30 - 100 - 910 - 031                                              3202 - 031                                          30 - 100 - 910 - 021

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

 

گریتینگ چیست؟
یکشنبه 7 مهر 1398 بازدید : 518

گریتینگ نوعی شبکه ی فولادی یا فایبر گلاس است که حاصل اتصال و برخورد تسمه های باربر و رابط به صورت شبکه ای در یکدیگر است. گریتینگ به دلیل مقاومت بالا، امکان عبور نور و هوا، قیمت مناسب و زیبایی ظاهری یکی از پرکاربردترین انتخاب ها برای پوشش کف (Walk Way)، پله ی کارخانجات و ساختمان های شهری است.

 

تسمه ی باربر:

تسمه ای است که بار وارده را تحمل می کند و بر روی ساپورت های دو طرف قرار می گیرد. با توجه به این که تمام بار وارده به گریتینگ را تسمه های باربر متحمل می شوند بنابراین ضخامت، ارتفاع و طول تسمه ی باربر بیشترین تأثیر را در استحکام گریتینگ دارد. بدین صورت که با افزایش ضخامت و ارتفاع تسمه ی باربر میزان تحمل وارده افزایش می یابد.

 

رابط (تسمه، میلگرد یا چهارپهلو):

برای ایجاد شبکه های گریتینگ و تثبیت تسمه های باربر از رابط استفاده می شود که در جهت عمود بر تسمه های باربر نصب می گردد. رابط باری را متحمل نمی شود و فقط شکل ظاهری گریتینگ را حفظ کرده و موجب شکل گیری چشمه ی گریتینگ می شود.

 

چشمه (مشبندی گریتینگ):

فاصله ی بین تسمه های باربر و رابط را می گویند که در تحمل پذیری گریتینگ تأثیر دارد. هر چقدر فاصله ی بین تسمه ی باربر کاهش یابد، در مقابل وزن بیشتری را تحمل می کند.

 

مشخصات فنی گریتینگ:

گریتینگ (صفحات مشبک فلزی) با استفاده از تسمه یا میلگرد در سه نوع تولید می شود:

-    تسمه در تسمه
-    تسمه در میلگرد 
   تسمه ی چهار پهلوی تابیده شده

گریتینگ تسمه در میلگرد به علت وزن کمتر نسبت به مقاومت یکسان با گریتنگ تسمه در تسمه و همچنین سرعت بالاتر پروسه تولید، کاربرد بیشتری دارد.

 

پوشش گریتینگ: 

پوشش گالوانیزه گرم یکی از پوشش های پرکاربرد است. گریتینگ طبق استاندارد بین المللی A123     ASTM  گالوانیزه می کنند. براساس این استاندارد، ضخامت پوشش گریتینگ 700 میکرون است. نوع دیگری از پوشش گریتینگ، روکش پلی اتیلن سبک است که در صنایع هواپیما سازی  بکار می رود. در شهرسازی و ساختمان های مسکونی به دلیل زیبایی ظاهری و هماهنگی با نما پوشش رنگ بیشترین استفاده را دارد.

 

کاربرد گریتینگ:

انواع مختلف گریتینگ اعم از فلزی، گالوانیزه و فایبرگلاس در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا فقط به عنوان کف پوش کارخانه های صنعتی و یا راه پله های سازه های فلزی استفاده می شد. امروزه با توجه به بهینه سازی ساختار و شبکه های آن و انتخاب مواد مناسب، گریتینگ وارد صنعت ساختمان سازی نیز شده و راه پله های فرار و اسپیرال (پله گردان) را از گریتینگ طراحی و تولید می کنند.

 

کارکرد گریتینگ در صنعت:

در صنعت پتروشیمی و پالایشگاه ها  به دلیل وجود ذخایر نفتی فراوان در کشور و ساخت تجهیزات پالایش و تولید فراورده های نفتی باعث شده است که حداکثر گریتینگ کشور در این حوزه به کار رود. همچنین در سکوهای نفتی در آب های شور، کشتی سازی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، کانال های کابل های برق و دیتا و دریچه های فاضلاب استفاده می شود.

 

کاربرد گریتینگ در شهر سازی:

-    ساخت راه پله های ساختمان های مسکونی و تجاری
-    حفاظ در و پنجره ی ساختمان ها و اداره جات دولتی 
   درپوش جدول بندی خیابان ها
   آب نما و نور پردازی میادین و پارک های تفریحی
-    ساخت بیلبورد و تابلوهای اطلاع رسانی و تبلیغاتی
-    راه پله های فرار
-    دور درخت
-    پل ها و معابر
-    پارکینگ طبقاتی
   پله های اسپیرال (پله گردان)
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0