031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

ورق اس تی
دوشنبه 11 شهریور 1398 بازدید : 978

ورق اس تی 52 استفاده ی ساختاری و زیربنایی دارد و در صنعت کاربرد فراوانی دارد.

این نوع ورق ها در مقایسه با انواع دیگر ورق اس تی مانند 37 و 44  در برابر خمش و پیچش مقاومت بالایی دارند و وزن بیشتری را تحمل می کنند و باعث افزایش انعطاف پذیری فولاد می شوند.

علت اصلی این مزایا به دلیل وجود عناصر دیگر منگنز و سیلیسیم است. این ورق در گروه فولاد های کم آلیاژ قرار دارد. یکی از انواع ورق های رایج ST52، گرید ST52-3N است N بیانگر   Normalized  است.

قیمت ورق اس تی 52 ماند سایز محصولات فولادی به اوضاع اقتصادی و سیاسی بستگی دارد.

 

مزایای استفاده از سیلیسیم در ورق ST52:

 

استفاده از این عنصر در فولاد باعث بهبود دوام و استهکام فولاد می شود. این امر موجب افزایش سختی فولاد می گردد. همچنین وجود این عنصر باعث مقاومت سایشی فولاد می شود و هر چقدر میزان استفاده از این ماده بیشتر باشد، سختی و استحکام پذیری فولاد نیز افزایش می یابد ولی میزان زیاد آن باعث کاهش انرژی ضربه و شکل پذیری می شود.

 

مزایای استفاده از منگنز در ورق ST52:

 

منگنز باعث می شود سرعت خنک شدن بهرانی کاهش یابد. این امر موجب بهبود استحکام و سخت پذیری می شود. افزودن این عنصر به فولاد باعث می شود خاصیت آهنگری و جوشکاری بهتری در فولاد ایجاد شود. این امر باعث بهبود میزان استحکام فولاد می شود.

 

اکسیژن زدایی و گوگرد زدایی در ورق ST52:

 

وجود اکسیژن در فولاد باعث تردی و خاصیت شکنندگی می شود بنابراین برای کاهش اکسیژن در فولاد  از عملیات اکسیژن زدایی استفاده می شود.

 

ورق اس تی - آهن پویا

 

انواع فولاد از نظر میزان اکسیژن پس از اکسیژن زدایی:

 

-    فولاد کاملا آرام: اکسیژن موجود در این نوع فولاد به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
-    فولاد نیمه آرام: میزان اکسیژن موجود در این نوع فولاد در حد متوسط است.
-    فولاد ناآرام: در این نوع فولاد اکسیژن موجود زیاد است.

وجود گوگرد نیز مانند اکسیژن خاصیت تردی و شکنندگی به فولاد می دهد. برای دفع این مورد عملیات گوگرد زدایی صورت می گیرد. برای این منظور عملیات مختلفی انجام می شود مانند کاربید کلسیم یا سیلیسید کلسیم به فولاد یا آهن مذاب.

 

ویژگی های ورق اس تی 52:

 

از مهم ترین ویژگی های این محصول فولادی می توان به ویژگی ماشین کاری، شکل دهی و جوش کاری اشاره کرد.
از اس تی 52 علاوه بر تولید ورق از مقاطع گوناگونی مانند چهارپهلو و تسمه نیز استفاده می شود.
ابعاد تولیدی ورق اس تی 52 عبارت است از شش هزاز در هزار و پانصد و شش هزار در دو هزار میلی متر، این ورق ها در شرکت های داخلی تولید می شود. ورق های اس تی 52 در ابعاد بزرگتر در شرکت های شرق آسیا و کشورهای اروپایی تولید می شود.

 

کاربرد های ورق ST52:

 

از این ورق در بخش های مختلی از صنایع استفاده می شود. ازجمله به منظور ساخت ریل، پل ها، ساخت دیواره های قطعات صنعتی، ساخت قطعات ماشین های سنگین مانند شاسی، جرثقیل.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0