزن سبک، قابلیت تولید بالا ، خواص فیزیکی و مکانیکی و مقاومت خوردگی است .


فلز آلومینیوم از فلزهای سبک به شمار میرود و با نقطه ذوبی حدود 660درجه در زمره ی بهترین رساناهای الکتریسیته و رسانای حرارت قرار میگیرد که در برابر خوردگی بسیار مقاوم است .
امروزه درجهان از ورق آلومینیوم در سطح وسیع و گسترده ای استفاده میشود . در واقع فویل آلومینیوم همان فلز آلومینیوم
است که بصورت ورق های نازکی در آمده و به آن  پوش برگ نیز اطلاق میشود. ورق آلومینیومی قابل انعطاف است و بهراحتی خم و دور اجسام پیچیده میشود .

ایران در زمینه معدن آلومینا که ماده اولیه تولید آلومینیوم می‌باشد ذخایر بزرگی ندارد اما تعدای کارخانه ها تولید آلومینیوم هستند که  این کار را انجام میدهند .

 

 

 

 

 

 

دسته بندی فلز آلومینیوم 

 

این فلز و آلیاژهایش به طور کلی به دو دسته ریختگی (Castable) و کارپذیر (Wrought) تقسیم می‌شوند .آلیاژ های ریختگی آلومینیوم به دلیل خواص شان در انجام ریخته گری مناسب اند و به 9 زیرشاخه مختلف تقسیم بندی میشوند. مضاف بر این  دسته ی کارپذیر آلیاژ ها نیز پایه ی ساخت مقاطع آلومینیوم مثل پروفیل و ورق هستند .

ورق آلومینیوم در صنایع مختلف از جمله صنایع آرایشی بهداشتی و صنایع غذایی و آلیاژ آلومینیوم در زمینه های مختلف از جمله صنعت و کشاورزی ، حمل و نقل هوایی ، هوافضا و صنایع دفاع ملی کاربرد دارد . 

 

 

 

 

 

 

ویژگی های ورق  آلومینیوم 

 

1.تولید ورق آلومینیوم خالص در میان فلزات غیر آهنی در رده اول قرار دارد. استحکام ورق آلومینیوم خالص ، گرچه زیاد نیست ، اما با کار سرد می‌تواند بیش از دو برابر افزایش یابد .


2. فرآیند پردازش آلومینیوم آسان است و می‌توان آن را به هر شکل ریخته‌گری کرد .


3.ورق آلومینیوم خالص از نظر انعطاف پذیری خوب است و می‌توان آن را به شکل ورق و فویل نورد کرد یا آن را به صورت  لوله‌ها  و رشته‌ها کشید و حتی به انواع مختلفی از پروفایل‌ها اکسترود کرد .


4. آلومینیوم به آسانی ماشین کاری میشود و ورق آلومینیوم خالص در برابر خوردگی مقاوم است .

 

 

 

کاربردهای آلومینیوم

 


 - وسایل آشپزی 
 - قاب آینه ها، پلاک خانه ها و سینی های پذیرایی
 - ناوگان حمل و نقل
 - مصارف تزئینی و خاص
 - ظروف نگهدارنده غذا و نوشیدنی ها
 - صنعت هوافضا و ساخت بدنه هواپیما ، فضاپیما و جت‌ ها و نیز مخزن سوخت فضاپیما
 -
ریل های راه آهن
 - صنایع ساخت و ساز


ورق های آلومینیومی دارای انواع زیادی  هستند که در زیر به چندنمونه از آن اشاره میکنیم :

 

 

 

انواع ورق آلومینیوم

 

 

ورق های آجدار  (  که یکی از پر کاربردترین ورق های آلومینیومی محسوب می شود ) 


ورق های الکترواستاتیک


ورق آلومینیوم ذوزنقه ای ، کرکره ه ای و شادولاین


ورق آلومینیوم رنگی  ( که بسته به سفارش مشتری براساس استاندارد های موجود طرح و رنگ آن انتخاب می شود ) 


ورق آلومینیومی کامپوزیتی


ورق های لوزی یا امباس

 

ورق آلومینیوم سری 6000


ورق آلومینیوم سری 5000


ورق آلومینیوم سری 1000


ورق آلومینیوم مدل 2024


ورق آلومینیوم مدل 3003


ورق آلومینیوم مدل 7075


ورق آلومینیوم آلومولد 

 

 

 

 

 


ورقه های رنگی آلومینیوم در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار تولید و عرضه میشوند. این ورق ها در صنعت ساختمان سازی دکوراسیون ومعماری ، کابینت سازی ، کانکس سازی استفاده میشوند. این ورقه های رنگی به دوصورت موج دار یا شیت ( برگ) استفاده میشوند .

 

 

 

 


اکنون به بررسی برخی از انواع ورق آلومینیوم به طور جداگانه میپردازیم

 

 

این نوع ورق در ضخامت های مختلف و به صورتی ورقی یا رولی تولید میشوند و قیمت مناسبی دارند. از مهم ترین کاربرد آنها میتوان درصنایع ساختمان سازی اشاره کرد. این ورق بعنوان روکش برای سایر قطعات استفاده میشود و این امر بعلت وجود استحکام زیاد دراین نوع آلومینیوم است .

 

 

 


ورق آلومینیومی سری 5000 

 

عنصراصلی تشکیل دهنده ی این ورق عنصرمنیزیم است. (منیزیم حدود 3 تا 5 درصد است ) . 
بخاطر وجود عنصر منیزیم به آن آلیاژ آلومینیوم منیزیم نیز گفته میشود و از مهم ترین ویژگی های آن تراکم کم ، مقاومت کششی و کشیدگی بالا است .

 

 

 

 

 

 


ورق آلومینیومی سری 1000 

 

این آلیاژ که بهترین و قویترین آلیاژ درمیان خانواده های آلیاژی آلومینیوم است ؛ دارای خلوص بسیار بالایی است . نرم و چکش خوار است و نیز دارای کارپذیری بالایی است .

 

 

 

ورق آلومینیوم مدل 2024 

 

آلیاژ آلومینیوم 2024 بسیار محکم است و ومعمولا در آلیاژ های AL-Cu-Mg ورق آلومینیوم 2024 یک آلیاژ سخت درسری 2 استفاده میشود . 

 

 

 

 

ورق آلومینیوم سری 3003

 

این نوع ورق ، یک  آلیاژ معمولی آلومینیوم منگنز است ، که ازویژگی های آن شکل پذیری خوب، مقاومت بالا در برابر خوردگی و قابلیت جوش پذیری مناسب است .

از کاربردهای مختلف این ورق میتوان به موارد زیر اشاره کرد


تولید اتومبیل های سبک ، ظروف آشپزی ، دستگاههای ذخیره موادغذایی ، مخازن تجهیزات حمل و نقل ، سیلو ها ، لوله کشی ومخازن تحت فشار .

 

 

 

ورق آلومینیومی 7075 

 

این نوع ، یکی از سخت ترین آلیاژ های آلومینیوم است و برای استفاده درقطعاتی که تحت تنش بالا قرار میگیرد مناسب است.مقاومت به سایش واسحتکام بسیار زیاد دیگر ویژگی های آن است .از جمله موارد کاربرد آن : صنایع هوا فضا ، صنایع نظامی ، بدنه سلاحهای انفرادی و قطعه سازی است . 

 

 


ورق آلومینیومی آلومولد

 

 ( Alumold) این ورق یک نوع ورق منحصر بفرد است که جایگزین استیل مدل p-20 شده است . از ویژگیهای خاص آن ثبات ابعادی و رسانایی گرمایی بالا است . 
 

 

 

    Mina Okhravi

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      1