031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

گاردریل
یکشنبه 17 شهریور 1398 بازدید : 696

 

گاردریل چیست 

 

به حفاظ های میان جاده و کنار جاده گاردریل یا جان پناه میگویند. این حفاظ ها سبب جلوگیری از خارج شدن وسایل نقلیه و سقوط در پرتگاه ها میشوند. همچنین از بروز حوادث جاده ای و خسارات و تلفات احتمالی جلوگیری میکند . 

گاردهای ریل انواع مختلفی دارد که مهمترین ان ها عبارتند از گاردریل های دو موج ، گاردهای ریل سه موج و حفاظ های بتنی که نام دیگر آن ها نیوجرسی میباشد.

از گاردریل برای شتاب گیری وسایل نقلیه ، جداکردن لاین های بزرگراه ، جداکردن خطوط عبور و مرور و ... استفاده میکنند . 

گاردهای ریل معمولا از سه قسمت سپری ، پایه و فاصله انداز تشکیل شده است . 

جنس این محافظ های فلزی معمولا از ورق فولادی گالوانیزه گرم تولید میشود اما در نوع بتنی نیز تولید میشود که به نیوجرسی معروف است . 

 

 

گاردریل های انعطاف پذیر 

 

گاردریل های انعطاف پذیر کناری نوعی گاردریل است که هنگامی که به جسم متحرک برخورد میکند خاصیت ارتجاعی از خود نشان میدهد و دارای سه نوع کابلی ، دو موج و سه موج میباشد.

 

 

گاردریل سه کابلی

 

گاردریل سه کابلی از سه کابل فولادی بر روی یک پایه ضعیف تشکیل شده است . این نوع حفاظ ها توانایی پوشش دهی وسایل نقلیه از 0.8 کیلوگرم تا 2 تن را دارند. از این حفاظ ها در پیچ ها و قوس ها استفاده میشود . 

 

 

مزایای گاردریل سه کابلی 

 

1.هزینه ی اولیه آن نسبت به سایر گاردریل ها پایین تر است

2.جهت دهی موثر به طیف نسبتا گسترده ای از وسایل

3.قابلیت عملکرد بالا در مناطق برف خیز یا ماسه ای به دلیل طراحی باز

 

 

گاردریل دو موج

 

عملکرد این نوع گاردریل مشابه به سیستم کابلی میباشد تنها تفاوت آن ها این است که شکل جانبی آن دارای تفاوت هایی میباشد و پشت این نوع گاردریل ها به کمترین فضای خالی نیازمند است . گاردریل های دو موج از ورق 3 میل پوشش گالوانیزه و تیرآهن 14 به طول 1.5 متری تشکیل شده اند .

حال اگر شرایط جاده طوری باشد که در پیچ یا اطراف جاده پرتکاه یا دره داشته باشیم ، معمولا به وسط گاردریل یک پایه اضافه میکنیم .

گاردریل های دو موجی به پستی و بلندی های زمین حساس میباشند به همین جهت هنگام اجرای آن ها باید به ارتفاع نصب دقت کنیم . 

 

 

گاردریل سه موج

 

گاردریل های سه موجی مشابه حفاظ های دو موجی w  شکل هستند و تنها تفاوت آن ها با نوع دو موجی در سپری آن ها است که این سپری میتواند طیف گسترده ای از وسایل نقلیه را با ارتفاع های گوناگون پوشش دهد . 

این نوع گاردریل ها نسبت به پستی و بلندی های زمین کمتر حساس هستند . 

 

 

گاردریل صلب کناری چیست 

 

بیشتر گاردریل های صلب کناری از نوع نیوجرسی یا سیستم بتنی هستند که هنگام برخورد جسم با آن ها ، تمایل به واژگونی و شکسته شدن دارند . 

این نوع گاردریل ها به عنوان حفاظ نیوجرس و به عنوان حفاظ میانی و حفاظ پله ها قابل استفاده میباشد . ارتفاع این نوع گاردریل ها بسته به نوع سپر کردن برای وسایل نقلیه یا ممانعت از ریزش خاک در کنار جاده به روی جاده میتواند تا ارتفاع 2300 متر نیز ساخته شود . 

 

 

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0