031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

گرافیت پرسولفور
ﺳﻪ شنبه 5 فروردین 1399 بازدید : 525

 

گرافیت چیست

 

گرافیت یک ماده ی تقریبا نرم است که از اتم های کربن تشکیل می شود . این ماده ی غیرسمی در سطوح زبر از خود اثر بجا می گذارد و به همین خاطر مناسب ترین گزینه در ساخت نوشت افزار ( مداد مشکی ) است . از دیگر کاربردهای گرافیت بعنوان پوشش عایق در لنت ترمز ماشین و درب های ضد سرقت استفاده می شود . 

گرافیت ها دارای سه نوع بلور کریستالی در خود هستند :  وین ، فلِیک و آمورف . تفاوت این سه مورد در اندازه ی اتم ها و میزان کربن مصرفی در آن می باشد .  دگرگونی در لایه های زغال سنگ آنترامیست باعث شکل گیری آمورف میشود که فراوان ترین نوع گرافیت است .

ساختارگرافیت با نزدیک قرار گرفتن شش اتم کربن بصورت لایه لایه بوجود می آید که این اتم ها با پیوند کوالانسی بهم متصل می شوند . لایه های گرافیت براحتی روی هم می لغزند و به همین خاطر از آن در روغن کاری استفاده می کنند . 

 

 

 

 

 

گرافیت پرسولفور چیست

 

کک نفتی کلسینه شده یا گرافیت پرسولفور ماده ی کربن دار جامدی است که از تکلیس ( کلسینه کردن ) مواد خام نفتی بدست می آید . کلسینه کردن در جهت حذف رطوبت ، حذف مواد فرار ، افزایش چگالی کک ، افزایش خواص و مقاومت فیزیکی و نیز افزایش رسانایی جریان الکتریسیته در کوره های ( بوته ای ) دوار انجام می پذیرد . 

دمای کوره مابین 1200 درجه تا 1350 درجه سانتی گراد متغیر است و درنتیجه ی این فرآیند ماده ی سیاه رنگ سخت وبسیار چگال با مقدارکمی از هیدروژن و قدرت رسانایی زیاد به نام گرافیت پرسولفور حاصل می شود .

کیفیت نهایی گرافیت پر سولفور – بعنوان ماده ای بی رقیب در تولید و بکارگیری آند ها ی گدازگر های آلومینیومی – در تعیین قیمت نهایی آن بسیار تاثیر گذار است . قیمت آن در سال های اخیر افزایش زیادی داشته و این امرباعث کاهش چشم گیر تقاضا برای این ماده شده است . 

در تولید محصول نهایی گرافیت پر سولفور پارامترهای مختلفی دخیل هستند که کاربرد نهایی و آنالیز نهایی را تحت الشعاع قرار می دهند . این پارامترها عبارتند از : دانه بندی ، میزان کربن ، خاکستر ، سولفور و رطوبت . 

 

 

ویژگی های گرافیت

 

منحصر بفرد ترین ویژگی این ماده را می توان ساخت آند ها و گداختن آلومینا به آلومینیوم برشمرد . گرافیت پرسولفور یکی از انواع گرافیت های مصنوعی است که سطح آن اسفنجی و حفره دار است و برای کربن رسانی به فولاد و آهن استفاده می شود .       

 

 

کاربردهای گرافیت

 

کاربردهای این ماده در صنایع فولادسازی ، ریخته گری چدن ، صنایع آلومینیوم سازی و صنایع تولیدمحصولات نسوزاست .  

 

 

تفاوت گرافیت پرسولفور و کک متالوژی

 

تفاوت گرافیت پرسولفور و کک متالورژیکی این است که گرافیت پرسولفور ارزش حرارتی بالاتری دارد و میزان خاکستر کمتر  پس بنابراین درصد جذب کربن در آن زیادتر است .  

 

 

چگالی گرافیت پرسولفور

 

چگالی حقیقی گرافیت پر سولفور بر طبق استاندارد ISo8004 مقدار 98/1 در هر سانتی مترمکعب می باشد .  بیاد داشته باشید که این عدد بر طبق استانداردهای مشخصی محاسبه می شود . 

 

 

خواص گرافیت در صنعت متالوژی

 

●  با اضافه کردن مقادیری از گرافیت به کوره ، سختی فولاد ، اضافه می شود . 

 

●  بوسیله ی استفاده از اکسیداسیون کربن به اشکال مختلف متالورژی از قبیل کک و زغال حرارتی ، فولاد و فلزات احیا می شود . 


●  با پرس پترولیوم کک الکترودهای صنعتی ایجاد می شود . 
 

 

 

کاربردهای گرافیت پرسولفور

 

●  با ریختن آن  درکوره های قوس الکتریکی و کوره های القایی کربن به چدن تبدیل می شود . 


●  در تولید سیلیکون کاربیدی نقش دارد .


●  برای حفاظت کاندیک استفاده می شود . 


●  درصنایع شیمیایی بعنوان پایه استفاده می شود . 


●  از آن در تولید قطعات صنعتی استفاده می کنند . 
 

 

 

 

 

فرآیند تولید گرافیت پرسولفور

 

ابتدا کوره های دوار تادمای 2192 تا 2460 درجه فارنهایت ( یا 1200 الی 1350 درجه سانتی گراد ) دما داده می شوند . پس از آن درداخل کوره  گرین کک یا کک خام نفتی ساخته خواهد شد . در دمای بالا رطوبت اضافی حذف می شود و هیدروکربن های باقی مانده استخراج می گردد . با انجام این کار محصول نهایی چگال تر و کریستاله تر می شود . 
سپس دمای داخل کوره حدودا 1100 درجه کاهش پیدا می کند و در نهایت گرافیت پرسولفور آماده شده و آن را بوسیله ی تجهیزات و ماشین آلات مخصوص به سیلوها و انبار های ذخیره سازی منتقل می کنند یا درون محفظه ها و مخزن های کشتی ها و کامیون ها بار می زنند و به مقاصد صادراتی انتقال می دهند . کوره های تولید کننده دارای فناوری جدیدی به نام  شفت عمودی هستند که کشور ما ایران نیز از آن به خوبی استفاده می کند . سوخت اولیه ی این کوره ها بوسیله ی مواد نفتی یا گازهای طبیعی تامین می شود ولی حرارت جاری درکوره از احتراق هیدروکربن های داخل کوره تمدد می یابد . 

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0