انواع میلگرد صنعتی

میلگرد محصول فولادی بسیار مهمی است که از آن برای بنای ساختمان ها و سازه های مختلف دیگر به کار می رود. اما برخلاف تصور عموم، این محصول در بخش زیادی از صنایع مختلف دیگر نیز کاربرد دارد. درواقع میلگرد انواع متنوعی دارد که میلگرد صنعتی یکی از انواع آن به شمار می رود. میلگردهای ساختمانی و میلگردهای صنعتی از لحاظ کاربرد و ظاهر با هم تفاوت هایی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میلگرد صنعتی، انواع و کاربردهای آن این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. اطلاعات بیشتر درباره کاشت میلگرد را در این مقاله بخوانید.

انواع میلگرد صنعتی

میلگرد صنعتی چیست؟

میلگرد صنعتی درست همانند میلگردهای ساختمانی از فولاد تولید می شوند و در مصارف گوناگونی به کار می روند. میلگردهای صنعتی با توجه به کاربرد و نیاز موجود تولید می شود و ممکن است در اندازه ها، ابعاد و کیفیت های مختلفی در بازار یافت شوند. همانطور که می دانید میلگردها به طور کلی در دو نوع ساده و آجدار تولید و عرضه می شوند. برای مصرف صنایع نوع ساده میلگردها بیشترین کاربرد را دارد. از میلگردهای صنعتی با سطح ساده در ساخت و تولید انواع ماشین آلات، تجهیزات و ابزار های مختلف استفاده می شود. البته از میلگردهای آجدار نیز گاها در صنایع برای برخی کاربردها استفاده می شود. البته این نوع میلگرد سفارشی است و تنها بعضی وقت ها برای مصارف خاصی به کار می روند. در مقایسه با میلگردهای قابل استفاده در ساخت ساختمان، میلگردهای صنعتی دارای سایزبندی و ساختار متفاوتی است. اندازه قطر آن ها نیز باهم فرق دارد. درواقع میلگرد صنعتی همان میلگرد با گرید A1 است. این نوع از میلگرد نسبتا استحکام بیشتری داشته و مقاومت بیشتری نیز دارد. همچنین قطر آن ها نسبت به میلگرد ساختمانی بیشتر است. میزان مقاوم بودن میلگرد صنعتی به رطوبت بسیار بالا است. تنش تسلیمش بیش از دویست و چهل مگاپاسکال بوده و استحکام کششی اش نیز بیشتر از سیصد و شصت مگاپاسکال است. می توان چنین برداشت کرد که خاصیت مکانیکی میلگرد صنعتی با میلگرد ساختمانی تفاوت دارد.

میلگرد صنعتی چیست؟

کاربرد میلگرد صنعتی چیست؟

همان طور که از نامش مشخص است، میلگرد صنعتی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توان از آن در مصارف ساختمانی استفاده کرد. مهم ترین صنایعی که از میلگرد صنعتی استفاده می کنند صنایع تولید کننده پیچ و مهره، خودرو سازی و ماشین آلات، تولید تجهیزات و ماشین های کشاورزی، ساخت تجهیزات و دستگاه های تولید مواد غذایی، ساخت و تولید انواع اتصالات، ساخت خاموت و نیز مفتول هستند. اندازه قطر میلگردهای صنعتی بین هشت میلی متر تا صد و سی میلی متر هستند.

کاربرد میلگرد صنعتی چیست؟

انواع میلگرد صنعتی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، میلگردهای صنعتی می توانند هر دو گونه ساده و آجدار میلگرد را شامل شوند. مهم ترین تفاوت های بین این دو گونه عبارت اند از:

  • ظاهر: روی میلگردهای آجدار که بیشتر در ساختمان سازی از آن استفاده می شود برجستگی هایی به وضوح دیده می شود. از شکل ظاهری میلگردها می توان نوع و گرید آن ها را به خوبی تشخیص داد و متوجه شد که کدام یک برای استفاده در صنایع مناسب تر است.
  • خواص مکانیکی و ترکیبات شیمیایی: خواص مکانیکی و ترکیبات شیمیایی میلگرد ها متفاوت است و با کمک آن ها می توان انواع مختلف میلگرد را تشخیص داد. آلیاژی که برای ساخت میلگردهای ساختمانی استفاده می شود آلیاژ ST37 است. این آلیاژ از مقاومت و استحکام بسیار زیادی برخوردار است. اما با این حال چیزی که درباره میلگردهای ساده و صنعتی از همه مهم تر است قابلیت خم شدگی آن است.
  • ابعاد و سایز: میلگرد های ساده که مخصوص بنای ساختمان ها هستند سایزهایی بین هشت تا سی و دو میلی متر دارند. میلگردهای صنعتی می توانند اندازه ای بیشتر از سی و دو میلی متر نیز داشته باشند. دلیل آن این است که هر صنعتی برای استفاده خاص خود به سایز و نوع خاصی از میلگرد نیاز خواهد داشت.

انواع میلگرد صنعتی

تولید کنندگان میلگردهای صنعتی کدام کارخانه ها هستند؟

کارخانه های تولید میلگرد زیادی در ایران وجود دارد که بسیاری از آن ها موفق شده اند جزو لیست بهترین کارخانجات میلگرد در کشور قرار بگیرند. تعدادی از این کارخانه ها کارخانه ذوب آهن اصفهان، کارخانه فولاد زاگرس، کارخانه فولاد میانه، کارخانه ظفر بناب، کارخانه فولاد صنعت بناب، مجتمع فولاد خراسان، کارخانه فولاد راد همدان، کارخانه فولاد آناهیتا گیلان، کارخانه فولاد کوثر اهواز، مجتمع فولاد شاهرود، کارخانه کیان فولاد ابهر، کارخانه فولاد امیرکبیر، کارخانه فولاد بافق یزد و کارخانه فولاد البرز ایرانیان هستند. در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.
کارخانه ذوب آهن اصفهان در جنوب اصفهان تاسیس شده است. این کارخانه اولین و بزرگ ترین کارخانه فولاد در ایران است و در آن انواع میلگردهای ساختمانی و صنعتی در ابعاد مختلف تولید می شوند.
کارخانه فولاد میانه یکی دیگر از کارخانه های بزرگ تولید میلگرد است که در شهر میانه و استان آذربایجان شرقی تاسیس شده است. این کارخانه سالیانه چیزی حدود 550 هزار تن محصولات فولادی تولید می کند. محصولات تولید شده در این کارخانه شامل انواع میلگردهای ساده و آجدار هستند. کارخانه بزرگ بعدی ظفر بناب نام دارد که از معروف ترین کارخانه های تولید میلگرد در ایران است و در شهرک صنعتی سهند در استان آذربایجان شرقی بنا شده است. در این مجموعه 300 هزار تن فولاد به طور سالانه تولید می شود و محصولات آن میلگردهای استاندارد ایران در انواع ساختمانی و صنعتی هستند. کارخانه فولاد صنعت بناب که با نام شاهین بناب نیز شناخته شده است در سال 1383 در شهرستان بناب واقع در استان آذربایجان تاسیس شد. این کارخانه نیز به عنوان جزوی از بهترین کارخانه های تولید میلگرد در ایران شناخته شده است و میلگردهای صنعتی تولید شده در این کارخانه از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند.
جمع بندی
بسیاری گمان می کنند که میلگردها تنها برای به کارگیری در بنای ساختمان ها و سازه های دیگر استفاده می شوند. اما در حقیقت میلگردهای گرید A1 مصرف بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. این گونه میلگردها با توجه به نیاز و کاربرد صنایع می توانند اندازه های متفاوتی داشته باشند. در این مقاله اطلاعات لازم را درباره میلگرد صنعتی برایتان شرح دادیم. امیدواریم که این اطلاعات برایتان مفید بوده باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و سفارش انواع میلگرد می توانید به وب سایت آهن پویا مراجعه کنید.

نوشتن دیدگاه