031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

گاست پلیت چیست ؟
شنبه 29 آذر 1399 بازدید : 738


 

امروزه در ساختمان سازی باید توجه کرد که برای به کارگیری محصولات از چه شیوه هایی استفاده می شود، به همین دلیل استفاده از محصولات فولادی باید به بهترین نحو ممکن انجام پذیرد. به طور مثال در ساختمان سازی استفاده از بعضی از محصولات رونق کمتری پیدا کرده، اما نباید از این نکته غافل بمانیم که برای عدم استفاده از بعضی محصولات باید جایگزین مناسبی داشته باشیم. استفاده از خرپا و میلگرد های فولادی جایگزین تیرآهن شده اند. پس کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی کمتر شده است و مهندسان ساختمان سازی به این نتیجه رسیده اند که برای بهبود هزینه می توانند از عوامل جایگزین استفاده کنند. اما عامل مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که برای ساختمان هایی که طبقات بیشتری دارند حتما از تیرآهن استفاده کرد و آن هم به این دلیل است که مقاومت تیرآهن بیشتر از میلگرد و بتن می باشد. علاوه بر اینکه مقاومت این محصول ساختمانی بیشتر می باشد؛ میلگرد ها از لحاظ اکسید شدگی و زنگ زدگی مقاومت کمتری از خود نشان می دهند. پس استفاده از تیرآهن در پروژه های بزرگ ساختمان سازی به طور قطعی باید از تیرآهن استفاده کرد. عمده ی کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی به عنوان اتصال دهنده ی بتن محصول تیرآهن و ورق فولادی می باشد. ورق های فولادی برای اتصال به تیرآهن باید ضخامت مناسب خود را داشته باشد. گاست پلیت ها در اصطلاح ستون اصلی ساختمان محسوب می شوند و به آن به اصطلاح مهاربند ساختمان می باشند. این مهاربند در ساختمان سازی برای جلوگیری از تنش های ناشی از زلزله نقش بسزایی را ایفا می کند و باعث می شوند تا ظرفیت باربری را در اسکلت بندی ساختمان بالا ببرند. بالا رفتن ظرفیت باربری به اصطلاح همان ظرفیت مقاومت ساختمان و اسکلت بندی در برابر لرزش ها و تنش های ایجاد شده می باشد، بنابراین گاست پلیت ها نقش مهمی را از لحاظ مقاومت در ساختمان سازی ایفا می کنند.

 


گاست پلیت چیست ؟


گاست پلیت یا همان ورق اتصال بین سازه های فولادی است و برای مهار کردن بار های جانبی از سیستم قاب خمشی استفاده می شود و مقاومت در برابر بارهای مرده ی ساختمان را تحمل می کند . در واقع گاست پلیت در برابر بارهای جانبی باد و زلزله استفاده می شود .
این محصول ورق متصل کننده بین تیر و ستون است که با پیچ و یا جوش سه نوع اتصال به تیرها و ستون ها می باشد . این محصول علاوه بر سازه ها در پل ها نیز به کار برده می شود . گاست پلیت ها از مس و آلومینیوم ساخته می شوند .

 

 

 


برای جلوگیری از زنگ زدگی این ورق ها بهتر است تا از ضد زنگ بر روی سطوح استفاده شود . در فرآیند تولید گاست پلیت ها از مس و آلومینیوم استفاده می شود اما این آلیاژها تحمل فشار کمتری نسبت به دیگر فلز ها دارند ؛ بنابراین این دو آلیاژ برای مکان هایی به کار می رود که فشار کمتری را باید تحمل کنند .
دونوع اصلی گاست پلیت شامل : پلیت گوشه و ورق اتصال دهنده می باشد .

 

 

کاربرد های گاست پلیت

 

گاست پلیت برای مقاوم سازی ساختمان ها کاربرد ویژه ای دارد که در اتصالات پل ها با ابعاد بزرگ تر و ضخامت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، اما در خرپا ها این صفحه ها با ضخامت کمتر و ابعاد کوچکتری به کار برده می شود .
 با توجه به نوع پروژه های احداثی ابعاد و ضخامت گاست پلیت نیز متفاوت می باشد . بنابراین طراحی صحیح و درست گاست پلیت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا عملکرد سازه ها از کیفیت مطلوب تری بهره مند شود .
 اندازه و قدرت گاست پلیت ها با اندازه و عملکرد سازه ها ارتباط مستقیمی دارد . ابعاد گاست پلیت نیز با توجه به مقدار نیروی وارده بر آن نیز متفاوت می باشد . به طور معمول گاست پلیت ها به صورت صفحات مربع یا مستطیل شکل هستند ؛ اگر چه ورق هایی به شکل مثلث استفاده می شود .

 

 

 

 

 

نکات مهم در طراحی گاست پلیت ها

 


برای اتصال گاست پلیت ها به تیر ها ، ستون ها ، مهاربندی ها به وسیله پیچ و مهره و جوش باید انجام شود . در اتصال اسکلت سازه فولادی معمولا از گاست پلیت های مربع ، مثلث ، مستطیل با سفارش مشتری اجرا می شود . 
استفاده از جوش در اسکلت سازی توصیه نمی شود بنابراین توصیه می شود تمام اتصالات با استفاده از پیچ و مهره انجام شود . ضخامت ورق اتصال باید به صورتی باشد که تنش های افقی و عمودی را تحمل کند . 
باید برای پیچ و مهره در ورق فضای کافی در نظر گرفته شود . در اتصال گاست پلیت ها باید بسیار دقت کنیم مثلا : اگر ورق به ستون به درستی جوش نخورد ورق از ستون جدا می شود و خساراتی به وجود می آید . 

 

 

 

 

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0