031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

گرافیت پرسولفور
ﺳﻪ شنبه 5 فروردین 1399 بازدید : 408

 

گرافیت پرسولفور

 

این گرافیت که با نام کک نفتی کلسینه نیز شناخته می شود ، ازآلوتروپ های کربن می باشد. یعنی از در کنارهم قرارگرفتن 6 اتم کربن به شکل 6 ضلعی به وجود آمده است که این اتم ها اتصالی از نوع پیوند کوالانسی دارند و نمی توانند با کربنی خارج از این لایه پیوند کوالانسی تشکیل دهند؛ به همین علت یک لایه گرافیت از روش پیوند واندروالس که پیوند قوی نیست به لایه های زیرین متصل است و این خاصیت باعث می شود لایه های گرافیت به آسانی به روی هم بلغزند و قابل استفاده در روان کاری و روغن کاری باشد.

  CPS یا همان گرافیت گرانول از نام های دیگر این ماده است. اولین محصول مشتق شده از ماده ی RCP می باشد که در فرایند تکلیس گرافیت پرسولفور می باشد. به غیر از این محصول بقیه محصولات کک به روش سنتی از زغال سنگگرفته می شود . گرافیت به علت نرمی و داشتن رنگ سیاه یا  خاکستری در ساخت نوک مداد مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین از گرافیت به عنوان روان کننده ، ماده نسوز ، الکترودهای کوره و قطعات الکتریکی ، فولادهای پرکربن ، چدن ها ، رنگ ها ، مداد گرافیتی و... استفاده می شود. پایدارترین شکل کربن در شرایط استاندارد است که بر خلاف الماس که از دیگر آلوتروپ های کربن است هادی جریان الکتریکی است.

 

ویژگی های گرافیت پرسولفور

 

در صنعت متالوژی استفاده از گرافیت پرسولفور تاثیرات زیادی دارد که به آنها اشاره می کنیم :

 

 • تولید الکترود های صنعتی متالوژی با پرس پترلیوم کک
 • افزودن گرافیت برای بالا بردن سختی فولاد
 • احیای فولاد و اکسیدهای فلزات از طریق اکسیداسیون کربن به صورت کک متالورژی ، زغال حرارتی ، کک ، گرافیت

 

برای تولید محصولی مرغوب باید از بهترین نوع RPC بهره گرفت و با توجه به حساسیت در صنایع مصرف کننده واجب است بعد از تکلیس سیستم کنترل کیفیت ، مجوز لازم را صادر کنند.

 

کاربرد گرافیت پرسولفور

 

 گرافیت کربن جهت شارژ کربن در صنایع فولاد سازی و ریخته گری چدن می باشد. این ماده نیز از پالایش نفت به دست می آید و از جمله گرافیت های مصنوعی به شمار می رود.

بیشترین کاربرد این ماده در تولید قطعات چدنی و شمش چدن خاکستری ، ریخته گری چدن ، صنایع آلومینیوم سازی ، صنایع نسوز و سرباره سازی درکوره های قوس الکتریکیمی باشد. ارزش حرارتی بالای گرافیت پرسولفور نسبت بهکک متالورژی و میزان کم به کارگیری خاکستر در آن باعث جذب ضریب بالای کربن شده است.

 

 

مزایای استفاده از گرافیت پرسولفور

 

 1. بالا بودن جذب کربن این ماده
 2. قیمت این محصول در مقابل محصولات مشابه
 3. کاهش هزینه ها
 4. داخلی بودن محصول و کیفیت جهانی بالا
 5. دسترسی نامحدود
  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0