محاسبه میلگرد معادل

مبحث محاسبه میلگرد معادل، یک مبحث جنجال ‌برانگیز و مهم در مهندسی ساختمان است. در برخی از مواقع شما به طور مثال نیاز به 10 میلگرد سایز 20 برای پوشش دادن یک سطح خاص دارید، اما میلگرد سایز 20 برای شما مهیا نیست. بنابراین می توانید به جای استفاده از 10 میلگرد سایز 20، از7 میلگرد سایز 25 استفاده کنید. البته نحوه محاسبه میلگرد معادل دارای فرمول های مخصوص به خود هستند. شما می توانید از طریق فرمول مخصوص؛ نوع میلگرد معادل را محاسبه کنید. یا اینکه از طریق اپلیکیشن های مخصوص میلگرد معادل مورد نیاز به خود را در صنعت ساخت و ساز محاسبه نمایید. ما در ادامه در مورد چگونگی محاسبه میلگرد معادل از روی فرم و همچنین در مورد آیین نامه مقطع معادل میلگرد بیشتر صحبت خواهیم کرد. در صورتی که شما نیز تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد معادل سازی میلگرد دارید می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید. میلگرد ساده چیست؟ اطلاعات بیشتر درباره آن را در این مقاله بخوانید.

محاسبه میلگرد معادل

قطر معادل گروه میلگرد

اگر چه که مبحث معادل سازی میلگرد برای انجام پروژه های ساختمانی امکان پذیر است، اما قبل از اینکه قصد معادل سازی میلگرد را به صورت سر خود داشته باشید حتما در درجه اول با مهندس ناظر ساختمان خود صحبت کنید؛ تا تاییدیه لازم را از مهندس خود برای معادل ‌سازی میلگرد بگیرید. زیرا در موارد معدود و در برخی استثنائات استفاده از میلگرد معادل جایز نیست و نباید از معادل سازی میلگرد استفاده نمود. ما در این قسمت از مقاله تصمیم گرفته ایم که چگونگی محاسبه قطر معادل گروه میلگرد را برای شما به تشریح بیان کنیم تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی این محاسبه را انجام دهید. البته اگر قصد داشته باشید که از طریق فرمول به میلگرد معادل مورد نیاز خود دست پیدا کنید باید حتما جدول سطح مقطع میلگرد های نقشه و میلگردهای معادل را در دسترس خود داشته باشید. ما در مثال فوق گفته ایم که شما به جای استفاده از 10 میلگرد سایز 20 می توانید از حدود 7 میلگرد سایز 25 استفاده کنید. اما چگونه به این عدد دست پیدا کرده ایم خود جای سوال دارد. این معادل سازی طبق فرمول زیر محاسبه شده است؛ برای محاسبه میلگرد معادل باید سطح مقطع میلگرد اصلی موجود در نقشه یعنی میلگرد شماره 20 را در تعداد میلگرد موجود در نقشه ضرب کنید. در قدم بعدی باید سطح مقطع میلگرد معادل را نیز داشته باشید. سپس عدد به دست آمده از ضرب فوق را در سطح مقطع میلگرد معادل تقسیم کنید. در نهایت اطلاعات به دست آمده تعداد میلگردهای معادلی می باشند که شما باید جایگزین میلگرد های موجود در نقشه کنید. قیمت میلگرد 20 نیشابور را نیز می توانید در سایت آهن پویا استعلام بگیرید. 

قطر معادل گروه میلگرد

آیین نامه مقطع معادل میلگرد

همانطور که قبلا هم گفته ایم آیین نامه مقطع معادل میلگرد در در ساختمان سازی رایج و معمول شده است. اما قبل از اینکه هر معمار بخواهد در زمینه معادل سازی میلگرد اقدام کند، باید نظر مهندس ساختمان را جویا شود. همانطور که می دانید و ما هم به کرّات بیان کردیم؛ برخی از مواقع استفاده از مقطع معادل میلگرد جایز نیست و ما باید به صورت انحصاری از میلگرد های موجود در نقشه استفاده نمایید. در صورتی که در مورد مقطع معادل میلگرد، سوالات بیشتری داشتید می توانید از طریق لینک‌ های ارتباطی وب سایت فروشگاهی آهن پویا با کارشناسان ما در این زمینه در تماس باشید. کارشناسان ما به صورت کامل در معادل سازی میلگرد مسلط هستند و می توانند به صورت کامل شما را در این زمینه راهنمایی کنند. برخی مواقع افراد به صورت خودسرانه اقدام به معادل سازی میلگرد می کنند. به عنوان مثال به جای استفاده از 10 عدد میلگرد سایز 20 از 6عدد میلگرد سایز 25 استفاده می کنند که البته این جایگزینی و معادل سازی اشتباه است. بلکه باید در درجه اول تایید مهندس ساختمان دریافت شود و در درجه دوم دقیقا مطابق با فرمول مخصوص؛ عمل معادل سازی انجام شود. البته اپلیکیشن هایی هم وجود دارند که به عنوان یک مهندس همراه عمل می ‌کنند و معادل سازی را به راحتی و بدون اتلاف زمان برای شما انجام می دهند و شما می توانید از این نرم افزار ها نیز استفاده کنید. در غیر این صورت فرمول ارائه شده گزینه مناسب و عالی برای به دست آوردن مقطع معادل برای شما است.

نوشتن دیدگاه