طول میلگرد

یکی از عناصر مهم در صنعت ساختمان سازی میلگرد یا آرماتور است. استفاده از میلگرد برای صنعت ساختمان سازی و سازه هایی که دارای فرمولاسیون بتنی هستند نقش حیاتی دارد. با توجه به اینکه بتن دارای مقاومت کششی کمی است از انواع میلگرد به صورت خاموت راستا، میلگرد خرک، میلگرد سنجاقی و میلگرد ادکا در آن استفاده می کنند تا مقاومت کششی آن را بالا ببرند. سازه هایی که از میلگرد هایی با طول استاندارد استفاده می کنند از مقاومت مناسب در برابر ضربه و فشار برخوردار می شوند. در تمام کشورهای جهان میلگرد ها بر اساس استاندارد های مشخصی تولید می شوند. معمولاً طول میلگرد ها 12 متر است؛ اما اگر قطر آن ها کم باشد، میلگرد ها به صورت کلاف تولید می شوند. هر یک از این استاندارد ها طول مشخصی را برای میلگرد دارند که در ادامه بیشتر در رابطه با آن ها صحبت می کنیم.  شما عزیزان می توانید برای استعلام قیمت میلگرد با آهن پویا همراه شوید.

طول میلگرد

طول میلگرد چیست؟

میلگرد برای برطرف کردن ضعف های بتن به عنوان یک عضو کششی، برشی و خمشی مورد استفاده قرار می گیرد. عمده استفاده از میلگرد در بخش دیوار، فونداسیون، ستون و تیر ساختمان است. این مقطع فولادی در چهارچوب ها و قوانین خاصی تولید می‌شود که به آن ها استانداردهای طول میلگرد گفته می شود. تعیین استاندارد برای تولید میلگرد و مشخص نمودن یک میزان معین برای طول میلگرد باعث می‌شود تا کیفیت میلگرد های تولیدی بالا برود و خریداران بتوانند قبل از خرید اطلاعات مورد نیاز درباره محصولات فولادی را به دست بیاورند. مشخصات ظاهری، شیمیایی و مکانیکی میلگرد بر قیمت و نوع مصرف آن ها تاثیر دارد؛ بنابراین به دست آوردن اطلاعات در رابطه با استاندارد طول میلگرد برای مشتریان ضروری است. در حال حاضر استانداردهای مختلفی برای وزن واحد طول میلگرد وجود دارد و این استانداردها با یکدیگر تفاوت دارند. عمده تفاوت استانداردهای طول میلگرد در زمینه ی مقاومت تسلیمی و همچنین مقاومت گسیختگی میلگرد ها است.

طول میلگرد چیست؟

استاندارد جهانی طول میلگرد چیست؟

میلگرد ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به خواص فیزیکی و مشخصات ظاهری کاربرد های مختلفی در ساخت سازه دارند. استاندارد طول میلگرد باعث می شود تا خریداران و طراحان در انتخاب محصول مورد نظر خود دچار مشکل نشوند. کارخانه هایی که در تولید میلگرد به استاندارد توجه می‌کنند میلگردهای دارای کیفیت بالاتری را به بازار عرضه می‌کنند. این کالاها باید با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا تولید شوند تا بتوانند در حد استانداردهای تعیین شده باشند. همانطور که می دانید تکنولوژی در جهان روز به روز در حال پیشرفت است. به همین جهت استانداردهای تولید میلگرد نیز در حال تغییر است. استانداردهای بین‌المللی میلگرد باعث می شوند تا کارخانه های تولید کننده میلگرد تولیدات خود را با طول ها و قطر های اسمی متفاوتی تولید کنند. جدول وزنی میلگرد با استفاده از طول و قطر میلگرد به دست می آید و این باعث می شود که در شرکت های مختلف استاندارد ها متفاوت باشند.

استاندارد جهانی طول میلگرد چیست؟

استاندارد طول میلگرد در ایران چگونه است؟

در حال حاضر در کشور ایران استاندارد طول میلگرد دارای سه دسته است:

  • استاندارد میلگرد روسی
  • استاندارد 3132 ISIRI
  • استاندارد DIN

معیار هایی که در تعیین استاندارد طول میلگرد مورد بررسی قرار می گیرند، شامل مشخصات ظاهری مانند طول میلگرد، قطر میلگرد و جدول وزنی میلگرد می شود. از موارد دیگر که برای تعیین استانداردهای طول میلگرد به آن توجه می‌شود، روش های تولید میلگرد، علائم اختصاری میلگرد و ... هستند. از لحاظ مشخصات ظاهری کشور های مختلف و کارخانه های تولید کننده میلگرد، میلگرد هایی که تولید می کنند دارای ابعاد خاصی است. معمولاً طول میلگرد ها 12 متر و قطر آن ها از 6 تا 60 میلی متر است. برای تولید میلگرد هایی که دارای قطر کمتر از 10 میلی متر هستند، معمولاً امکان تولید آن ها به صورت کلاف وجود دارد.

استاندارد طول میلگرد در ایران چگونه است؟

آیا طول میلگرد بر کیفیت میلگرد تاثیر گذار است؟

کیفیت میلگرد به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. کارخانه های تولید کننده میلگرد با استفاده از استانداردهای خاصی میلگردهای خود را تولید و روانه بازار می‌کنند. با توجه به اینکه مواد اولیه ساخت میلگردها فولاد است کیفیت آن ها ممکن است به صورت جزئی در کارخانه های مختلف متفاوت باشد. میلگرد ها در سه نوع ساده، آجدار و کلاف تولید می شوند و بر اساس استانداردهای مختلفی در کارخانه های متفاوت ساخته می شوند؛ بنابراین از عواملی که باعث کیفیت میلگرد می شوند می توان به استاندارد ساخت میلگرد، خاصیت ارتجاعی بودن آن و میزان الاستیسیته میلگرد را نام برد. میلگرد هایی که در طولانی مدت دچار تغییر شکل نشوند و ضریب انبساطی بالایی داشته باشند، دارای کیفیت بهتری هستند. مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی، ضربه و همچنین فشار جزء عوامل تاثیرگذار بر کیفیت میلگرد است. وزن و طول میلگرد نیز یکی دیگر از عوامل نشان دهنده بالا بودن کیفیت میلگرد است.

آیا طول میلگرد کارخانجات مختلف متفاوت است؟

طول میلگرد در کشور ها و کارخانجات مختلف متفاوت است و ممکن است هر کارخانه تولیدات خود را در ابعاد خاصی بسازد؛ اما معمولاً طول انواع میلگرد 12 متر است. اگر قطر میلگرد ها کمتر از 10 میلی متر شود ممکن است میلگرد ها به صورت کلاف و با طول بیشتری تولید شوند.

آیا طول میلگرد بر کیفیت میلگرد تاثیر گذار است؟

آیا طول میلگرد نحوه محاسبه دارد؟

نحوه محاسبه طول میلگرد با استفاده از روش اورلپ میلگرد انجام می شود. با استفاده از این روش طول میلگرد به اندازه مورد نیاز افزایش پیدا می کند. هنگامی که برای ساخت و ساز میلگرد ها دارای طول و سایز مورد نظر نباشند می توانید از این روش استفاده کنید. میزان اورلپ بین دو میلگرد یعنی، انتقال بار از یک میلگرد به میلگرد بعدی است. طول میلگرد با ترکیب فرمول های طول میلگرد انتظار و برخی از فرمول های دیگر به دست می آید. میلگرد یکی از مهم‌ترین بخش‌های سازه های بتنی است از آنجا که طول میلگرد ها 12 متر است، هنگام ساخت سازه های بلند و آسمان خراش ها که دارای طبقات مختلفی هستند سازندگان باید چندین میلگرد را به یکدیگر متصل کنند. به همین خاطر روش هایی برای انجام این کار وجود دارد که در این قسمت به آن اشاره کردیم. یکی از این روش ها روش اورلپ است که البته دارای معایبی نیز است. روش دیگری که می توان از آن برای اتصال میلگرد ها استفاده کرد، روش استفاده از میلگرد انتظار است و برای انجام این روش ها باید با استفاده از روش ها و فرمول های محاسبه دقیق توان تحمل وزنی که بر ستون وارد می شود را محاسبه نمود.

نوشتن دیدگاه