031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

کوره ی بلند
چهارشنبه 6 آذر 1398 بازدید : 686

 

کوره بلند یکی از مهم ترین قسمت ها در فرآیند احیاء غیرمستقیم فولاد به شمار می رود. کوره بلند کوره ای عمودی است که در کارخانه های ذوب آهن برای احیاء سنگ آهن و استخراج فلزی استفاده می شود. کوره بلند قدیمی ترین روش احیاء و آهن سنگ معدن به شمار می رود.

 


عملکرد کوره بلند:

 


مهم ترین هدف واحد کوره بلند، تولید چدن مذاب از سنگ آهن معدنی است به گونه ای که بتوان آن را در بخش فولادسازی و یا کارگاه چدن ریزی استفاده کرد. سنگ آهن، آگلومره، کک، آهک و کمک ذوب ها از دهانه بالایی کوره شارژ و هوای داغ از پایین به مخلوط شارژ دمیده می شود و سوخت هایی مانند گاز طبیعی و مازوت هم به فرآیند احیاء کمک می کنند.
هوای گرم دمیده شده از پایین موجب سوختن کک شده و حرارت لازم برای احیاء و ذوب سنگ آهن ایجاد می شود. سنگ آهن مذاب شده از پایین ترین قسمت کوره که بوته کوره نامیده می شود از دو سطح سرباره و چدن جمع شده و هرکدام جداگانه از کوره تخلیه می شوند، چدن در سطح پایین و سرباره در سطح بالاتر بوته قرار می گیرد و پس از تخلیه، هرکدام در جوی مخصوصی که با نسوز آماده شده، سرازیر می شوند. سپس به صورت جداگانه در پاتیل های حمل چدن و سرباره تخلیه شده که پاتیل های سرباره بوسیله ی واگن به کارگاه دانه بندی منتقل و پاتیل های چدن جهت تولید فولاد به واحد فولادسازی ارسال می شوند.

 


مهم ترین قسمت های کوره بلند:

 


•    کارگاه اصلی کوره بلند
•    کارگاه سرباره 
•    کارگاه چدن ریزی
•    کارگاه آماده سازی پاتیل و تاسیسات بونکرها وذخیره سازی مواد

 


واکنش های شیمیایی کوره بلند:

 


هوای داغ ورودی با کک یا کربن ترکیب شده و به مونوکسید کربن تبدیل یمی شود و مقدار زیادی گرما آزاد می کند. در این مرحله دمای کوره به بالاترین مقدار(1500 درجه سانتی گراد) می رسد.
سرباره مذاب که عمدتا کلسیم سیلیکات است به وسیله ی اثرنمایی گداز آور بر روی هرزه سنگ آهن تولید می شود. این سرباره شناور بر روی مذاب از اکسید شدن فلز به وسیله ی هوای ورودی جلوگیری می کند. در این فرآیند واکنش های کاهش اکسیدهای آهن برگشت پذیر بوده و کاهش تا حد لازم فقط زمانی انجام می شود که دی اکسید کربن حاصل از بین برده شود مقدار زیاد کک کمک می کند که کاهش اکسیدهای آهن بهتر انجام شود.
در نهایت مونوکسیدکربن و نیتروژن موجود در هوای دمیده شده به صورت مخلوط گازی از بالای کوره خارج می شود. این گاز داغ را با هوا ترکیب می کنند تا مونوکسید کربن آن بسوزد و به مبدل گرمایی برود تا در آنجا بتواند هوای ورودی به کوره را پیش گرم نماید و راندمان کلی افزایش یابد.

 


سیر تحول کوره های بلند:

 


کوره های بلند تا به امروز تفاوت چندانی نداشته به همین دلیل طراحی ساختمان و تجهیزات آن تغریبا از همان اصول اولیه پیروی می کند. در ساخت کوره های بلند مهم ترین بخش ها عبارت اند از: ستون ها، فونداسیون، بوته، تجهیزات نگه دارنده کوره و دهانه.
برای طراحی بخش های مختلف کوره باید به ظرفیت، فشار هوای دم، فشار بالای کوره و مقدار مصرف پیش بینی شده کک به ازای یک تن آهن خام توجه داشت.
اگر چه اصول ساخت کوره های بلند یکسان است ولی طراحان نسبت به ابعاد بخش های مختلف آن نظرات متفاوتی دارند.

 


کوره های بلند امروزی:

 


تا دهه ی 1980 روند تحول کوره بلند، بویژه در کشورهایی که فناوری ساخت آن را داشتند به سمت کوره های بزرگتر و با ظرفیت بیشتر بوده است. اما از سال 1990 ساخت کوره های بلند با ظرفیت کم، در دستور کار قرار گرفت. در پایان، در دسترس نبودن و هزینه ی بالای کک سازی بسیار مرغوب که نیاز کوره های بلند بزرگتر است مهم ترین علت تغییر رویه به سمت کوره های بلند کوچک، اعلام شده است.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0