031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

ورق اسید شویی و کاربرد آن در صنعت
یکشنبه 27 مرداد 1398 بازدید : 660

ورق اسیدشویی از ورق های پرکاربرد است ورق اسید شویی شده از ورق های سیاه (ورق های گرم نور دیده) ساخته می شود که طی فرآیندی سطح رویی آن ها اسید شویی می شوند و زغال های روی سطح ورق و ناخالصی ها برطرف می شود و ورق صیقلی می شود (شبیه ورق روغنی) که به دو صورت رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند. اسید شویی در واقع به تغییراتی گفته می شود که طی آن چربی ها از روی ورقی که به وسیله نورد گرم به ضخامت مورد نظر رسیده است، با استفاده از اسید کلریدریک از ورق پاک می شود.
 

شیوه تولید:

 

در واحد نورد گرم قسمتی از محصول تولیدی به منظور شستشوی سطح ورق توسط اسید، به واحد اسید شویی منتقل می شود. در خط اسیدشویی رول ها پس ا باز شدن توسط قرقره های باز شونده وارد حوضچه های اسید کلریدریک شده و در آن جا برای اکسیدزدایی تمیز می شوند.
رول ها پس از تمیز شدن و خارج شدن از مخازن اسید به وسیله آب شسته شده و با عبور ا ز تونل هوای گرم خشک می شوند.پس از عملیات اسیدشویی بخشی از محصول به صورت کلاف اسید شویی شده عرضه می شود. ناگفته نماند بخش عمده آن برای تولید محصولات سرد به واحد نورد سرد منتقل می شود.

 

کاربرد های ورق اسید شویی:

 

صنعت اتومبیل سازی:

بدنه و چرخ اتومبیل،قطعات خودرو و اجزا داخلی آن(رینگ و شاسی)
تولید مخازن گاز،مایع و مخازن تحت فشار
صنایع لوله سازی تولید انواع لوله های انتقال آب، نفت و گاز
مصارف ساختمانی: تولید لوله و پروفیل
فرم دهی مجدد برای محصول گالوانیزه

 

علت های اسید شویی: 

 

بهتر شدن کیفیت سطح محصول به دلیل تمیز شدن لایه های اکسیدی از روی ورق این هدف برای ورق هایی است که پس از مرحله اسیدشویی وارد بازار می شوند.

 

آماده سازی ورق برای فرآیند نورد سرد:

 

لایه های اکسیدی روی ورق ها سخت و ضد سایش هستند، قبل از نورد سرد باید اسیدشویی و اکسید زدایی انجام شود زیرا باعث اختلال در کار غلتک های نورد سرد می شوند. بنابراین قبل از پروسه نورد سرد، سطح ورق باید تمیز و خالی از اسید باشد.

 

مزایای اسید شویی با اسید کلریدریک:

 

در گذشته ماده اصلی اسید شویی اسید سولفوریک بود. امرزوه تولیدکنندگان برای پروسه اسید شویی از اسید کلریدریک استفاده می کنند.
مهمترین مزیت آن بعد اقتصادی کار است. زیرا قیمت اسید کلریدریک مناسب تر از اسید سولفوریک است.
در شرایط غلظت و دمای برابر میزان اسید شویی با اسید کلریدریک 2.5 تا 3.5 برابر بیشتر از میزان اسید شویی با اسید سولفوریک است.
استفاده از اسید کلریدریک باعث می شود که در تانک های اسیدشویی از اسید کمتری استفاده شود .
اسید کلریدریک اکسید زیادی رادر خود حل می کند در نهایت سطح ورق تمیزتر می شود.
 

دمای کاری ورق اسید شویی:

 

دمای کاری اسید کلریدریک از اسید سولفوریک است. دمای مناسب اسید کلریدریک 70 تا 80 درجه سانتی گراد است در حالی که برای اسید سولفوریک 100تا 105درجه سانتی گراد است.
بزرگترین مشکل اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک، فرار بودن آن است بنابراین تانک های اسید شویی حاوی اسید کلریدریک باید به خوبی آب بندی شوند تااز فراراسید جلوگیری شود.
ورق اسید شویی بین ورق سیاه (ورق آهن)و ورق گالوانیزه است.
در فرایند اسید شویی ورق، چربی زدایی می شود تا وارد خط گالوانیزه شود. ورق اسید شویی بیشتربرای کارخانه های که ورق را گالوانیزه می کنند و نیز کارخانجاتی که پس از تولید قطعات فرایند تکمیلی (مانند رنگ کاری) بر روی آن انجام می دهند، به کار می رود.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0