031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کاربردهای پودر آهن
دوشنبه 25 شهریور 1398 بازدید : 2975

 

محصولات زینتر شده (sintering product):

استفاده از پودر آهن در تولید قطعات زینتر شده، امکانات جدیدی برای میزان تولید فراوان قطعات پیچیده و توجیه اقتصادی فراهم می کند . بیشتر تولیدات پودر آهن و فولاد جهانی در تولید قطعات زینتر استفاده می شود. قطعات زینتر شده بیشتر در صنعت خودروسازی کاربرد دارند.

 

لحیم کاری (Brazing Products):

برای تولید فیلترهای لحیم کاری از پودرهای آلیاژی آهن استفاده می شود.

 

محصولات اصطحکاکی ( Friction Products):

از این محصولات در سیتسم ترمز اتوموبیل، وسایل نقلیه تجاری، هواپیما، قطار، وسایل نقلیه جاده ای، موتورسیکلت و کاربردهای صنعتی دیگر استفاده می شود. به بیان دیگر، این مواد به عنوان بخشی از لنت ترمز به توقف خودروها در حین حرکت کمک می کند.

 

ترمز و کلاچ (Brakes and Clutches):

پودرهای ترمز و کلاچ تجهیزات الکترومغناطیسی هستند که نسبت به تنش های کم واکنش نشان می دهند. همچنین پودرهای ترمز به عنوان ترمز ذرات مغناطیسی، جایگزین مناسبی برای ترمزهای اصطحکاکی هستند و با محیط زیست سازگارند.

 

ساخت قطعات به روش پرینت سه بعدی (D Printing 3):

این روش یکی از روش های ساخت سریع قطعات به کمک لیزر است که شامل روش هایی مختلف مانند SLM , LMD است. در این روش ساخت بر پایه ذوب پودری که در یک بستر قرار دارد، انجام می شود.
این روش از روشهای نوین ساخت قطعات پیچیده به روش تکنولوژی های برتر است.

 

کاربرد در صنایع شیمیایی (chemicals):

از پودر آهن در تولید رنگ های مغناطیسی تا تولید نمک های آهن (نیترات، سولفات و ...) استفاده می شود. پودر آهن در بازیافت مواد شیمیای نقش اساسی دارد و در کارخانجات فولاد و صنعت داروسازی استفاده می شود.

 

فیلتراسیون (Filtration):

باتوجه به شکل و اندازه ی دانه های ذرات آهن، پودر آهن می تواند شرایط را جهت فیلتراسیون فراهم کند. نوع پودر آهن و آلیاژ آن متناسب با صنعت مورد نظر انتخاب می شود. 

 

پرینت (Printing):

حمل و نقل جوهرهای ساخته شده از پودر آهن به عنوان بخشی از فرآیندهای الکتروفوتوگرافیک در پرینترهای رنگی، سیاه و سفید و دستگاه های فتوکپی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصولات عملکرد بهتری دارند و به محیط زیست آسیب نمی رسانند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه اند.

 

پوشش سطحی (Surface Coating):

پودرهای آهن در طیف وسیعی از پوشش های حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد از قبیل: پودرهای جوشکاری برای پوشش قالب و صفحات در صنایع مختلف، محافظت از سطح برش پلاسما، روکش فلزی جهت محافظت از سطح در زمان لیزر و ...

 

غنی سازی مواد غذایی (Iron Fortification):

غنی سازی مواد غذایی یکی از مهم ترین وظایف پودر آهن برای مبارزه با کم خونی و فقر آهن است. آهن یکی از افزودنی های چالش برانگیز به مواد غذایی است ترکیبات پودر آهن و شکل و اندازه ذرات از معیارهای مهم در انتخاب نوع آهن مورد استفاده است.

 

جوشکاری (Welding):

استفاده بهتر، ویژگی های جوشکاری بهتر و بهبود کیفیت فلز جوش داده شده از مزایای استفاده از پودر مناسب در جوشکاری زیر پودری و الکترودهای پوشش داده شده است. از پودر آهن برای ساخت الکترود جوشکاری استفاده می شود.

 

مصارف کشاورزی (Iron for Plants):

آهن یک ماده ی مغذی و ضروری برای گیاهان سبز است. آهن برای تولید کلروفیل مورد نیاز است و کمبود آن به عنوان اختلال گیاهی محسوب می شود. معمولا از همه ی انواع پودر آهن برای گیاهان می توان استفاده کرد ولی در مجموع میزان آهن پودر باید بالای 95% باشد.

 

رُس های فلزی (Metals clay):

از رُس های فلزی در تولید جواهرات و اشیاء زینتی استفاده می شود.

 

رنگ سازی (Dyes and Stains):

رنگ های آهنی جایگزین مناسبی برای رنگ دانه است به این دلیل که بر روی سطح نمی مانند و باعث یکنواختی رنگ می شود. وقتی از این رنگ ها بر روی چوب خشک استفاده می شود عمیقا به داخل چوب نفوذ کرده و باعث ایجاد اکسید می شود، این عمل باعث استفاده بهینه از چوب در شرایط سخت آب و هوایی می شود.


 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0