روش صحیح بستن میلگرد؛ اتصال درست میلگرد فونداسیون با آرماتور

هنگامی که به دنبال تقویت فونداسیون و سازه خود هستید باید نکات مختلفی را در نظر داشته باشید. مراحل مختلفی در آرماتور بندی وجود دارند. یکی از مهمترین این مراحل، بستن میلگرد محسوب می شود. اگر نتوانید در بستن میلگرد دستورالعمل های لازم را به درستی انجام دهید، باید بدانید که استحکام بتن مسلح و اسکلت سازه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به همین علت قبل از شروع هر کاری و ورود به این مرحله سعی کنید اطلاعات خود را در مورد بهترین گره برای بستن میلگرد، روش های وصله میلگرد، نکات اجرایی میلگرد و همچنین بهترین نوع سیم برای انواع گره آرماتوری افزایش دهید. عملیاتی که برای بستن میلگرد به وسیله سیم آرماتور بندی یا سیم مفتول صورت می پذیرد معمولا پس از خم کاری روی میلگردها و انجام عملیات برش انجام می شود. سعی کنید با درک درست نقشه آرماتوربندی، محل بستن میلگردها را تشخیص دهید. این عملیات باید با رعایت استانداردهای لازم و مطابق با نقش صورت پذیرد. در نقاط مختلف، نحوه گره زدن میلگردها با توجه به کارکرد آن ها می تواند با هم تفاوت هایی داشته باشد. با این حال ابتدا سعی کنید از اهمیت میلگرد و نقش آن در افزایش استحکام سازه اطلاعات کافی را به دست آورید. اطلاعات بیشتر درباره کاشت میلگرد را در این مقاله بخوانید.

روش صحیح بستن میلگرد؛ اتصال درست میلگرد فونداسیون با آرماتور

نحوه بستن میلگرد فونداسیون چگونه است؟

همانگونه که می دانید در اجرای پروژه های ساختمانی به منظور جلوگیری از جابجایی میلگرد ها و یکپارچه سازی آن ها، قبل از فرآیند بتن ریزی با استفاده از گره هایی مطابق با نقشه، آن ها را به همدیگر متصل می کنند. با توجه به موارد مختلفی و بسته به شرایط محیطی باید برای بستن میلگرد ها و افزایش ایمنی آن ها اقدامات لازم را انجام داد. در پاره‌ای از اوقات لازم است که تمام میلگردهای فونداسیون را بیرون از قالب ببندند. برخی از دلایل وجود دارند که موجب می شوند برای بستن میلگرد فونداسیون تنها قسمتی از آن ها را از قالب خارج کنند. نکته مهمی که در بستن میلگرد فونداسیون وجود دارد، ایمن و محکم بودن اتصال میلگردها است. با توجه به اهمیت این موضوع سعی کنید از تکنسین ساختمان و مهندسین پروژه برای بستن میلگرد فونداسیون کمک بگیرید. در بستن سیم آرماتوربندی نیز گاهی اوقات لازم است بخشی از آن ها به صورت شبکه‌ای و خارج از قالب به همدیگر متصل شوند. از روش های مختلفی برای بستن میلگرد فونداسیون می توانید بهره بگیرید. روش گره ساده یا لرزان از متداول ترین روش ها برای اتصال میلگردها و بستن آن ها به فونداسیون محسوب می شود. این روش موجب بالا رفتن سرعت ساخت و ساز و انجام پروژه خواهد شد.
نوع دیگری از روش هایی که برای بستن میلگرد فونداسیون می تواند مورد استفاده قرار گیرد، گره صلیبی نام دارد. برای افزایش استحکام میلگردها این روش می‌تواند گزینه ای کاربردی شناخته شود. اگر برای آرماتور بندی از میلگردهای قطور استفاده می‌کنید و تعداد نقاط اتصال پایین است، گره صلیبی بهترین شیوه برای شما محسوب می شود. گره اصطکاکی و گره پشت گردنی از دیگر مواردی به شمار می‌روند که می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. گره اصطکاکی از لغزش میلگردهای افقی به خوبی جلوگیری می‌کند. گره پشت گردنی نیز موجب اتصال میلگرد تیرها، ستون ها و گوشه ها خواهد شد.

نحوه بستن میلگرد فونداسیون چگونه است؟

برای اتصال میلگردها، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

هنگامی که قصد اتصال میلگردها را دارید، استفاده از نکات ایمنی بیان شده و دستورالعمل‌های لازم، اهمیت بالایی دارد. برای برش میلگردها باید از قیچی های مخصوص کمک بگیرید. به هیچ عنوان از گاز و هوا استفاده نشود. نکته دیگری که در این زمینه اهمیت دارد این است که خم کاری میلگردها باید توسط آچارهای مخصوص و دستگاه های مکانیکی به صورت سرد انجام پذیرد. همواره تاکید می شود از روش های حرارتی برای خم کاری میلگردها استفاده نکنید. از دیگر نکاتی که برای اتصال میلگردها همواره باید به آن توجه کنید، نوع نصب قلاب انتهای میلگرد خواهد بود. سعی کنید برای افزایش استحکام ساختمان از قلاب های استاندارد بهره بگیرید. برای اتصال میلگردها مطابق با نقشه ارائه شده توسط معمار و مهندسین پروژه باید اقدام نمایید. میلگردهای دیوارهای برشی و ستون های بتنی باید با دقت بسیار بالایی متصل شوند. در نظر داشته باشید که برای به دست آوردن هزینه های پروژه باید میزان سیم آرماتور بندی را علاوه بر تخمین تناژ میلگرد، مد نظر قرار دهید.

برای اتصال میلگردها، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

بهترین نوع سیم برای انواع گره آرماتوربندی کدام است؟

همانگونه که می دانید هنگامی که به دنبال بستن دو میلگرد هستید، از سیم مفتول می‌توانید کمک بگیرید. این اصطلاح را گره زدن می نامند. در روش سنتی از یک ابزار قلابدار فلزی به منظور بستن میلگرد یا یک انبار دست ساده استفاده می شود. این ابزار کمک می کنند که بتوانید در سریعترین زمان سیم ها را پیچ داده و آنها را خم کنید. علاوه بر روش سنتی، امروزه به منظور گره زدن مفتول از روش‌های نوین نیز می توان بهره برد. دستگاه بند زن یا گره زن برای گره آرماتوری می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به منظور اتصال میلگردها، از مفتول نرم فلزی با قطر 1.5 تا 2 میلی متر می توانید استفاده نمایید. سیم آرماتور بندی که به کار می برید در دستگاه بند زن یا گره زن میتواند از نوع پلی استر، گالوانیزه یا سیم فولادی معمولی باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع تجهیزات مورد نیاز برای بستن میلگردها می توانید از خدمات ما در فروشگاه اینترنتی آهن آلات آهن پویا بهره بگیرید.

نوشتن دیدگاه