نحوه اندازه گیری قطر میلگرد آجدار

میلگرد یکی از قطعات بسیار مهم در صنعت ساختمان سازی است. این قطعه در اندازه ها و قطرهای متفاوتی به بازار عرضه می شود و هریک بسته به ویژگی ها و مشخصات فیزیکی خود از میزان مقاومت و کاربردهای متفاوتی برخوردار است. بنابراین هر معمار، سازنده و مهندسی برای موفقیت پروژه خود می بایست از اندازه دقیق و قطر میلگرد به خوبی مطلع باشد. برخی از مهندسین خبره و باتجربه که سابقه ای طولانی مدت در این زمینه دارند، به راحتی می توانند با دیدن میلگرد، نوع آن و قطری که دارد را تشخیص دهند.
اما در این بین افرادی نیز هستند که به تازگی وارد عرصه ساخت و ساز شده و نمی توانند بدون محاسبه و تنها به صورت چشمی، قطر اصلی میلگرد را اندازه گیری کنند. به همین دلیل ضروری است تا قبل از خرید و استفاده از میلگرد حتما از نوع آن و قطری که دارد مطلع شوید. میلگردها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. میلگردهای ساده و آجدار. برای محاسبه قطر آن ها می توان روش های مختلفی را به کار برد. در این مطلب تصمیم داریم با نحوه اندازه گیری قطر میلگرد آجدار آشنا شویم. در بخش های بعدی بیشتر به این موضوع می پردازیم.

اندازه گیری قطر میلگرد چگونه است؟

دو مشخصه اصلی در میلگردها وزن و قطر آن هاست. این دو پارامتر تاثیر مستقیمی روی قیمت نهایی محصول دارند. بنابراین برای اینکه بتوان میلگرد متناسب با نیاز خود را خریداری کرد، می بایست از اندازه ها و قطر این قطعات اطلاع داشت. به طور کلی اندازه قطر میلگرد را برحسب میلی متر نشان می دهند. این اندازه ها چیزی بین 8 الی 50 میلی متر هستند. هر میلگرد بسته به قطری که دارد می تواند کاربردهای متفاوتی نیز داشته باشد. اما اندازه گیری قطر میلگرد چگونه است و این کار به چند روش انجام می شود؟ در ادامه با روش های محاسبه و اندازه گیری قطر میلگرد آشنا می شویم. این روش ها عبارتند از:

  • اندازه گیری قطر میلگرد به کمک طناب
  • اندازه گیری به کمک کولیس
  • اندازه گیری به کمک شابلون
  • اندازه گیری با آچار فرانسه
  • اندازه گیری به کمک بند انگشت
  • اندازه گیری به کمک وزن میلگرد

درخصوص اندازه گیری قطر میلگرد به وسیله طناب و کولیس در بخش بعدی بیشتر صحبت می کنیم. اما روش هایی همچون بند انگشت برای شرایطی است که محاسبه دقیق قطر میلگرد چندان اهمیتی نداشته یا پروژه از حساسیت زیادی برخوردار نیست. در این مواقع می توان قطر تقریبی میلگرد را محاسبه کرد. برای اندازه گیری به کمک شابلون نیز می توان از شابلون های آماده ای که در بازار وجود دارند استفاده کرد. خب اگر می خواهید اندازه دقیق قطر میلگرد را داشته باشید، می توانید به کمک وسایل و ابزار اندازه گیری و به کمک یک فرمول مشخص این کار را انجام دهید. این فرمول به شرح زیر است:

قطر میلگرد= (وزن مخصوص) * (چگالی فلز) 7850 * یک متر * (d^2 * 3.14) / 4

اندازه گیری قطر میلگرد به وسیله طناب و کولیس

اندازه گیری قطر میلگرد به وسیله طناب و کولیس

در این بخش با دو روش اندازه گیری قطر میلگرد به وسیله طناب و کولیس آشنا می شویم.
روش استفاده از طناب
این روش را می توان راحت ترین روش اندازه گیری قطر میلگرد به شمار آورد. برای اندازه گیری، طناب را به طور دقیق دور میلگرد پیچیده و سپس اندازه آن را محاسبه می کنند. با اندازه گیری محیط آن می توان قطر میلگرد را بدست آورد.
روش استفاده از کولیس
کولیس یکی از دقیق ترین تجهیزات اندازه گیری است که بسیاری از مهندسین و معماران با آن آشنایی دارند. این ابزار به دلیل اندازه گیری دقیقی که دارد، اندازه قطر را به درست ترین شکل ممکن در اختیارتان قرار می دهد. اندازه گیری قطر میلگرد آجدار با کولیس به قسمت های مختلفی تقسیم می شود.

  • محاسبه قطر اسمی
  • محاسبه قطر زمینه بدون در نظر گرفتن آج
  • محاسبه قطر خارجی با در نظر گرفتن آج

بسیاری از مراکز ارائه کننده خدمات و فروشگاه های عرضه کننده میلگرد جهت کسب اطلاع خریداران و علاقمندان لیست دقیقی از اطلاعات انواع میلگرد آجدار را بر روی سایت خود قرار می دهند. این اطلاعات شامل نوع میلگرد، وزن آن، قطر میلگرد، قیمت و.... است. یکی از مجموعه های معتبر و فعال در این حوزه، مجموعه آهن پویا بوده که می توانید در هر ساعت از شبانه روز برای کسب اطلاعات و دریافت خدمات از این سایت کمک بگیرید.

نوشتن دیدگاه