کارخانه میلگرد

صنایع فولاد ایران در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته اند و تولیدکنندگان مطرحی در سطح جهان در کشور ایران فعالیت می کنند. این کارخانه ها در زمینه تولید مقاطع فولادی مانند میلگرد و سایر محصولات فولادی دیگر به خودکفایی رسیده اند. میلگرد یکی از مقاطع فولادی بسیار پر کاربرد در صنایع ساختمان سازی است؛ بنابراین وجود کارخانه های داخلی برای تولید این محصولات فولادی ضروری است. چرا که ممکن است هزینه های مربوط به واردات میلگرد برای صاحبان صنایع گران تمام شود و ترجیح بدهند از تولید کننده های داخلی میلگرد مورد نیاز خود را خریداری نمایند. برای تأسیس کارخانه میلگرد باید فاکتور های زیادی در نظر گرفته شود. محاسبه هزینه مربوط به راه اندازی کارخانه میلگرد باید توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود. هزینه راه اندازی یک کارخانه تولید میلگرد به صورت مستقیم به مساحت زمین و ساختمان کارخانه بستگی دارد؛ بنابراین با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی در رابطه با حداقل مساحت مناسب یک کارخانه میلگرد، مواد اولیه برای تولید در یک کارخانه میلگرد و سایر نکات دیگر را در اختیار شما قرار دهیم. شما عزیزان می توانید برای استعلام قیمت میلگرد با آهن پویا همراه شوید.

کارخانه میلگرد

حداقل مساحت مناسب یک کارخانه میلگرد چقدر است؟

حداقل مساحت مناسب یک کارخانه میلگرد به میزان تولیدات شما بستگی دارد؛ بنابراین شما باید بدانید که چه میزان ماشین آلات قرار است در کارخانه میلگرد خود استفاده کنید تا بتوانید یک زمین با مساحت مناسب در نظر بگیرید. با توجه به این که مهم ترین مسئله قبل از راه اندازی کارخانه میلگرد، محاسبه محدوده و مساحت کارخانه است، بهتر است به فکر یک زمین مناسب باشید. سپس در مراحل بعدی باید به مواد اولیه و فولاد مورد نیاز برای تولید میلگرد توجه داشته باشید. هر چه تولیدات شما بیشتر باشد، باید مساحت بیشتری را برای راه اندازی کارخانه در نظر بگیرید. البته عوامل دیگری مانند اندازه ماشین های ریخته گری و سیستم‌های متالوژی نیز هستند که بر انتخاب مساحت زمین تاثیر دارد. دستگاه های بسیار بزرگ باید در محدوده های بزرگ راه‌اندازی شوند. کارخانه های تولید میلگرد معمولاً دارای یک بخش تولید، کارخانه و انبار هستند. البته قسمت های دیگری نیز برای نصب دستگاه ها و فضاهایی برای کنترل کیفی، بخش اداری و مدیریت نیز باید در نظر گرفته شود که همه و همه بر مساحت مناسب یک کارخانه میلگرد تأثیر دارند.

حداقل مساحت مناسب یک کارخانه میلگرد چقدر است؟

خط تولید کارخانه میلگرد چیست؟

برای تولید مقاطع فولادی مانند میلگرد باید یک خط تولید در نظر گرفته شود تا مراحل فرم دهی این محصول در خط تولید انجام شود. روش های متفاوتی برای فرم‌دهی محصولات فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این روش ها می توان به پرسکاری، نوردکاری، کشیدن، آهنگری و ... اشاره کرد. معمولاً بلوک های فولادی که در ساخت مقاطع فولادی به کار می روند از طریق دو روش تهیه بلوک در قالب و تهیه بلوک از طریق روش ریخته گری مداوم ساخته می شوند. این مرحله از تولید محصولات فولادی دارای اهمیت بالایی است و برای تمام مقاطع فولادی مشابه هست. در خط تولید کارخانه میلگرد باید به این نکته دقت داشته باشید که چه نوع میلگردی را می خواهید تولید کنید. فرم دهی فلزات از بخش های اساسی تولید میلگرد هستند و از طریق روش‌هایی مانند پرس کاری، متالوژی، ریخته گری و ماشین کاری انجام می شوند. همه این روش ها به تجهیزات مخصوص به خود نیاز دارند و انتخاب خط تولید کارخانه میلگرد و هزینه آن ارتباط مستقیمی با روش تولید آن دارند. خط تولید کارخانه میلگرد شامل روش های زیر می شود.

خط تولید کارخانه میلگرد چیست؟

نورد

به عبور فلزات از بین غلطک ها و تغییر شکل دادن آن ها نورد گفته می شود که باعث تولید مقاطع فولادی به صورت نورد سرد یا نورد گرم می شود. نورد سرد در دمای محیط انجام می شود؛ اما نورد گرم در دمایی بیشتر از محیط اما کمتر از دمای ذوب فلزات انجام می شود. از متداول ترین و مرسوم ترین روش های ساخت میلگرد روش نورد است که به چهار صورت انجام می پذیرد. محصولاتی که تحت روش نورد تولید می شوند در نهایت از نظر کیفیت بهتر هستند.

  • نورد سرد: از روش های قدیمی تولید میلگرد نورد سرد است. در این روش با استفاده از فشار و کشش، ساختار شمش فولادی را در هم می ریزند. در این روش، فولاد تولید شده بسیار سخت و مقاوم می‌شود و کیفیت آن بالا می رود. استفاده از روش نورد سرد باعث می شود تا مقاومت تسلیم میلگرد افزایش یابد که در ساخت سازه های مقاوم در برابر زلزله چندان مناسب نیستند.
  • نورد گرم: در این روش مش های فولادی در داخل کوره با دمای 1100 درجه سانتی گراد مذاب می‌شوند و توسط یک جک هیدرولیکی به داخل کور هدایت می شوند. جریانات گردابی موجود در کوره در دمای 1100 درجه سانتی گراد باعث آماده شدن شمش ها شده و میلگردهای نورد گرم را تولید می کنند.

آیا خط تولید کارخانه میلگرد وارداتی است؟

معمولاً خط تولید کارخانه میلگرد های داخلی وارداتی هستند و برای تولید میلگرد های با کیفیت از دستگاه ها و ماشین آلات ریخته گری با کیفیت استفاده می کنند. با توجه به اینکه کارخانه های معتبر و شناخته شده ای در زمینه تولید میلگرد در داخل کشور فعالیت می‌کنند، خریداران می توانند انواع میلگرد ساختمانی را از طریق این کارخانه ها تهیه نمایند.

آیا خط تولید کارخانه میلگرد وارداتی است؟

مواد اولیه برای تولید در یک کارخانه میلگرد چیست؟

مواد اولیه برای تولید در یک کارخانه میلگرد فولاد پر بازده است. موادی که باعث وجود مقاومت کششی در فولاد میلگرد می شوند، شامل ترکیباتی از گریدهای موارد زیر می‌شود.
آهن 99%
منگنز
گوگرد
کربن
فسفر
کیفیت نهایی فولاد به کربن موجود در آن بستگی دارد. برای تولید میلگرد با روش نورد از شمش sp5 استفاده می‌شود. سایز بندی این شمش ها متفاوت بوده و با توجه به اینکه در کدام یک از خطوط نورد گرم یا سرد مورد استفاده قرار می گیرند، با یکدیگر متفاوت هستند. معمولاً طول این شمش ها بیشتر از 12 متر است. کارخانه های مورد نظر می توانند این شمش ها را با توجه به نیاز کارخانه های تولید میلگرد برش دهند. به طور کلی مواد اولیه برای تولید در یک کارخانه میلگرد به روش تولید میلگرد بستگی دارد. کارخانه هایی که از روش های نورد سرد، گرم، میکرو آلیاژی و ترمکس استفاده می کنند، دارای دستگاه های متفاوتی هستند. هر یک از این دستگاه ها به مواد اولیه مرغوب برای ساخت میلگرد نیاز دارند. هر یک از این محصولات با اهداف گوناگونی ساخته می شوند و در بخش های مختلفی از ساخت و ساز به کار برده می شوند.

نوشتن دیدگاه